17 Zilhicce 1440 | 18 Ağustos 2019 Pazar

CANLI DİNLECANLI DİNLE

Filipinler Etiketli Haberler

Ana Sayfa Haber Etiketler
Filipinler'de ölü sayısı 684'e yükseldi
Filipinler'de Washi fırtınasının yol açtığı sel felaketinde ölenlerinin sayısının 684'ü bulduğu bildirildi. Filipinler ulusal afet idaresi, güneydeki Mindanao adasını vuran selden sonra hala 800'den fazla kişinin kayıp olduğunu bildirdi.

Filipinler'de sel kurbanları 60'a çıktı
Filipinler'de 10 gündür etkili olan muson yağmurlarında oluşan su baskınlarında yaşamını kaybedenlerin sayısı 60'a çıktı.

Filipinler'de deprem Bir ölü, 7 ev yıkıldı
Filipinler'de dün 7.9 büyüklüğünde bir deprem meydana geldi. ABD Ulusal Deprem Merkezi, depremin Filipinler'in doğusunda Samar eyaletine bağlı Sulanğan kentine 139 kilometre uzaklıkta meydana geldiğini duyurdu.

Filipinler'de kayıplar artıyor
Filipinler'in güneyini iki hafta önce vuran Bopha tayfununda ölenlerin sayısının 1000'i geçtiği bildirildi. Sivil Savunma Dairesi Başkanı Benito Ramos, şimdiye kadar 1020 kişinin cesedinin bulunduğunu söyledi.

2012'de, kanayan yaralarımız arttı
Bangladeş-Burma (Yeni adıyla Myanmar) sınırında kuzey-güney doğrultusunda uzanan ve 8. yüzyılda Arap tüccarlar vasıtasıyla İslam ile tanışan Arakan, 1784 yılında İngilizlerin Burma işgaliyle birlikte, süregelen baskı, tehdit, göç ve zulüm ile tanıştı.

Filipinler'de MILF kampına tarihi ziyaret
Filipinler Devlet Başkanı Benigno Aquino, Müslüman direnişçilerin kalesine tarihi bir ziyaret gerçekleştirdi ve barış görüşmelerini hızlandırmak gerektiğini söyledi.

Filipinler, Fitch'in yatırım listesinde
Fitch Ratings, Filipinler'in yabancı para cinsinden uzun vadeli kredi notunu yatırım yapılabilir seviyeye çıkardı. Fitch, yabancı para cinsinden uzun vadeli notu BB+'dan BBB- seviyesine yükseltirken, yerel para cinsinden notu da BBB-'den BBB seviyesine çıkardı. Her iki notun görünümü de 'durağan' olarak belirlerdi.

Nihayet Moro'da silahlar sustu!
Moro Müslümanları, Filipinler yönetimi ile barışın sağlanması noktasında anlaşmaya vardı. Heyetler arasındaki görüşmeler gelecek ay devam edecek. Moro İslamî Kurtuluş Cephesi ile Filipinler hükümeti arasındaki barış görüşmeleri devam ediyor.

Bir kıvılcım 10 bin kişiyi evsiz bıraktı
Filipinler'de bir gecekonduda çıkan yangın tüm mahalleyi sarınca can pazarı yaşandı.

Moro halkı 'evet' diyor
Filipinler’in güneyinde yaşayan Müslüman Moro halkına geniş kapsamlı özerklik sağlanmasını öngören Bangsomoro Organik Yasası'nın (BOY) kabulü için yapılan bölgesel referandumda "evet" oylarının önde olduğu bildirildi.

Tarihi Moro referandumunda ikinci perde
Filipinler'in güneyinde yaşayan Moro Müslümanları, bölgenin siyasi geleceğini değiştirecek tarihi Bangsamoro Organik Yasası (BOL) referandumunun ikinci ayağı için sandık başına gitti.

Tarihi Moro referandumu sonuçlandı
Filipinler'in güneyinde yaşayan Moro Müslümanlarının geleceğini şekillendirecek tarihi Bangsamoro Organik Yasası referandumunun ikinci aşamasının sonuçları ilan edildi.

Filipinler'de bilanço artıyor
Filipinler'deki ölü sayısı BM'ye göre 4 bin 460'a ulaştı. Tacloban'daki havalimanı hem yardımların hem de ülkeden kaçmaya çalışanların üssü haline geldi.

Haiyan dramı
Filipinler'i vuran Haiyan Tayfunu binlerce can alırken hayatta kalanlar ise evsizlik, açlık ve susuzlukla mücadele ediyor. 8 Kasım'da Filipinler'i saatteki hızı zaman zaman 350 kilometreye ulaşan bir hızla vuran Haiyan Tayfunu ardında kelimenin tam anlamıyla bir insanlık trajedisi bıraktı.

Filipinler'in derin acısı
Filipinler'i vuran tayfunun üzerinden günler geçmesine rağmen felaketin bölgedeki derin izleri uzun süre silineceğe benzemiyor. Bir yandan şiddetli yağmurlardan etkilenmemek için başlarını sokacak derme çatma evler yapmaya çalışan felaketzedeler, diğer yandan da günlük yaşamlarını sürdürme mücadelesi veriyor.