17 Ramazan 1440 | 22 Mayıs 2019 Çarşamba

CANLI DİNLECANLI DİNLE

Yabancı işçiler Etiketli Haberler

Ana Sayfa Haber Etiketler
187 ülkeden 326 bin kişiye çalışma izni
Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı, Türkiye’de çalışan yabancı işçilerle ilgili çarpıcı bilgiler paylaştı. Bakanlığın verdiği bilgiye göre, 2011 yılından 2017 yılının beşinci ayına kadar 187 ülkeden toplam 326 bin 728 yabancıya çalışma izni verildi.

Binlerce Yemenli işçi sınır dışı edilecek
Suudi Arabistan'ın yabancı işçilerin yalnız sponsorları için çalışmasını gerektiren yeni yasa sebebiyle binlerce Yemenli işçiyi sınır dışı edeceği açıklandı.

83 bin yabancı işçi Suudi Arabistan'dan ayrıldı
Suudi Arabistan'da çıkarılan af kanunu sonrası 83 bin işçi ülkesine dönmek için başvurdu.

Yabancı uyruklu istihdamında dikkat edilecekler
Günümüzde pek çok iş yerinde yabancılar istihdam ediliyor. Yabancı uyrukluları çalıştırmak isteyen işverenlerin, her ülkede olduğu gibi, mevzuata uygun davranmaları gerekiyor.

Slovakya, yabancı işgücü için esnekliğe gidiyor
AB göçmen kabulünde sıkıntı çıkartırken, bugün Slovakya parlamentosuna sunulan yasa teklifi, ülkeye Avrupa Birliği dışından gelecek olan kalifiye işçilerin çalışma izni alabilmeleri için gerekli olan belgeleri azalttığı gibi, bürokratik süreyi de önemli ölçüde kısaltıyor.

Suriyeli çalışana yüzde 10 ayarı
Suriyelilerin hangi koşullarda ve nerelerde çalışacağına ilişkin paket hazırlandı. Bir işletmede Suriyeli işçi sayısı yüzde 10'u geçemeyecek ve kimse asgari ücretin altında çalıştırılmayacak.

Yabancılara süresiz çalışma izni
Yeni bir tasarıya göre, Türkiye'deki yabancılar süresiz çalışma izni alabilecek. Bakanlar Kurulu, kamu hariç, her meslekte yabancıya süresiz çalışma izni verebilecek. Yabancı istihdamıyla ilgili tasarı Meclis Başkanlığı'na sunuldu.