19 Ramazan 1440 | 24 Mayıs 2019 Cuma

CANLI DİNLECANLI DİNLE

Filipinler Etiketli Haberler

Ana Sayfa Haber Etiketler
Filipinler'de ölü sayısı 684'e yükseldi
Filipinler'de Washi fırtınasının yol açtığı sel felaketinde ölenlerinin sayısının 684'ü bulduğu bildirildi. Filipinler ulusal afet idaresi, güneydeki Mindanao adasını vuran selden sonra hala 800'den fazla kişinin kayıp olduğunu bildirdi.

Ateş çemberi'nde 1000 artçı şok
Filipinler'de 6.9'luk deprem sonrası binden fazla artçı şok yaşandı. Yarılan yollar nedeniyle pek çok bölgeye ulaşılamadı. Toprak kayması yaşanan köylerde cesetler yakınlarının gözü önünde çıkarılıyor

Filipinliler silah alımına karşı sokağa çıktı
Filipinler Devlet Başkanı Benigno Aquino'nun orduya yeni casus uçaklar ve hücum botlar alınacağını duyurması, Filipinler halkını sokağa döktü.

Tayfun üstüne tayfun Asya'yı yıktı
Pasifik tropikal fırtına sezonunun en ağır dönemini yaşayan Güney Doğu Asya'da Saola Tayfunu önce Filipinler'i ardından da önceki gece Tayvan'ı vurdu.

Filipinler'de başkent sular altında
Geçen hafta Saolo Kasırgası'nda oluşan sel sularında 53 kişinin hayatını kaybettiği Filipinler'in başkenti Manila'da dün etkili olan sağanak yağışlar yine hayatı felç etti.

Sel 2 milyon insanı vurdu
Filipinler’de başkent Manila ve çevresini etkisi altına alan yağışların yol açtığı sel felaketinden etkilenen yaklaşık iki milyon insan sığınmak için mahsur kaldıkları bölgeleri terk etmeye çalışıyor.

Filipinler'de sel kurbanları 60'a çıktı
Filipinler'de 10 gündür etkili olan muson yağmurlarında oluşan su baskınlarında yaşamını kaybedenlerin sayısı 60'a çıktı.

Filipinler'de sellerin bilançosu 85 ölü
Filipinler'de muson yağmurlarının yol açtığı sellerde ölenlerin sayısı 85'e çıktı. Yetkililer, 8 kişinin kayıp olduğunu, 760 binin üzerinde insanın evlerini terk etmek zorunda kaldığını bildirdi.

Filipinler'de deprem Bir ölü, 7 ev yıkıldı
Filipinler'de dün 7.9 büyüklüğünde bir deprem meydana geldi. ABD Ulusal Deprem Merkezi, depremin Filipinler'in doğusunda Samar eyaletine bağlı Sulanğan kentine 139 kilometre uzaklıkta meydana geldiğini duyurdu.

Moro'da barış için müzakereler uzatıldı
Filipinler hükümeti ve Moro Müslümanları arasında devam eden barış görüşmeleri yeni turlarla devam edecek. Her iki tarafın da 40 yıllık çatışmayı sona erdirmek için bir anlaşma varana kadar görüşmeleri sürdürme kararı verdiği bildirildi. .

Moro Müslümanları için tarihi imza
Moro Müslümanları ile Filipinler hükümeti arasında, yıllardır devam eden çatışmaları sona erdirecek barış anlaşması imzalandı

Müslümanlar 40 yıl sonra bayram ediyor
Filipinler yönetimi ile MİKC arasında imzalanan barış anlaşması kapsamında Mindanao'da kurulacak yeni özerk bölge, 'Moro'ların adına uygun olarak Bangsamoro olacak ve anlaşma sonrası Müslümanlar özerk bölgelerinde geniş yetkilere sahip olacak.

Filipinlerde ölü sayısı artıyor
Filipinler'de etkili olan şiddetli tayfunda hayatını kaybedenlerin sayısının 230'a ulaştığı bildirildi. Hükümet Sözcüsü Fe Maestre yaptığı açıklamada, ülkenin güneyindeki Compostela vadisindeki New Bataan bölgesinde sel suları nedeniyle en az 151 kişinin hayatını kaybettiğini belirtirken, bölgede sayısı tam olarak tespit edilemeyen kayıplar olduğunu söyledi.

Filipinler'de kayıp sayısı 900'ü geçti
Filipinler'de yaşanan Bopha tayfunu öncesinde avlanmaya çıkan balıkçılardan haber alınamaması nedeniyle kayıp sayısının 900'ü geçtiği bildirildi.

Filipinler'de kayıplar artıyor
Filipinler'in güneyini iki hafta önce vuran Bopha tayfununda ölenlerin sayısının 1000'i geçtiği bildirildi. Sivil Savunma Dairesi Başkanı Benito Ramos, şimdiye kadar 1020 kişinin cesedinin bulunduğunu söyledi.