|

CANLI DİNLECANLI DİNLE

Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı Etiketli Haberler

Ana Sayfa Haber Etiketler
Asgari ücrette zam pazarlığı başlıyor
Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı, önemli bir toplantıya ev sahipliği yapacak. Hükümet, işveren ve işçi temsilcileri bir araya gelecek ve asgari ücretin ne kadar olacağına karar verecek.

BAĞ-KUR'lular da intibak yasasına dahil olacak
Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Çelik, Bağkur'lu 12 bin esnafın da intibak yasasına dahil edileceğini duyurdu. Böylece 2000 yılından önce meydana gelen farklılaşma ortadan kaldırılacak. Bakan Çelik konuyla ilgili şunları söyledi:

Bir ay çalışanlar kıdem tazminatı alabilecek
Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Faruk Çelik, çalışanın en önemli sorunlarından biri olan kıdem tazminatı yla ilgili düzenlemede sona yaklaşıldığını açıkladı.

Askere gidenin yerine ‘kiralık’ işçi geliyor
İşçisi hastalanan, izne çıkan, askere giden, göz altına alınan, siparişi artan patron, ‘işçi kiralayabilecek.”

Eşine, dostuna iş bulana 10 bin TL ceza!
Gerekli izinleri alıp şirket kurmayan hiç kimse herhangi bir işsizin işe yerleştirilmesine aracılık yapamayacak. Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı, kıdem tazminatından sonra şimdi de kiralık işçi, özel istihdam büroları, uzaktan çalışma ve taşeron işçilik alanında radikal düzenlemeler getiren tasarı taslağını hazırladı.

Türkiye'de sendikalı memur sayısı
'Kamu görevlileri sendikaları ile konfederasyonların üye sayılarına ilişkin 2012 Ağustos ayı istatistikleri hakkında tebliğ' Resmi Gazete'de yayımlandı.

Sigaraya 60 kuruş ‘hastalık’ vergisi
Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı, sigaraya bağlı hastalıkların önlenmesi ve tedavisi için her bir sigara paketinden 60 kuruş katkı alınmasını önerdi.

İşyerlerine iş güvenliği izlemesi
Türkiye'de faaliyet gösteren bir ve birden fazla işçi çalıştıran işletmeler, 1 Ocak 2013’ten itibaren izlemye alınacak.

Zamlı maaş Ekim'de
Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı, 1 Şubat 2012'den bu yana hiçbir sendikaya yetki tespiti vermediğinden binlerce işçi toplu sözleşme imzalayamadı ve ücret zammını alamadı.

En az sigortalı işçi Ardahan'da
En çok sigortalı bulunduğu il 3 milyon 278 bin 733 ile İstanbul, en az sigortalının bulunduğu il ise 4 bin 874 ile Ardahan. Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı verilerine göre, Türkiye'de hizmet akdi ile çalışan 11 milyon 30 bin 939 işçi bulunuyor.

İş sağlığı ve güvenliğine uymayanlara ceza yağıyor
İş sağlığı ve güvenliğine uymayan iş yerlerine geçen yıl, 92 milyon 216 bin 947 liralık idari para cezası kesildi.

Taşeron işçilerle ilgili çalışma yapılıyor
Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı, alt işverende çalışan işçilerin sorunlarını çözmek için çalışma başlattı.

İşyerlerinin tehlike sınıfları belirlendi
Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı, işyerlerinin iş sağlığı ve güvenliği açısından yer aldığı “tehlike sınıflarını” belirledi. Buna göre tehlike sınıfının tespitinde bir işyerinde yürütülen “asıl işin” tehlike sınıfı dikkate alınacak.

Memurlara 42 gün izin düzenlemesi
Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı 2,4 milyon memurun yıllık izin süresini uzatacak yeni bir tasarı taslağı hazırladı. Düzenleme, memurların halen 30 gün olan yıllık ücretli izin hakkını 42 güne çıkarıyor.

Memura af düzenlemesi
Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı'nın hazırladığı "Memurlar ile Diğer Kamu Görevlilerinin Bazı Disiplin Cezalarının Affı Hakkında Kanun Tasarısı Taslağı" ile memurların tüm disiplin suçlarının affedilmesi öngörülüyor.