|

CANLI DİNLECANLI DİNLE

Afrika Birliği Etiketli Haberler

Ana Sayfa Haber Etiketler
'Afrika ülkelerinin öğüde ya da müdahaleye ihtiyacı yok'
Afrika Birliği 29. Liderler Zirvesi kapanışında konuşan Afrika Birliği Dönem Başkanı ve Gine Devlet Başkanı Alpha Conde, Afrika ülkelerinin düzenli olarak bir araya gelmesinin önemine değinerek, "Günümüz liderlerinin Afrika'nın ekonomik bağımsızlığını kazanması için çabalarını hızlandırması lazım." değerlendirmesinde bulundu.

Asker Fransa'dan para Japonya'dan
Mali'de Fransa ve Afrika Birliği öncülüğünde askeri operasyonu yürüten koalisyona en büyük mali destek ise Japonya'dan geliyor. Japonya, Mali'deki askeri operasyonlara 120 milyon dolar maddi yardımla ilk sırada yer alırken, ikinci sırada 96 milyon dolarla ABD bulunuyor.

Afrika Birliği zirvesinde 50 yıllık rüyalar konuşuldu
Afrika Birliği zirvesinde, hızlı tren, ortak dil, diplomatik birlik, uzay araştırmaları gibi alanlarda ortak yürütülecek projeler masaya yatırıldı. Afrika Birliği’nin (AU) 22. oturumunda kıtanın "Vizyon 2063" kapsamında planlanan 50 yıllık yatırımları konuşuldu.

Afrika Birliğinde üye ülkelere vizesiz seyahat talebi
Afrika Birliği Komisyonu Başkanı Musa Faki Muhammed, Afrikalıların üye ülkelerde vizesiz seyahatin önünün açılması çağrısında bulundu.

"Afrika kendi sorununu çözebilmeli"
Afrika Birliği dönem başkanı olan Zimbabve Devlet Başkanı Mugabe, batının Afrika üzerindeki politikalarının eski alışkanlıklardan kurtulamadığını söyledi

Fas Afrika Birliği'ne dönmek için hazır
Fas'ın üyelik başvurusu Etiyopya'nın başkenti Addis Ababa'da başlayan 28. Afrika Birliği Zirvesinde ele alınacak.

Afrika'da Serbest Ticaret Bölgesi toplantısı
Afrika ülkelerinin liderleri Nijer'de, Afrika Birliği (AfB) 12. Olağanüstü Zirvesi için bir araya geldi. Zirvenin ana gündemini Afrika Kıtasal Serbest Ticaret Bölgesi (AfCFTA )Anlaşması oluşturdu.

Afrika'da ticarette sınırlar kalkıyor
Afrika Birliği 12'nci Olağanüstü Zirvesi’nde Afrika Kıtasal Serbest Ticaret Bölgesi Anlaşması’nın (AfCFTA) açılışı yapıldı. Kıtanın 55 ülkesinden 54’ünün imzaladığı anlaşma, 27 ülkenin parlamentosunda onaylandı.