19 Zilhicce 1440 | 20 Ağustos 2019 Salı

CANLI DİNLECANLI DİNLE

Kurban eti Etiketli Haberler

Ana Sayfa Haber Etiketler
Taze kesilmiş et hemen tüketilmemeli
Diyetisyen Kübra Öztürk, et tüketiminin arttığı bayramda 24 saat kuralına vurgu yaparak sağlıklı bir bayram için kimlerin nasıl beslenmesi gerektiğini anlattı.

Kurban Bayramı'nda beslenme uyarısı
Sağlık Bakanlığından yapılan açıklamada, kurbanın kesilmesi, yüzülmesi, etin nakli ve muhafazası, pişirilmesi aşamalarında temizlik ve hijyen kurallarının ihmal edilmemesi gerektiği belirtildi.

Kurban etine zamlı karabiber
Kurban Bayramı öncesi Vietnam’dan ithal edilen karabiberde dünya piyasaları ve kurundaki hareketlilik fiyatları yüzde 40 artırdı.

Kurban etine kilogram sınırı
Kurban Bayramı yaklaşıyor. Her yıl olduğu gibi bu yıl da bazı vatandaşlar kurbanlarını Yunanistan ve Bulgaristan'da kesecek.

Kurban etini yağıyla yiyin
Geliştirdiği ''Karatay Diyeti'' ile tanınan İç Hastalıkları ve Kardiyoloji Uzmanı Prof. Dr. Canan Karatay, vücuda doğal yolla alınan proteinin girmesi gerektiğini belirterek, "İşte kurban eti bu yüzden yağıyla yenilecek. Çünkü eti yağıyla yediğimiz zaman onun hazmı çok daha rahat olur. Eti yağıyla birlikte tüketince korkmayacağız, işte o zaman sağlığımıza kavuşacağız" dedi.

'Kahvaltıda kurban eti tüketmeyin’
Uludağ Üniversitesi Veteriner Fakültesi Gıda Hijyeni ve Teknolojisi Bölümü Ana Bilim dalı Başkanı Prof. Dr. Mustafa Tayar, kurban etinin kesinlikle hemen pişirilerek yenmemesi gerektiğini söyledi. Tayar, Kurban Bayramı'nda yapılan yanlış alışkanlıkların başında kurban etlerinin kesildikten hemen sonra hatta sabah kahvaltısında tüketilmesinin geldiğini kaydetti.

Kurban eti için öneriler
Kurban etinin lezzetli, yumuşak ve dayanıklı olması açısından kesimden hemen sonraki olgunlaşmanın sağlanmasına dikkat edilmesi gerekiyor.

Kurban Bayramı kapıda
Kurban Bayramı telaşı başladı. Kurban ibadetinin layıkıyla yapılabilmesi için kurbanlık hayvan seçimi nasıl yapılmalı? Kurban kesimi sırasında dikkat edilmesi gerekenler nelerdir? Veteriner hekimler cevapladı. Ayrıntılar haberimizde.

Kurban kesimi sonrası etlerin muhafazası nasıl olmalı?
Kurban Bayramı birlik, beraberlik ve paylaşım için özel günlerdir. Kurban vesilesi ile et tüketme imkanı bulamayanlar bu paylaşımdan nasipdar olurlar. Bu sebeple kurban, toplumsal birliktelik için oldukça önemli bir ibadettir. Peki kurbanı kestikten sonra dikkat etmemiz gerekenler nedir?

'Kurban etini 24 saat bekletmeden tüketmeyin'
Diyetisyen Elanur Yılmaz, Kurban Bayramı'nda yapılan beslenme yanlışları hakkında önemli açıklamalarda bulundu.

'Etler kesinlikle çiğ veya az pişmiş olarak tüketilmemeli'
İstanbul Halk Sağlığı Müdürlüğü, vatandaşları Kurban Bayramı'nda etleri çiğ veya az pişmiş olarak tüketmemeleri konusunda uyardı.