17 Zilhicce 1440 | 18 Ağustos 2019 Pazar

CANLI DİNLECANLI DİNLE

Arabuluculuk Etiketli Haberler

Ana Sayfa Haber Etiketler
Arabulucukta 4,5 ayda 33 bin kişi anlaştı
1 Ocak'ta başlayan arabuluculuk sistemine 4,5 ayda 110 bin işçi başvurdu. Bunlardan 33 bin 600'ü anlaşırken 17 bin 79'u anlaşamadı. Şu ana kadar anlaşma oranı yüzde 65, diğer dosyalarda arabulucu görüşmeleri devam ediyor, süreç 28 gün.

Arabuluculuk sistemiyle ilgili düzenlemeler
Hukuk uyuşmazlıklarının arabuluculuk yoluyla çözümlenmesine ilişkin her türlü arabuluculuk faaliyeti ile arabuluculuğa ilişkin usul ve esasları düzenleyen yönetmelik yayınlandı. Buna göre taraflar arabulucuya başvurmak, süreci devam ettirmek, sonuçlandırmak veya vazgeçmek konusunda serbest olacak.

Arabuluculuk tuttu çözüm oranı yüzde 93’e ulaştı
Arabulucuya götürülen uyuşmazlık sayısı bir önceki yılın aynı ayına göre Ocak sekiz, şubatta da dört kat arttı. Mahkemeye gitmeden arabulucu gözetiminde varılan uzlaşma sayısı 10 bini geçti, yüzde 93’ü uzlaşmayla sonuçlandırıldı.

Arabuluculuk dönemi yaklaşıyor
Türk hukuk sisteminde Mahkemesiz adalet olarak tanımlanan arabuluculuk sistemi Haziran ayında uygulanmaya başlanacak. Uygulamayla özel hukuk anlaşmazlıkları, dava açılmadan ve mahkemeye gitmeden arabulucu aracılığıyla çözülecek.

'Arabuluculuk' dönemi başlıyor
Mahkemelerdeki iş yükünün azaltılmasını amaçlayan arabuluculuk sistemi hayata geçiriliyor. Geçen yıl 22 Haziran'da Resmi Gazete'de yayımlanan Hukuk Uyuşmazlıklarında Arabuluculuk Kanunu ve konuyla ilgili çıkarılan yönetmelik 22 Haziran 2013'te yürürlüğe giriyor.

Mahkemelerde 'arabuluculuk' uygulaması başladı
Mahkemelerin iş yükünü hafifletecek yeni bir uygulama başladı.

İşçi işveren uyuşmazlıklarında zorunlu arabuluculuk geliyor
Adalet Bakanlığı tarafından hazırlanan ve Bakanlar Kurulunda görüşülen İş Mahkemeleri Kanunu Tasarısı, TBMM'ye sevk edildi. Alınan bilgiye göre, işçi ve işveren kesimlerinin görüşleri de alınarak hazırlanan İş Mahkemeleri Kanunu Tasarısı'nın yasalaşması ile bu iki kesim arasındaki uyuşmazlıklarda mahkemeye gitmeden arabulucuya başvurulması zorunlu hale getirilecek.

İşe iadede arabuluculuk
TBMM Adalet Komisyonu’nda kabul edilen İş Mahkemeleri Kanun Tasarısı’na göre iş sözleşmesi feshedilen bir işçi fesih bildiriminin tebliği tarihinden itibaren 1 ay içinde işe iade talebiyle arabulucuya başvuracak.

Arabuluculukta anlaşma sayısı artıyor
İşçi-işveren uyuşmazlığında 1 Ocak itibarıyla zorunlu hale getirilen arabuluculuk uygulamasında, bugüne kadar 147 bin 708 uyuşmazlık anlaşmayla sonuçlandı.

Bilirkişi ve arabuluculuk sisteminde değişiklik
Adalet Bakanlığı, "bilirkişilik" kurumunda düzenlemeye gidiyor. Yargının iş yükünü azaltması planlanan arabuluculuk sistemi de yeniden düzenleniyor.

Çalışma hayatında ara buluculuğa yeni yasal düzenleme
Adalet Bakanlığı Hukuk İşleri Genel Müdürlüğü Arabulucuk Daire Başkanı Hakan Öztatar, işçi ve işveren uyuşmazlıklarında dava yolundan önce ara buluculuk yöntemine başvurmanın zorunlu hale getirileceğini ifade etti.

Borç kadar haciz dönemi
Ekonomi yönetimince hazırlanan paket, zaman ve para kaybını önlemek için zorunlu arabuluculuk sisteminin icra, işçi-işveren uyuşmazlıklarına ilişkin konuları da kapsayacak şekilde genişletilmesini, devletin borcun karşılığı kadar kişilerin malvarlıklarına el koymasını, zorunlu avukat bulundurma zorunluluğunun kaldırılmasını içeriyor.

Arabuluculuk dava şartı oluyor
TBMM Genel Kurulu’nda, iş mahkemelerinin kuruluş, görev, yetki ve yargılama usulünü düzenleyen İş Mahkemeleri Kanunu Tasarısı’nın 16 maddelik birinci bölümü kabul edildi.

İşçi-işveren ilişkilerinde arabuluculuk yasalaştı
İş Mahkemeleri Kanunu geçtiğimiz hafta Meclis’te görüşülerek kabul edildi. Kabul edilen yasa ile çalışma hayatında çok önemli değişiklikler oldu.

İş davalarında arabulucu 1 Ocak 2018’de başlıyor
Kanuna göre, 1 Ocak 2018’dan itibaren bireysel veya toplu iş sözleşmesine dayanan, tazminat veya işe iade talebiyle açılan davalar öncesinde arabulucuya başvurulacak.