30 Rebi'ül-evvel 1439 | 18 Aralık 2017 Pazartesi

CANLI DİNLECANLI DİNLE

Arabuluculuk Etiketli Haberler

Ana Sayfa Haber Etiketler
Arabuluculuk tuttu çözüm oranı yüzde 93’e ulaştı
Arabulucuya götürülen uyuşmazlık sayısı bir önceki yılın aynı ayına göre Ocak sekiz, şubatta da dört kat arttı. Mahkemeye gitmeden arabulucu gözetiminde varılan uzlaşma sayısı 10 bini geçti, yüzde 93’ü uzlaşmayla sonuçlandırıldı.

İşçi işveren uyuşmazlıklarında zorunlu arabuluculuk geliyor
Adalet Bakanlığı tarafından hazırlanan ve Bakanlar Kurulunda görüşülen İş Mahkemeleri Kanunu Tasarısı, TBMM'ye sevk edildi. Alınan bilgiye göre, işçi ve işveren kesimlerinin görüşleri de alınarak hazırlanan İş Mahkemeleri Kanunu Tasarısı'nın yasalaşması ile bu iki kesim arasındaki uyuşmazlıklarda mahkemeye gitmeden arabulucuya başvurulması zorunlu hale getirilecek.

İşe iadede arabuluculuk
TBMM Adalet Komisyonu’nda kabul edilen İş Mahkemeleri Kanun Tasarısı’na göre iş sözleşmesi feshedilen bir işçi fesih bildiriminin tebliği tarihinden itibaren 1 ay içinde işe iade talebiyle arabulucuya başvuracak.

Arabuluculuk dönemi yaklaşıyor
Türk hukuk sisteminde Mahkemesiz adalet olarak tanımlanan arabuluculuk sistemi Haziran ayında uygulanmaya başlanacak. Uygulamayla özel hukuk anlaşmazlıkları, dava açılmadan ve mahkemeye gitmeden arabulucu aracılığıyla çözülecek.

'Arabuluculuk' dönemi başlıyor
Mahkemelerdeki iş yükünün azaltılmasını amaçlayan arabuluculuk sistemi hayata geçiriliyor. Geçen yıl 22 Haziran'da Resmi Gazete'de yayımlanan Hukuk Uyuşmazlıklarında Arabuluculuk Kanunu ve konuyla ilgili çıkarılan yönetmelik 22 Haziran 2013'te yürürlüğe giriyor.

Mahkemelerde 'arabuluculuk' uygulaması başladı
Mahkemelerin iş yükünü hafifletecek yeni bir uygulama başladı.

Bilirkişi ve arabuluculuk sisteminde değişiklik
Adalet Bakanlığı, "bilirkişilik" kurumunda düzenlemeye gidiyor. Yargının iş yükünü azaltması planlanan arabuluculuk sistemi de yeniden düzenleniyor.

Çalışma hayatında ara buluculuğa yeni yasal düzenleme
Adalet Bakanlığı Hukuk İşleri Genel Müdürlüğü Arabulucuk Daire Başkanı Hakan Öztatar, işçi ve işveren uyuşmazlıklarında dava yolundan önce ara buluculuk yöntemine başvurmanın zorunlu hale getirileceğini ifade etti.

Borç kadar haciz dönemi
Ekonomi yönetimince hazırlanan paket, zaman ve para kaybını önlemek için zorunlu arabuluculuk sisteminin icra, işçi-işveren uyuşmazlıklarına ilişkin konuları da kapsayacak şekilde genişletilmesini, devletin borcun karşılığı kadar kişilerin malvarlıklarına el koymasını, zorunlu avukat bulundurma zorunluluğunun kaldırılmasını içeriyor.

3 yıl süren davalar, 20 dakikada sonuçlanabilecek
Adalet Bakanlığı Hukuk İşleri Genel Müdürlüğü Arabuluculuk Daire Başkanı Hakan Öztatar, taraflar arasındaki hukuki anlaşmazlıkların mahkemelere başvurulmadan çözülmesini amaçlayan arabuluculuğun 700 yıl önce ahilik kültüründe kullanıldığını, örf ve adetlerimizde olduğunu belirterek, "Şimdi Avrupa ve ABD'de yaygın olarak kullanılan bu sistemle, sorunlar çok kısa sürede çözüme kavuşuyor. İki taraf arasında mahkemede 3 yıl süren bir dava, arabuluculukla 20 dakikada sonuçlanabiliyor" dedi.

Davalara zorunlu arabuluculuk
Adalet Bakanlığı tarafından İş Mahkemeleri Kanunu Tasarısı, iş mahkemelerinde görülen bazı davalarda dava açmadan önce arabulucuya başvurma zorunluluğu getiriyor. Adalet Bakanlığı tarafından hazırlanan İş Mahkemeleri Kanunu Tasarısı, bakanlığın internet sitesinde yayınlanırken, görüş alınmak için ilgili kurum ve kuruluşlara gönderildi.

Arabuluculuk sistemiyle yüzde 95 başarı!
Davalılar, yüzde 95’i anlaşmayla sonuçlanan “arabulucuk”u keşfetti… İlk dört aydaki dosya sayısı, geçen yılın tamamındaki rakama yaklaştı. Mahkemelerde dava konusu olarak yıllar süren uyuşmazlıkları etkin, hızlı ve daha düşük bir bedelle çözüme kavuşturan arabuluculuk sistemine başvurularda, kelimenin tam anlamıyla patlama yaşanıyor.

3 bin 100 anlaşmazlık arabuluculuk ile çözüldü
Türkiye Esnaf ve Sanatkarlar Konfederasyonu (TESK) Genel Başkanı Bendevi Palandöken, arabuluculuk sisteminin 14 Kasım 2013’ten itibaren hayata geçtiğini anımsatarak, uygulamaya ilişkin değerlendirmelerde bulundu.

Zorunlu trafik sigortalarına arabulucu formülü
Zorunlu trafik sigortalarında, zarar gören ile sigortacı arasındaki uyuşmazlıkların çözümü için "arabulucu" formülü devreye sokuldu.

İş davalarında zorunlu arabuluculuk
Bireysel veya toplu iş sözleşmesine dayanan işçi alacağı ile işe iade talebiyle açılacak davalarda zorunlu arabuluculuk uygulaması getirilecek.