22 Ramazan 1440 | 27 Mayıs 2019 Pazartesi

CANLI DİNLECANLI DİNLE

İklim değişikliği Etiketli Haberler

Ana Sayfa Haber Etiketler
Türkiye iklimde hedef açıkladı
Kyoto Protokolü’nü ‘gecikmeli’ imzalayan Türkiye, iklim değişikliği ile mücadelede atacağı adımları açıkladı. Yeni kurulan Çevre ve Şehircilik Bakanlığı, sera gazı salımının azaltılması için sektörlere göre hedefler belirledi.

Türk halkı çevreyle ilgili kaygılı ancak önlem almıyor
‘Duyarsız’ çıktık

İklim değişikliği 'grip'e davetiye
İklim değişikliğinin gribal enfeksiyon sıklığını artırdığı belirtildi. Konuyla ilgili bilgi veren Kulak Burun Boğaz Hastalıkları Uzmanı Op. Dr. Ömer Korkmaz, gribal enfeksiyondan özellikle çocuklar ve yaşlıların etkilendiğini belirterek bu konuda uyarılarda bulundu.

Bilim adamlarından iklim değişikliği tahmini
20 ülkeden bilim adamları bir rapor hazırlayıp, uyarılarda bulundu. Raporda, iklim değişikliği meselesinin üstesinden gelinememesi halinde 2030'da dünyada 100 milyondan fazla kişinin öleceği uyarısı yapıldı.

Türk tarımı için 2050 simülasyonu
FAO’nun 2050’de gıda ihtiyacının bugünkünden yüzde 60 fazla olacağı öngörüsü, bilim insanlarını harekete geçirdi. Boğaziçi Üniversitesi öğretim üyeleri, tarım alanlarının daha verimli kullanılması için simülasyon hazırlıyor...

Dünya SOS veriyor
Küresel iklim raporu dünyanın alarm verdiğini ortaya koydu. Isınmanın insan kaynaklı olduğunun altı çizilen raporda, ülkelerin vakit geçirmeden harekete geçmesi istendi

İklim değişikliği ülke ekonomilerini etkiliyor
Dünya ısınmaya başladıkça, İsveç gibi soğuk ve zengin ülkeler ekonomik büyüme kaydederken, Hindistan gibi fakir ülkeler ekonomik açıdan çok daha kötü bir sürece giriyor. Zengin ve fakir ülkeler arasındaki eşitsizlikler yeniden yükselişe geçiyor.

Dünya Enerji Üretiminde Kömürün Payı Artacak !
İklim değişikliği ile mücadele alanındaki küresel çabalara ve endişelere karşın kömürün dünya enerji arzındaki payının azalmamak ile birlikte daha da yükseleceği ve 2020 yılında en fazla kullanılan enerji kaynağı haline geleceği öngörüldü. 22. Uluslararası Enerji Kongresi’nde yapılan açıklamada bu durumun Çin ve Hindistan’da görülecek gelişmeler nedeni ile gerçekleşeceği ifade edildi.

İklim değişikliğinin sağlık üzerindeki maliyeti
Dünyanın önde gelen uzmanlarının tahminlerine göre, iklim eylemine bağlı sağlık kazanımlarının değeri emisyon azaltım politikalarını hedefleyen iklim eyleminin maliyetinin yaklaşık iki katına ulaşıyor. Çin ve Hindistan gibi ülkelerde ise fayda maliyet oranı daha yüksek.

İklim değişikliği ve 'hortum'dan korunma yöntemleri
Meteoroloji Genel Müdürü Volkan Mutlu Coşkun, son günlerde Antalya’nın da arasında bulunduğu pek çok kentte yaşanan hortum ve küresel ısınmayla birlikte yaşanan iklim değişikliğinin Türkiye’ye etkisini anlattı.

Obezite ve beslenme yetersizliği küresel salgın boyutunda
Dünyanın saygın bilim dergilerinden birinde yayımlanan raporda, birbirinin hem nedeni hem de sonucu olarak gösterilen obezite, beslenme yetersizliği ve iklim değişikliği, "küresel salgın" olarak nitelendirildi.

İklim değişikliği afetleri tetikledi
Dünya Meteoroloji Örgütü, iklim değişikliği nedeniyle aşırı hava koşullarının sebep olduğu doğal afetlerin 2018’de 62 milyon kişiyi etkilediğini açıkladı. Yayınlanan raporda, son dört yılın, en sıcak dönem olduğu kaydedildi.

'Kasırgalar, ısınan dünyanın yeni normali olacak'
Bilim insanlarının, şiddetli hava koşulları ve iklim değişikliği arasındaki bağlantıların her geçen gün daha da netleştiğine dikkati çektiğini belirten BM Genel Sekreteri Antonio Guterres, "Bilim insanları, kasırgaların ve şiddetli fırtınaların ısınan bir dünyanın yeni normali olacağını öngörüyor." dedi.

İklim değişikliği tehditi
Miami’den Porto Rico’ya, Barbuda’dan Havana’ya bu yıl yaşanan kasırgaların Latin Amerika ve Karayipler’de oluşturduğu tahribat iklim değişikliğinin etkilerinin sınır tanımadığını hatırlattı.

Hava kirliliğinden etkilenmemek için beslenme de önemli
Hava kirliliği ile mücadelede en güvenilir uzun vadeli çözüm düşük karbon ekonomisine geçişi hızlandırmak ve iklim değişikliğini durdurmak. Peki bu süreçte insanlar sağlıklarını korumak için ne yapabilirler? Yapılan son araştırmalara göre hava kirliliğinin yol açacağı rahatsızlıklardan korumanın tek yolu iyi beslenme.