22 Zilhicce 1440 | 23 Ağustos 2019 Cuma

CANLI DİNLECANLI DİNLE

Sağlık harcamaları Etiketli Haberler

Ana Sayfa Haber Etiketler
Sağlık harcamaları Şubat'ta arttı
Türk Sağlık-Sen'in derlediği sağlık fiyatları piyasa araştırmasına göre sektörde Şubat ayında yüzde 0,7 zam yapıldı.

Türkiye'nin de sağlık harcamaları artacak
OECD raporuna göre; Türkiye ile benzer gelişim düzeylerine sahip BRICS (Brezilya-Rusya-Hindistan-Çin-Güney Afrika) ülkeleri, sağlık harcamalarının bugün bulunduğu düşük düzeyden çok daha hızlı şekilde artması bekleniyor.

'Yaşlanan nüfus sağlık harcamalarını artıracak'
Yayınlanan bir rapora göre 2018-2022 yılları arasında küresel sağlık harcamaları yıllık bazda yüzde 5.4 oranında artabilir.

Kanser ilaçlarına 100 milyar dolar harcama yapıldı
Dünyada kanser ilaçları tüketimi yüzde 10 arttı. Harcanan para 100 milyar $. Ancak tedaviden alınan verim uzmanları memnun etmiyor.

Sağlık harcamalarının dörtte biri diyabete
Halk arasında "şeker hastalığı" olarak bilinen diyabet, Türkiye'de Sosyal Güvenlik Kurumu'nun (SGK) yıllık sağlık harcamalarının 10 milyar liralık bölümünü oluştururken, bu rakam, toplam sağlık harcamaları içinde yüzde 23'lük yer tutuyor.

Sağlığa yapılan harcamalar açıklandı
Türkiye İstatistik Kurumu (TÜİK), 2014 yılına ilişkin Sağlık Harcama İstatistiklerini yayımladı. Buna göre, sağlık harcaması, 2014 yılında bir önceki yıla göre yüzde 12,3 arttı ve 94 milyar 750 milyon liraya ulaştı.

Sağlığa harcanan para 100 milyar lirayı aştı
Türkiye'de sağlık harcamaları 2015'te, bir önceki yıla göre yüzde 10,4 artarak 94 milyar 750 milyon liradan 104 milyar 568 milyon liraya yükseldi.

Tüketim harcamalarında en yüksek pay İstanbul'un
TÜİK, 2016 yılı hanehalkı tüketim harcaması (bölgesel) araştırmasının sonuçlarını açıkladı.2014, 2015 ve 2016 yıllarına ait verilerinin birleştirilmiş sonuçlarına göre, toplam tüketim harcamalarının en büyük bölümünü konut ve kira, gıda ve ulaştırma harcamaları oluşturdu.

Obezite, sağlık harcamalarını artırıyor
Ekonomik İşbirliği ve Kalkınma Örgütü’nün (OECD) ekonomik olarak öncelikli sorunlar arasına aldığı, Dünya Sağlık Örgütü’nün de salgın olarak nitelediği obezitede, her bir fazla kilolu hastanın kamu sağlık harcamasını en az yüzde 22 artırdığı belirtildi.

Sağlığa 5 yılda 430 milyar lira harcadık
Türkiye İstatistik Kurumu (TÜİK) verilerinden derlenen bilgiye göre, 2011-2015 dönemini kapsayan 5 yılda yapılan sağlık harcamalarında büyük artış yaşandı.

Sağlıktaki harcamaların yüzde 20’si etkisiz ve gereksiz
Ekonomik İşbirliği ve Kalkınma Örgütü (OECD) tarafından yapılan çalışmada, sağlık harcamalarının yüzde 20’sinin gereksiz olduğu belirlendi. Buna ek olarak mevcut sağlık harcamalarında da büyük tasarruf imkanının olduğu kaydedildi.