16 Cemaziyelevvel 1440 | 23 Ocak 2019 Çarşamba

CANLI DİNLECANLI DİNLE

hurma Etiketli Haberler

Ana Sayfa Haber Etiketler
İftar ve sahur sofralarının vazgeçilmezi, hurma
Ramazan'ın gelmesiyle iftar ve sahur sofralarının vazgeçilmezlerinden olan hurmalar tezgahlarda yerini aldı. Hurmalar, 12 liradan 100 liraya kadar alıcı buluyor.

'Oruç kanserli hücreleri temizliyor'
Orucun kanserli hücreleri temizlediğini belirten Dr. Ender Saraç, “Japonya ve Amerika’da iki tane tıbbi araştırma yayınlandı. Bu tıbbi araştırma diyor ki ‘Yaklaşık 16 saat aç kalan bir beden de vücut kanserli hücreleri temizliyor...

Hurmanın faydaları
Ramazan ayında iftar sofralarının vazgeçilmez helal nimeti hurmadır. Hurma, Allah’ın (C.C.) Kur’an-ı Kerim’de de cennet nimetleri arasında “eşsiz-hurma” (Rahman Sûresi, 68) ifadesiyle nitelendirilen bir meyvedir.

Hurmanın şaşırtan faydaları
Varlığı sekiz bin senedir bilinen hurma, güçlü bir antioksidan ve hücre yenileyici oluşuyla tam bir kanser bariyeri olarak biliniyor.

Hacıların gözdesi hurma ve zemzem suyu
Allah'ın evi Kabe'yi ziyaret, Arafat'ta vakfe durma, şeytanı taşlama ve traş olduktan sonra ihramdan çıkmanın ardından hacı olan milyonlarca Müslüman, Medine'de Peygamber Efendimiz Hz. Muhammed'in (s.a.s.) kabrinin de bulunduğu Mescid-i Nebevî'de günlerini geçiriyor.

İftar ve sahurların vazgeçilmez şifa kaynağı, ‘Hurma’
Hurmanın sağlık açısından son derece faydalı bir meyve olduğu belirtildi. Yapılan araştırmalara göre, hurma, hafızayı geliştiriyor, kolesterolü düşürüyor, kanser önleyici antioksidanları ihtiva ediyor, bebeklerin beyin gelişimine önemli katkı sağlıyor, ülsere ve böbrek yetmezliğine fayda sağlıyor, sindirim sistemini düzenliyor.

Hurma kalbi koruyor
Uzmanlar, iftar sofralarının vazgeçilmez yiyeceği hurmanın kalp ve damar hastalıklarından korunmada etkili rol oynadığı, kansere karşı koruyucu olduğu ve kilo vermek için birebir olduğu belirtti.

Hacılar, hurma alışverişinde
Mekke'deki vecibelerini tamamladıktan sonra Medine’ye geçen hacılar, kutsal topraklardaki son günlerini ziyaret ve ibadetin yanı sıra konuklarına ikram edecekleri hurma ve hediyelik eşya çeşitlerini seçerek geçiriyor

Hurma ithalatında artış
Türkiye'nin hurma ithalatı, geçen yıl önceki yıla göre yaklaşık yüzde 30 artarak 19 milyon dolar oldu. Dış ticaret verilerine göre, iftar sofralarının vazgeçilmezi hurmanın ithalatı geçen yıl artış gösterdi

'Hurma 12 ay sofralarda yer almalı'
Hurmanın aç kalan vücutta yorgunluğa karşı en önemli ilaç olduğunu söyleyen Diyetisyen Belkız Ünal,hurmanın sadece Ramazan’da değil,12 ay sofralarda yer alması gerektiğini söyledi.