|

CANLI DİNLECANLI DİNLE

TÜREB Etiketli Haberler

Ana Sayfa Haber Etiketler
Rüzgarda Ege'nin tahtını Marmara devralıyor
Türkiye Rüzgar Enerji Birliği (TÜREB), inşa halindeki rüzgar enerji santralleri tamamlanarak işletmeye alındığında bölgeler arası birinciliğin Ege'den Marmara Bölgesi'ne geçeceğini açıkladı. TÜREB'in hazırladığı rapora göre, bu yıl Marmara'da Ege'ye göre daha çok inşa halinde rüzgar enerjisi santrali bulunuyor. Geçen yıl inşa halinde olan santrallerin yüzde 44.04'ü...

Türkiye'nin rüzgar potansiyeli Avrupa'dan fazla
Türkiye Rüzgar Enerjisi Birliği (TÜREB) Yönetim Kurulu Başkanı Mustafa Serdar Ataseven, 'Türkiye rüzgar ve güneşte Avrupa'ya göre yüzde 25-30 civarında daha fazla enerji potansiyeline sahip. Biz 2023'te enerjimizin yüzde 20'sini rüzgardan karşılamayı hedefliyoruz. Yenilenebilir kaynaklarımız içinde yükü rüzgar sırtlayacak ve 20 bin MW'a ulaşacağız' dedi.

Rüzgar enerjisi mevzuat bekliyor
TÜREB'e göre, gerekli düzenlemelerin yapılması halinde rüzgar enerjisinde 10 yıl içinde 20 bin MW'lik güce ulaşmak mümkün. Enerji ithalatına 2013 rakamlarıyla yılda 56 milyar dolar fatura ödeyen Türkiye, sahip olduğu potansiyele rağmen yenilenebilir kaynaklardan enerji üretiminde istenilen seviyenin henüz çok uzağında.