|

CANLI DİNLECANLI DİNLE

Hac kontenjanı Etiketli Haberler

Ana Sayfa Haber Etiketler
Suudi Arabistan hac ve umre kontenjanını artırmayı hedefliyor
Suudi Arabistan Genel Yatırım Otoritesi Başkan Yardımcısı Faysal Bassarat, Suudi Arabistan hükümetinin, 2030'da hac ve umre kontenjanını 30 milyona çıkartmayı hedeflediğini söyledi.

Hac kontenjanı umre başvurularını artırdı
2012 yılında 382 bin olan umre başvuruları 2013 yılının ilk günlerinde 204 bine ulaştı. Diyanet İşleri Başkan Yardımcısı Ekrem Keleş, umreyle ilgili herhangi bir sınırlandırmanın olmadığını bildirdi. Türkiye'nin şu anda geçmiş birkaç yıllık umre potansiyeli yaklaşık 400 binlere doğru çıkmaya başladı. Yaklaşık olarak bunun yarısını Diyanet, yarısını da şirketler götürüyor' dedi.

1436-2015 için Hac kontenjanı belli oldu
Diyanet İşleri Başkanı Görmez, Suudi Arabistan’da Hac Bakanı Bender Bin Muhammed Haccar ile 2015 Yılı Hac Protokolü’nü imzaladı. Türkiye’nin BM rakamlarına göre nüfusunun 76 milyon 691 olduğunu söyleyen Görmez, “Suudi Arabistan’ın ülkemize tanıdığı yıllık 74 bin kontenjan, 74 milyon nüfus dikkate alınarak yapılmıştır."

'İlave hac kontenjanı talebimizde ümitliyiz'
Diyanet İşleri Başkanlığı Din İşleri Yüksek Kurulu Başkanı Ekrem Keleş, Türkiye'de 1,5 milyondan fazla hacı adayının kutsal topraklara gitmek için müracaat ettiğini belirterek, Suudi Arabistan makamlarından talep ettikleri ilave hac kontenjanından ümitli olduklarını söyledi.

Türkiye'nin Hac kontenjanı artırıldı
Suudi Arabistan makamları ile yapılan görüşmeler sonrasında, 2020 Yılı Hac kontenjanı, 3 bin 430 kişi artırıldı ve 83 bin 430 olarak güncellendi.

Hacı adayı kontenjanı 80 bine çıkarıldı
Suudi Arabistan yönetiminin Mekke'de kutsal mekanlardaki bazı genişletme çalışmalarının sona ermesi nedeniyle bu yıl hac kotasını yükselteceği bildirildi.