29 Rebi'ül-evvel 1439 | 17 Aralık 2017 Pazar

CANLI DİNLECANLI DİNLE

Hava kirliliği Etiketli Haberler

Ana Sayfa Haber Etiketler
Londra’da çevreci olmayan araçlara ek vergi
İngiltere’nin başkenti Londra’nın belediye başkanı Sadık Han, 2019 yılından itibaren havayı kirletme oranı yüksek araçların şehir merkezine girişleri için günlük 12.50 sterlin (57 Türk Lirası) ödenmesine karar verildiğini açıkladı.

Hava kirliliği kolesterolü olumsuz etkiliyor
Yüksek oranda hava kirliliğine maruz kalmanın iyi kolesterol olarak bilinen HDL seviyesini düşürdüğü bildirildi.

Kirli havada uyku bitiyor
ABD’de 6 şehirde yapılan geniş çaplı araştırmaya göre, hava kirliliği sadece kalp ve solunum rahatsızlıklarını değil uyku düzenini de tehlikeli boyutta etkiliyor.

Hava kirliliği Çin'den Japonya'ya yayılıyor
Son haftalarda Çin'i etkisi altına alan hava kirliliğinin birkaç gündür Japonya'da da yaşamı olumsuz etkilemeye başladığı duyuruldu.

Endonezya’da hava kirliliği sürüyor
Endonezya’da ormanlık alanların yakılması her yıl Haziran-Eylül ayları arasında kronik bir sorun olarak devam ediyor.

Çin'de hava kirliliği ömrü kısaltıyor
Çin'de tehlike boyutlarına ulaşan çevre ve hava kirliliğiyle ilgili yapılan araştırmada, özellikle kuzey bölgelerde kömür yakmaya bağlı hava kirliliği nedeniyle ömrün ortalama 5,5 yıl kısaldığı bildirildi.

Çin'de hava kirliliği uçuşları iptal ettirdi
Hava kirliliğinin en yoğun olduğu ülkelerin başında gelen Çin'de kış sezonunun ilk "acil durumu" yaşanıyor. Heilongjiang eyaletindeki kirlilik nedeniyle Tayping Uluslararası Havaalanı geçici olarak ulaşıma kapatıldı.

Hava kirliliği hastalıkları tetikliyor
Ankara Üniversitesi Tıp Fakültesi Halk Sağlığı Anabilim Dalı Başkanı Prof. Dr. Recep Akdur, özellikle kış aylarında artan hava kirliliğinin hastalıkları tetiklediğini belirterek, "Havası kirli olan bir yerde yaşayanlar arasında erken yaş ölümleri daha fazladır" dedi.

Zonguldak zehir soluyor
Prof. Dr. Meltem Tor, Dünya Sağlık Örgütü’nce akciğer kanserine yol açtığı resmen ilan edilen dış ortam hava kirliliğinin önemli bir bileşeni partikül madde kirliliğinde, Zonguldak’ın ilk 5 il içinde yer aldığını söyledi.

Ege boğuluyor, uzmanlar uyarıyor
İzmir ve Ege Bölgesi genelinde, hava sıcaklığındaki gece ve gündüz farkının arttığı bugünlerde yoğun sisle ve rüzgârın da olmamasıyla meydana gelen inversiyon sebebiyle hava kirliliği yaşanıyor.

60 şehir ‘yüksek kirli’ çıktı
Çevre ve Şehircilik Bakanlığı, tüm illere “Isınma, trafik ve sanayi kaynaklı kirleticilerin belirlenmesi için yerel emisyon envanterini hazırlayın” talimatı gönderdi.

Çin'de milyonlar ölebilir
Çin'de büyüme hızına paralel olarak tehlike boyutlarına ulaşan çevre ve hava kirliliği yüzünden son 30 yılda akciğer kanseri vakaları beş kat arttı

Bu semtlerde nefes almak tehlikeli!
Çevre ve Şehircilik Bakanlığı, 2013’e ilişkin hava kalitesi verilerini açıkladı. Türkiye, hava kirliliği değerlerinde Avrupa kentlerini geride bıraktı

Hava kirliliği bir yılda 8 milyon can aldı
Dünya Sağlık Örgütü (DSÖ), hava kirliliğine ilişkin dün yayımladığı raporunda, dünyada 8 ölümden birinin hava kirliliğinden kaynaklandığını belirtti. 8 milyon kişinin hava kirliliğine bağlı etkenler nedeniyle yaşamını yitirdiği belirtilen raporda, 5.9 milyon kişinin öldüğü Asya ve Pasifik'in kirlilikten en fazla etkilenen bölgeler olduğu vurgulandı.

Hava kirliliğine online takip
Çevre ve Şehircilik Bakanlığı, hava kirliliğiyle daha etkin mücadele edebilmek için ülke genelinde şu ana kadar 27 tesise ait 91 bacayı, online olarak izlemeye başladı.