|

CANLI DİNLECANLI DİNLE

TÜFE Etiketli Haberler

Ana Sayfa Haber Etiketler
MB, TÜFE beklentisini açıkladı
MB, TÜFE beklentisini açıkladı. Merkez Bankası, Aralık ayı birinci dönem anketinde yıl sonu yıllık TÜFE beklentisi yüzde 10,25'e çıktı.

Ocak ayı ikinci dönem beklenti anketi açıklandı
Merkez Bankası'nın Ocak ayı ikinci dönem beklenti anketinde, yıl sonu cari işlemler dengesi açığı beklentisi, 62 milyar 973 milyon dolara geriledi. Ocak ayının ilk dönem anketinde açık beklentisi 64 milyar 412,4 milyon dolar düzeyindeydi.

Enflasyon tek hanede
Türkiye İstatistik Kurumu (TÜİK), Mayıs ayında Tüketici Fiyatları Endeksinin (TÜFE) yüzde 0,21 oranında gerilediğini, Üretici Fiyatları Endeksinin (ÜFE) ise yüzde 0,53 oranında arttığını açıkladı.

Emekliye yüzde 1.95 enflasyon zammı
Memur emeklilerine verilecek yüzde 4 Temmuz zammından sonra işçi ve Bağ-Kur emeklilerine yapılacak zam oranı da belli oldu.

Enflasyon yükselişe geçti
Gıda fiyatlarındaki artış enflasyonu Eylül ayında artırdı. TÜFE ve ÜFE yüzde 1.03 arttı. Yıllık TÜFE yüzde 9.19'a yükseldi.

2012’de beklenen enflasyon hedeflerin altında çıkacak
Kasım ayında enflasyon beklentilerin altında gerçekleşti. Bu yılın tümünde enflasyonun tahminlerin altında kalacağı anlaşıldı.

TÜFE yetersiz kalıyor
Her yeni yıla girerken olduğu gibi bu yıl da tüketici fiyat endeksinde klasik hale gelen düzenlemeler yapıldı. Ana sektörlerin ağırlıklarında değişiklikler oldu; bazı mallar endeks kapsamına alındı, bazıları çıkarıldı. Bunlar, rutin uygulamalar. Yapılan anketlere dayalı olarak sektörlerin ağırlığı yeniden belirleniyor.

Enflasyon yavaşlamayla paralel
Ekonomik yavaşlama enflasyondaki artışı sınırlı tutmaya devam ediyor. TÜİK verilerine göre Şubat’ta TÜFE yüzde 0.30 artarken, ÜFE ise yüzde 0.13 oranında azaldı. Yıllık enflasyon TÜFE’de yüzde 7 olurken, ÜFE’de de yüzde 1.84 olarak gerçekleşti.

Mayıs ayı enflasyon rakamları açıklandı
TÜİK, mayıs ayında TÜFE'nin yüzde 0,15, ÜFE'nin yüzde 1 arttığını açıkladı.

Temmuz enflasyonunda hafif yükseliş
Temmuz ayında TÜFE yüzde 0,31; ÜFE yüzde 0,99 oranında artı. TÜİK, temmuz ayında Tüketici Fiyatları Endeksinin (TÜFE) aylık yüzde 0,31, Üretici Fiyatları Endeksinin (ÜFE) yüzde 0,99 oranında arttığını açıkladı. Temmuz ayı itibariyle yıllık enflasyon ise TÜFE'de yüzde 8,88, ÜFE'de yüzde 6,61 oldu.

Enflasyon rakamları açıklandı
Türkiye İstatistik Kurumu (TÜİK), 2012 yılı Şubat ayında tüketici fiyatları endeksinin (TÜFE) yüzde 0,56 arttığını, üretici fiyatları endeksinin (ÜFE) ise yüzde 0,09 gerilediğini açıkladı. TÜİK'in 2003 baz yıllı verilerine göre, Şubat ayında TÜFE bir önceki yılın aynı ayına göre yüzde 10,43, ÜFE ise yüzde 9,15 artış gösterdi.

Enflasyon tek hane için gün sayıyor
Ocak ayında yıllık bazda 3 yılın zirvesini gören enflasyon Türk lirasında yaşanan değerlemenin yanı sıra bu yıl uygulanan yeni metodolojinin etkisiyle düzelmeye başladı. Ekonomistler, enflasyondaki düşüşün kademeli süreceğini belirtiyor

Ekim ayı enflasyon rakamları
Enflasyon Ekim ayında bir önceki aya göre yüzde 1,80 artış kaydetti. Bir önceki yılın aynı ayına göre ise enflasyon yüzde 7,70 olarak gerçekleşti.

Aralık enflasyonu arttı
Türkiye, 2013 yılını yüzde 7.40 enflasyonla tamamladı. Aralık ayı enflasyonu yüzde 0.46 artış gösterdi. TÜFE'de aralık ayında yüzde 0.4 artış bekleniyordu.

Umre de enflasyon sepetine girdi
Son 10 yılda Umre'ye gidenlerin sayısında yaşanan 25 katlık artış enflasyon sepetine de yansıdı. Türkiye İstatistik Kurumu (TÜİK), enflasyon sepetini güncelleyerek Haccın yanı sıra Umre'yi de kapsama aldı. Endeks sepetine, DVD, tablet bilgisayar da eklendi.