|

CANLI DİNLECANLI DİNLE

İstihdam Etiketli Haberler

Ana Sayfa Haber Etiketler
İşgücü piyasasında vasıfsızlar çoğunlukta
Türkiye'de vasıfsız işgücünün toplam işgücüne katılım oranı % 63.7 olurken, yükseköğretimlilerin payı % 15.8 oldu. İşgücüne katılım oranı OECD ülkelerinde % 70 civarında seyrederken, Türkiye'de bu oran % 48.8 olarak gerçekleşti. Üniversite mezunu işsizlerin oranı ise % 14.6.

50-64 yaş grubunun %66'sı istihdamda yok
Türkiye İşveren Sendikaları Konfederasyonu, Türkiye'de çalışma çağında olmalarına rağmen, 50-64 yaş grubundaki kişilerin üçte ikisinin (yüzde 66'sı) istihdamda yer almadığını, anılan yaş grubundaki iş gücünün toplam iş gücündeki payının Avrupa'da yüzde 25'ken, Türkiye'de ancak yüzde 14 düzeyinde olduğunu bildirdi.

2 işçi çalıştırana 1 işçi de İŞKUR'dan
İŞKUR Genel Müdürü Nusret Yazıcı, işsizlerin mesleki deneyim edinmeleri ve aldıkları teorik eğitimlerin uygulamalarını görmeleri, çalışma ortamına uyum sağlamaları amacıyla ''İşbaşı Eğitim Programları'' düzenlediklerini söyledi.

Verimlilik azaldıkça istihdam tehlikede
Türkiye İşveren Sendikaları Konfederasyonu (TİSK), verilerin, istihdamdaki güçlü artış eğiliminin devam ettiğini gösterdiğini, ancak verimlilikteki azalış sürdüğü takdirde, istihdamın geleceğinin de tehlikede olduğu uyarısında bulundu.

Evden çalışma yeniden gündemde
2013 Yılı Programı'nda, istihdamın artırılmasına yönelik politika öncelikleri ve tedbirler de yer aldı. Buna göre, istihdamın artırılması için işgücü piyasasındaki katılıklar giderilecek, esnek çalışma uygulamaları yaygınlaştırılacak.

'İstihdam için girişimcilik yaygınlaştırılmalı'
Tüm dünyada 7 milyarın üstünde insan yaşıyor. 2014 yılı verilerine göre bu insanların 430 milyonu işsiz ve 1.7 milyar 15 yaş altında ve 570 milyon da yaşlı nüfusu var. Nüfus sürekli yaşlanırken, işsizlik verileri artarken genç nüfusa iş bulmak kolay olmuyor.

İstihdam artışı 357 bin kişiyi geçti
Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Mehmet Müezzinoğlu, 1-20 Mart tarihleri arasında sağlanan ilave istihdamın 357 bin kişiyi aştığını açıkladı.

Hangi alanlarda mezunlar işsiz kalmıyor?
Bugünün en önemli istihdam güvencesi, işverenin talep ettiği nitelik ve özelliklere sahip olmak. Bu yüzden, her yıl hemen hemen iki milyonun üzerinde genç daha iyi bir kariyer imkânı için üniversite sınavına giriyor.

Şubat 2017 işsizlik rakamları açıklandı
Türkiye'de işsizlik oranı, şubatta geçen yılın aynı ayına göre 1,7 puanlık artışla yüzde 12,6 seviyesinde gerçekleşti. Söz konusu dönemde işsiz sayısı 676 bin kişi artarak 3 milyon 900 bin kişi oldu.

İstihdama katkıda sanayi zayıf kaldı
İstihdam seferberliğiyle beraber işsizlik oranında iyileşme sürüyor ve Türkiye İstatistik Kurumu verilerine göre yılın ilk beş ayında 1.8 milyon yeni istihdam sağlandı. Yeni istihdamın neredeyse tamamı hizmet sektöründen gelirken, üretim ve ihracatta büyüyen sanayi ise ‘sıfır’ yeni istihdam ile dikkat çekti.

İstihdam sanayiden hizmetlere kayıyor
Türkiye’de istihdamın yapısı ekonomideki gelişmelere paralel olarak değişirken, sanayinin istihdama katkısı azalıyor, hizmetler sektörünün payı artıyor.

Ara eleman işsiz kalmadı
İstihdamda en çok aranan nitelikli elemanlar işsiz kalmıyor. Son üç yılda işsizlik oranı en çok azalan kesim % 5.4 ile liseliler oldu. Onu % 4.4 ile meslek liseliler takip etti.

İŞKUR ilk 7 ayda 449 bin kişiyi işe yerleştirdi
Türkiye İş Kurumu (İŞKUR) Genel Müdürü Nusret Yazıcı, 2013 yılı Ocak-Temmuz döneminde 449 bin 97 kişiyi işe yerleştirdiklerini ve işe yerleştirme rakamlarında yüzde 68'lik artış kaydettiklerini açıkladı. Yazıcı, 2013 Ocak-Temmuz dönemine ait istihdam verilerini değerlendirdi.

Avrupa 1.9 milyon istihdam kaybedecek
The Hackett Group raporuna göre, Avrupa'da büyük şirketler bilişim, finans ve diğer alanlarda her yıl 130 bin adet iş kaybediyor. İstihdam daha ucuz lokasyonlara kayıyor.

İstihdama en büyük katkıyı turizm yaptı
Türkiye'de son beş yılda ülke genelindeki sigortalı çalışan sayısı artışında yüzde 16.2 ile turizm sektörü ilk sırada yer aldı.