5 Zilhicce 1439 | 16 Ağustos 2018 Perşembe

CANLI DİNLECANLI DİNLE

istanbul trafiği Etiketli Haberler

Ana Sayfa Haber Etiketler
İstanbul trafiği 3.5 yıl çalıyor
İstanbul’da 2017 yılında 20 dakika sürmesi gereken mesafeleri kat etmek, sabah ve akşam saatlerinde 1 saati aştı. Trafikte haftalık kayıp böylece 7 saate kadar yükseldi...

İstanbul'da trafik çilesi azalıyor mu?
İstanbulluları bezdiren trafik yoğunluğunda, son 3 yılda yüzde 17 oranında düşüş gözlemlendiği açıklandı. İBB verilerine göre, 2015’te sabah yüzde 35 olan trafik indeksi, 2018’de yüzde 31’e geriledi.

Avrasya Tüneli ve Yavuz Sultan Selim Köprüsünün trafiğe etkisi
Trafiğe kayıtlı araç sayısının 4 milyonu aştığı İstanbul'da, Avrasya Tüneli ve Yavuz Sultan Selim Köprüsünü kullananların sayısının artmasıyla 15 Temmuz Şehitler Köprüsü ve Fatih Sultan Mehmet Köprüsünü kullananların oranı yüzde 12 azaldı.

İstanbul'daki 'kara nokta'lara dikkat
Türkiye'de en fazla aracın bulunduğu İstanbul'da yaşanan trafik yoğunluğu ve meydana gelen kazalar, sürücülere zor anlar yaşatıyor.

İstanbul trafiği okullar açılmadan felç
Özellikle sabah ve akşam saatlerinde giderek yoğunlaşan İstanbul trafiği son bir haftada içinden çıkılmaz bir hal aldı. İstanbul Büyükşehir Belediyesi (İBB) tarafından kullanıcılara sunulan ‘yoğunluk haritası’ndan alıNAN görüntü trafiğin felç oldğunu ortaya koydu.

Trafrikte yılda 31 bin dur-kalk rekoru
Global Dur-Kalk Endeksi’nin yeni sonuçları açıklandı. Buna göre İstanbul, sürücü başına yıllık 31 bin adedi aşan dur-kalk ortalamasıyla endeks kapsamında yer alan dünya genelindeki 50 şehir içinde zirvede yer aldı.

İstanbul trafikte ikinci, Ankara ilk kez listede
5 kıtada 160’tan fazla şehrin trafik yoğunluğunu belirleyen en son Trafik Sıkışıklık Endeksi’ne göre İstanbul, yüzde 62 oranında sıkışıklık ile Avrupa’da Moskova’dan sonra ikinci sırayı alıyor.

1 saatin 40 dakikası kayıp zaman!
İstanbul’da ana arterlerde gerçekleşen trafik sıkışıklığı düzeyleri ve dönemler arasında yaşanan farklılıkları ortaya çıkarmak için hayata geçirilen ‘İstanbul Trafik Otoritmi’ çalışmasında ilginç sonuçlar elde edildi.

TEM ve D-100 otoyoluna alternatif
Marmara Bölgesi'nin iki önemli geçiş hattı olan TEM ve D-100 otoyollarına alternatif yeni bir yol yapılıyor. Yen yol Sakarya Akyazı'dan başlayacak Tekirdağ Kınalı'ya kadar uzanacak. Ulaştırma, Denizcilik ve Haberleşme Bakanı Lütfi Elvan, İstanbul trafiğini rahatlatmaya yönelik yeni bir projeyi açıkladı.

İstanbul, dünyada en fazla 'dur-kalk' yapılan ikinci şehir
İstanbul'un trafiği yine kayıtlara girdi. Son araştırmaya göre 2014 yılında İstanbul'da araba kullanan bir sürücü ortalama 32 bin 520 kez dur-kalk yaptı. Trafiği İstanbul'dan kötü olan tek şehir ise Endonezya'nın başkenti Cakarta.

3. köprünün halatları hazır
İstanbul trafiğini rahatlatacak olan 3’üncü köprü projesi için üretilen eğik askı halatları şantiye sahasına getirilmeye başlandı. 4 bin 400 tona kadar taşıma kapasitesine sahip eğik askı halatlarının önümüzdeki günlerde monte edilmesi bekleniyor.

İstanbul trafikte dünya birincisi!
Bir navigasyon firmasının dünyada 200’den fazla şehrin trafik yoğunluğunu ölçen ‘Trafik Sıkışıklık Endeksi’ açıklandı. Buna göre trafik sıkışıklığında önceki yıl Moskova’dan sonra ikinci sırada bulunan İstanbul, dünyada birinci sıraya yükseldi. İstanbul’daki sürücüler, akşam trafiğinde 30 dakikalık mesafeyi yüzde 109’luk gecikmeyle 62 dakikada kat ediyor.

İstanbul trafiğine 'yoğunluk' analizi
İstanbul'da şehir içi trafik sorununa çözüm bulmak amacıyla araç yoğunluğu 1,5 yıl boyunca kameralarla kayıt altına alınacak, ortaya çıkan veriler ışığında yeni trafik yönetim sistemleri geliştirilecek.

İstanbul trafiğine çözüm arayışları
Trafik sorununa çözüm arayan Büyükşehir Belediyesi Londra'daki bölge ücretlendirmesi uygulamasını inceliyor. Proje hayata geçirilirse Fatih, Aksaray, Beşiktaş, Taksim, Bakırköy, Üsküdar ve Kadıköy meydanlarına araçla girenlerden ücret alınacak

İstanbul trafik rekoruyla ilk 10'da!
Düşük trafik sıkışıklığı, iyi toplu taşıma seçenekleri ve yüksek yol kalitesiyle Düsseldorf, dünyanın en iyi şehri seçilirken, Hindistan’ın Kalküta şehri ise en son sırada yer aldı. İstanbul en kötü trafiğe sahip 10 şehir arasında yer aldı.