23 Cemaziyelahir 1441 | 17 Şubat 2020 Pazartesi

CANLI DİNLECANLI DİNLE

merkez bankası Etiketli Haberler

Ana Sayfa Haber Etiketler
'Dolar kuru Türkiye için tehdit değil'
Ekonomi Bakanı Zafer Çağlayan, Merkez Bankası’nın ard arda müdahale ettiği dolar kurunun Türkiye açısından bir tehdit unsuru oluşturmadığını söyledi.

Doları bir günde 5 kuruş indirdi
Merkez Bankası dün doların ateşini düşürmek için art arda adımlar attı. Zorunlu karşılık oranlarını indiren ve rekor satış ihalesi açan banka piyasaya 2 milyar dolarlık müdahalede bulundu. Kur 1.91'den 1.86 TL'ye indi.

5 yıl sonra ilk doğrudan müdahale
Merkez Bankası 'spekülatif' hareket gözlemledi. 5 yıl sonra ilk kez piyasaya doğrudan müdahale ederek 750 milyon dolar sattı.

'Enflasyonda artış olacak' uyarısı
Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası Başkanı Erdem Başçı, kısa vadede enflasyonda geçici bir yükselişin gözleneceğini, buna karşı uygulanmakta olan telafi edici parasal sıkılaştırma tedbirlerinin sonucunda, enflasyonun 2012 yılının başından itibaren, tekrar düşmeye başlayarak yılın sonunda yüzde 5'lik hedefe ulaşmasının sağlanacağını ifade etti.

Borçlanmayı abartmayın TL'ye yönelin
Yurtdışındaki risklerin son derece ciddi olduğunun altını çizen Merkez Bankası Başkanı Erdem Başçı, "Hiçbir zaman için özellikle borçlanmada aşırı gitmeyelim. Borçlanmalarda uzun vadeyi ve TL'yi tercih etmeye çalışalım" uyarısında bulundu

MB, TÜFE beklentisini açıkladı
MB, TÜFE beklentisini açıkladı. Merkez Bankası, Aralık ayı birinci dönem anketinde yıl sonu yıllık TÜFE beklentisi yüzde 10,25'e çıktı.

Merkez müdahale etti, dolar 1,85'e indi
Rekor üstüne rekor kıran dolara Merkez Bankası'ndan doğrudan müdahale geldi. Piyasaya döviz satan Merkez, doları 1,85'e çekti.

Merkez'den Dolara müdahale
Merkez Bankası'nın Cuma günkü müdahalesinin ardından, bugün de döviz piyasasında satış yaparak piyasaya doğrudan müdahale ettiği belirtiliyor.

Merkez'den açıklama: 2012 TL'nin yılı olacak
Merkez Bankası Başkanı Erdem Başçı, 2012 yılında TL'ye yatırım yapanların hep kazanacağını kaydetti. Erdem Başçı, 2012'nin TL'nin dünyada en çok güçlenen, en çok değerlenen paralarından birisi olduğu bir yıl olacağını söyledi. Başçı, ''Merkez Bankası bu yıl TL'nin değer kazanmasına izin verecek'' dedi.

Kuru içerdekiler oynatıyor
Merkez Bankası Başkanı Başçı dövizde spekülasyon yapanların kimliğiyle ilgili önemli ipucu verdi. Başçı, bazı Türklerin dolarları yurtdışına aktardığını söyledi. İstisnai günlerde 100, normal günlerde 50 milyon dolar satacaklarını belirten Başçı, "Biri bizi test etmeye çalışırsa anında istisnai güne geçeriz" diye konuştu.

Yumuşak iniş aralığa kaldı
Sanayi üretimi 2011 yılının kasım ayında, bir önceki yılın aynı ayına göre, yüzde 9,6 olan piyasa beklentisinin altında, yüzde 8,4 artış gösterdi. Sanayi üretimi aylık bazda ise bir önceki aya göre yüzde 8,6 azaldı. Ekonomistlerin önemli bir bölümü, sanayide beklenen yavaşlamanın net sinyallerinin kasım ayında alınmadığını aralık ayında güçlü baz etkisi nedeniyle yavaşlama olacağını ileri sürdü.

Çek mağdurunda 'tahliye' heyecanı
Karşılıksız çeke hapis cezasını kaldırarak 10 yıl süreyle çek düzenleme yasağı getiren tasarı Çek Kanun Tasarısı yarın Adalet Komisyonu’nun gündemine geliyor. Tasarı yasalaşırsa şu an bu nedenden dolayı hapiste bulunan yaklaşık 10 bin kişiyle tahliye yolu gözükecek ve 217 bin karşılıksız çek dosyası düşecek.

Yabancı tahvile koştu dolar
Merkez Bankası Başkanı Erdem Başçı’nın geçen hafta, “Doları yeneriz, TL’ye yatırım yapın” şeklindeki açıklamasının yanı sıra piyasaya doğrudan ve ihaleler yoluyla yaptığı müdahalelerin etkisiyle dolarda başlayan değer kaybı dün de devam etti.

Ocak ayı ikinci dönem beklenti anketi açıklandı
Merkez Bankası'nın Ocak ayı ikinci dönem beklenti anketinde, yıl sonu cari işlemler dengesi açığı beklentisi, 62 milyar 973 milyon dolara geriledi. Ocak ayının ilk dönem anketinde açık beklentisi 64 milyar 412,4 milyon dolar düzeyindeydi.

Enflasyonda orta nokta 6.5
Merkez Bankası Başkanı Erdem Başçı yılın ilk enflasyon raporunu açıkladı. Sıkı para politikasının devam edeceğini kaydeden Başçı, enflasyonda orta nokta olarak yüzde 6.5 belirlediklerini açıkladı. Enflasyonun ilk çeyrekte yüksek kalacağını daha sonra kademeli olarak düşüş sergileyeceğini söyleyen Başçı, "Yüzde 5'lik enflasyon hedefine 2013 yılı ortasında ulaşılacağı çerçeve esas aldık.