|

CANLI DİNLECANLI DİNLE

enflasyon Etiketli Haberler

Ana Sayfa Haber Etiketler
'Enflasyonda artış olacak' uyarısı
Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası Başkanı Erdem Başçı, kısa vadede enflasyonda geçici bir yükselişin gözleneceğini, buna karşı uygulanmakta olan telafi edici parasal sıkılaştırma tedbirlerinin sonucunda, enflasyonun 2012 yılının başından itibaren, tekrar düşmeye başlayarak yılın sonunda yüzde 5'lik hedefe ulaşmasının sağlanacağını ifade etti.

Memura yüzde 2.68 enflasyon farkı
Türkiye İstatistik Kurumu’nun (TÜİK) 2011 yılı enflasyonunu açıklamasının ardından devlet memurları, sözleşmeliler ve memur emeklilerinin alacağı enflasyon farkı da belirlendi.

Enflasyonda orta nokta 6.5
Merkez Bankası Başkanı Erdem Başçı yılın ilk enflasyon raporunu açıkladı. Sıkı para politikasının devam edeceğini kaydeden Başçı, enflasyonda orta nokta olarak yüzde 6.5 belirlediklerini açıkladı. Enflasyonun ilk çeyrekte yüksek kalacağını daha sonra kademeli olarak düşüş sergileyeceğini söyleyen Başçı, "Yüzde 5'lik enflasyon hedefine 2013 yılı ortasında ulaşılacağı çerçeve esas aldık.

Ocak ayı enflasyon rakamları açıklandı
Türkiye İstatistik Kurumu (TÜİK), 2012 yılı Ocak ayında tüketici fiyatları endeksinin (TÜFE) yüzde 0,56, üretici fiyatları endeksinin (ÜFE) ise yüzde 0,38 arttığını açıkladı. TÜİK'in 2003 baz yıllı verilerine göre, Ocak ayında TÜFE bir önceki yılın aynı ayına göre yüzde 10,61, ÜFE ise yüzde 11,13 artış gösterdi.

Enflasyon tek hanede
Türkiye İstatistik Kurumu (TÜİK), Mayıs ayında Tüketici Fiyatları Endeksinin (TÜFE) yüzde 0,21 oranında gerilediğini, Üretici Fiyatları Endeksinin (ÜFE) ise yüzde 0,53 oranında arttığını açıkladı.

Merkez'den enflasyon açıklaması
Merkez Bankası Başkanı Erdem Başçı, emtia fiyatlarının düşük olmaya devam etmesi durumunda yüzde 6.5 olan yıl sonu enflasyon tahminini aşağı yönlü revize edebileceklerini söyledi.

ÜFE'deki belirsizlik kiracıyı vuracak
Borçlar Kanunu'nda konut kirası artışları ÜFE'ye endekslenirken, Enflasyonun negatif çıktığı aylarda artışın nasıl yapılacağına ilişkin yasada herhangi bir hüküm konulmaması kriz çıkardı.

Enflasyon Temmuz'da eksi çıktı
Enflasyon Temmuz'da TÜFE'de yüzde 0.23, ÜFE'de yüzde 0.31 düşüş kaydetti. Yıllık TÜFE yüzde 9.07'ye yükseldi.

‘Gıda riski’ artıyor, ‘enflasyon’ geriliyor!
Temmuz ayında tüketici fiyatları endeksi (TÜFE) yüzde 0.23 oranında, üretici fiyatları endeksi (ÜFE) ise yüzde 0.31 oranında geriledi.

"Enflasyon düşüşe geçecek"
Merkez Bankası temmuz ayı Fiyat Gelişmeleri Raporu yayımladı.

Mutfak enflasyonu yüzde 1,77 arttı
TÜRK-İŞ tarafından, çalışanların geçim koşullarını ortaya koymak ve temel ihtiyaç maddelerinde fiyat değişikliğinin aile bütçesine yansımalarını belirlemek için yapılan açlık ve yoksulluk sınırı araştırmasının 2012 Ağustos ayı sonuçları açıklandı.

Zamlar enflasyonu besledi
Türkiye İstatistik Kurumu, Ağustos ayı enflasyon verilerini açıkladı. Petrol ve gıda ürünlerine gelen zamlar enflasyonun yönünü üç ay aradan sonra ağustosta tekrar yukarıya çevirdi. Temmuz ayında gerileyen enflasyon, ağustosta TÜFE'de yüzde 0,56, ÜFE'de ise yüzde 0,26 artış gösterdi.

Enflasyon zamla ‘gıda’landı
Türkiye İstatistik Kurumu (TÜİK), Ağustos ayında Tüketici Fiyatları Endeksinin (TÜFE) yüzde 0.56 oranında, Üretici Fiyatları Endeksinin (ÜFE) ise yüzde 0.26 oranında arttığını açıkladı.

Enflasyonda düşüş tahmini
Merkez Bankası Başkanı Erdem Başçı, “Son çeyrekte enflasyonda ciddi düşüş göreceğiz, 2013’ün ortalarında enflasyonda yüzde 5’i görürüz. Çekirdek enflasyon daha erken bir dönemde yüzde 5’i görecektir.

Eylül ayı enflasyon rakamları açıklandı
Türkiye İstatistik Kurumu (TÜİK), Eylül ayında Tüketici Fiyatları Endeksinin (TÜFE) % 1,03 oranında, Üretici Fiyatları Endeksinin (ÜFE) ise %1,03 oranında arttığını açıkladı. Eylül itibarıyla yıllık enflasyon ise TÜFE'de % 9,19, ÜFE'de% 4,03 artış gösterdi.