13 Şaban 1441 | 6 Nisan 2020 Pazartesi

CANLI DİNLECANLI DİNLE

Gazlı içecek Etiketli Haberler

Ana Sayfa Haber Etiketler
Gazlı içecekler çocukları saldırganlaştırıyor!
Gazlı ve şekerli içeceklerin çocukları saldırgan hale getirebileceği belirlendi. ABD'deki Columbia Üniversitesinden bilim adamlarının yaptığı araştırma, günde 4 gazlı ve şekerli içecek tüketen çocukların kavga etme ve saldırgan davranışlar sergileme riskinin iki kat arttığını gösterdi.

Gazlı içeceklerde 'zararlı' uyarı yazısı
ABD'nin Kaliforniya eyaletinde, şeker içerikli gazlı içeceklere tıpkı sigarada olduğu gibi "Sağlığa zararlıdır" uyarısı gelecek.

Gazlı içecekler yaşlandırıyor
Yoğun şeker ihtiva eden gazlı içecekler, vücuttaki hücreleri 4.6 yıl yaşlandırıyor, kanser riskini artırıyor ve dişleri çürütüyor. Yapılan bir derleme, gazlı içeceklerin sanılandan fazla zararı olduğunu ortaya çıkardı.

Kantinlerde gazlı içecek ve cips yasaklanıyor
Sağlık Bakanı Mehmet Müezzinoğlu, okul kantinlerinde gazlı içecek ve cips satılmasının yasaklanacağını söyledi.

Gazlı içecek, şeker cips reklamlarına ceza
Gümrük ve Ticaret Bakanı Cenap Aşcı, geçen yılın 9 ayında Reklam Kurulunun gündeminde 660 dosyanın görüşüldüğünü, bunlardan 579’unun mevzuata aykırı bulunduğunu anlatan Aşcı, “İncelenen dosyaların yüzde 87.7’si neredeyse aykırı bulundu, bunlara da geçen yılın söz konusu döneminde 13 milyon lira idari para cezası kesildi” dedi.

Şekerli içecekler kalbe zarar
İsveç’in başkenti Stockholm’de yer alan Karolinska Enstitüsü profesörleri tarafından yapılan yeni bir araştırma, günde iki bardak veya daha fazla şekerli içecek tüketmenin kalp krizi riskini artırdığını ortaya çıkardı.