11 Ramazan 1439 | 26 Mayıs 2018 Cumartesi

CANLI DİNLECANLI DİNLE

Fındık fiyatları Etiketli Haberler

Ana Sayfa Haber Etiketler
Fındığın fiyatı geriledi
Ordu'da serbest piyasada yaklaşık bir aydır 9,50 liradan işlem gören 50 randıman kabuklu fındığın kilogram fiyatı 9 liraya düştü.

'Fındıkta ağırlığımız azalıyor'
Ordu Genç İşadamları Derneği Başkanı Ayhan Kaymaz, milli bir ürün olan fındıkta fiyat istikrarının sağlanması için fındığın devlet politikası olması gerektiğini söyledi.

TMO 10.5 liradan fındık alacak
Gıda, Tarım ve Hayvancılık Bakanı Ahmet Eşref Fakıbaba, Toprak Mahsulleri Ofisi’nin (TMO) fındık alımına ilişkin “2017 ürünü Giresun kalite fındık için 10.5 lira, Levant kalite fındık için 10 lira fiyatla fındık alımına TMO önümüzdeki Pazartesi’nden itibaren başlayacak” dedi.

Fındık fiyatları 6 lirayı aşacak
Fındık Tarım Satış Kooperatifleri Birliği (FİSKOBİRLİK) Yönetim Kurulu Başkanı Lütfi Bayraktar, "Bu yıl fındık için 5,5 ve 6 lira arasında satış fiyatları başladı ama sezon sonuna doğru 6,5 lirayı çok rahat bulacaktır" dedi.

Fındık fiyatlarında rekor üstüne rekor
Ulusal Fındık Konseyi (UFK) Yönetim Kurulu Üyesi Levent Şahin Başaran, mart ayının sonlarında özellikle Doğu Karadeniz'i etkileyen don olayının ardından, o gün 6 lira olan fındık fiyatının gün geçtikçe tırmandığını söyledi.

Fındık tarihi rekorunu kırdı
Ordu'da sezon başı 10 liradan alıcı bulan kabuklu fındığın kilogramı, serbest piyasada 17 liraya kadar çıktı.

Fındık fiyatı rafta eti geçti
Geçen yıl yaşanan don olayları nedeniyle rekoltesi düşen fındık, et fiyatlarını ikiye katladı. Fındık içi, piyasada 100 lirayı gördü. İki yıl önce kilosu 12 liraya kadar düşen fındık fiyatları 2015 şubat ayıyla birlikte rekor kırdı.

Fındık fiyatı bu sene üreticiyi memnun edecek
İstanbul Fındık ve Mamulleri İhracatçıları Birliği Başkanı Gören: “Geçen yıl üreticiye ‘fındık 9-10 lira olacak’ desek kimse inanmazdı. Fakat fındık 22 lira seviyelerine kadar ulaştı. Ürünün az olması, talebin fazla olması fiyatları tavan yaptırdı. Üreticimizin, oluşacak fiyattan memnun kalacağı kanaatindeyim.”

Ordu fındığı için demiryolu ağı ve liman talebi
Ordu Ticaret ve Sanayi Odası Yönetim Kurulu Başkanı Servet Şahin, şehirde üretilen 1 milyar dolar değerindeki fındığın konteyner taşımacılığına elverişli bir liman ve demiryolu ağı olmadığı için başka iller üzerinden dış pazara satıldığını kaydetti. Şahin, acilen Ordu'nun ulaşım ağlarının güçlendirilmesi gerektiğini söyledi.