8 Şevval 1439 | 22 Haziran 2018 Cuma

CANLI DİNLECANLI DİNLE

Üniversite tercihleri  Etiketli Haberler

Ana Sayfa Haber Etiketler
Üniversite adaylarının gözde alanları belli oldu
Yükseköğretim Kurulunca (YÖK), 28 Mart'ta Yükseköğretime Geçiş Sınavı (YGS) sonuçları açıklanmadan önce üniversite adaylarının meslek eğilimleri belirlendi.

Öğrenciler için temmuz ayı tercihle geçecek
Üniversite sınavları bitti, sonuçlar 11 Temmuz’da açıklanacak, ardından tercih maratonu başlayacak. Bir taraftan da Temel Eğitimden Ortaöğretime Geçiş Süreci (TEOG) kapsamında liselere giriş için kayıtlar yapılacak. O nedenle temmuz ayı tercihle geçecek.

Üniversite tercihlerinde puan yerine sıralamayı gözetin
Her yıl hem üniversite sınavlarına başvuran aday sayısında, hem de üniversitelerin kontenjanlarında artış oluyor. Sınav sorularındaki zorluk kolaylık dengesi de yıldan yıla farklılık gösterdiği için, puan yerine sıralama değerlerine bakarak tercih yapmak uzmanlara göre daha sağlıklı.

Üniversite yerleştirme sonuçları 8 Ağustos'ta açıklanıyor
Üniversite adayları büyük bir heyecanla 18-26 Temmuz tarihleri arasında yapılan tercih sonuçlarını bekliyor. ÖSYM'nin sosyal medya hesabından yapılan paylaşıma göre, üniversite yerleştirme sonuçları 8 Ağustos'ta açıklanacak.

852 bin adaya neden tercih yapmadığı sorulacak
Üniversite yerleştirme sonuçlarının açıklanmasıyla birlikte yükseköğretim kurumlarında 50 bin 817’si lisans, 163 bin 613’ü de önlisans programlarında olmak üzere 214 bin 430 kontenjan boş kalınca nedeni de tartışılmaya başlandı.

Üniversite tercihleri başladı
LYS sonuçlarının açıklanmasının ardından öğrenciler puanlarına göre üniversite tercihinde bulunacaklar. Tercihler 18 Temmuz 2013'e kadar ÖSYM'ye bildirilecek. Lisans Yerleştirme Sınavı (LYS) sonuçlarının açıklanmasının ardından, öğrencilerin puanlarına göre üniversite tercihlerini hazırlama heyecanı başladı. Tercihler, 18 Temmuz 2013 tarihine kadar yapılabilecek.

Her yıl sınava giren 500 bin aday, tercihini beğenmiyor
Bilinçli tercih yapmak için öncesinde mutlaka ön hazırlık yapın. Her sene ön hazırlığı olmayan öğrenciler zaman darlığının da etkisi ile yanlış tercihlerde bulunabiliyorlar. Sınava gİren 500 bİn aday bölümden memnun kalmıyor

Üniversite tercihleri 7 Temmuz'da başlıyor
Üniversiteye giriş sınavlarından yeterli puan alan öğrenciler için tercih maratonu 7 Temmuz'da başlıyor. ÖSYS, üniversite tercihlerinin 7-17 Temmuz'da alınacağını, üniversite kayıtlarının ise 1-5 Eylül'de yapılacağını bildirdi.

Üniversite tercih kılavuzu değiştirilecek
YÖK, üniversite adaylarının istediği bölümde okumalarını sağlamak için harekete geçti. 2015’te üniversite sınavlarına girecek adaylar, geniş kapsamlı bir tercih kılavuzu ile karşılaşacak. Kılavuzda bütün programların öğretim üyesi sayısı ve isimleri, programın ulusal ve uluslararası akreditasyonu olup olmadığı gibi detaylı bilgiler yer alacak.

Üniversite tercihleri pazartesi başlıyor
2015-ÖSYS tercih işlemleri, 6 Temmuz 2015 Pazartesi günü başlayacak. Sınava giren adayların 14 Temmuz'a kadar tercihlerini yapmış olması gerekecek.

Üniversite adaylarına bilinçli tercih uyarısı
Yükseköğretim Kurulu (YÖK) Başkanı Prof. Dr. Yekta Saraç, üniversite tercihi yapacak adayların "geleceğin meslekleri" gibi efsunkar, büyülü sözcüklere karşı dikkatli olmaları gerektiğini belirterek, bunun yerine önemini her zaman koruyan bilim alanlarına yönelmenin doğru olduğunu belirtti.

Üniversitelere tercih başvuru süresi uzatıldı
Yükseköğretim Kurulunca (YÖK) üniversitelere tercih yapma süresinin 16 Temmuz 2015 perşembe günü saat 24.00'e kadar uzatıldığı bildirildi.

ÖSYM, üniversite tercih kılavuzunu yayımladı
Öğrenci Seçme ve Yerleştirme Sistemi (ÖSYS) Yükseköğretim Programları ve Kontenjanları Kılavuzu yayımlandı. Kılavuz adaylara ve diğer ilgililere ön bilgi vermek amacıyla yayımlandı.

Üniversite kontenjan kılavuzu yayımlandı
ÖSYM, 2016-ÖSYS Yükseköğretim Programları ve Kontenjanları Kılavuzu’nu yayımladı. Adaylar, 26 Temmuz-2 Ağustos arası gerçekleştirilecek tercih işlemlerini bu kılavuza göre yapacak. Kılavuza ÖSYM’nin internet adresinden ulaşabilecekler.

Üniversite tercihlerinde 'YÖK Atlas'ına iki yeni modül
Yükseköğretim Kurulu’nca (YÖK) Mart 2016'da üniversite adaylarına bilgi sunmak, tercihlerinde yardımcı olmak amacıyla hizmetine açılan "Yükseköğretim Program Atlas"a (YÖK Atlas), "YÖK Tercih Sihirbazı" ve "YÖK Mezun Atlası" isimli iki yeni modül ekleniyor.