9 Safer 1440 | 18 Ekim 2018 Perşembe

CANLI DİNLECANLI DİNLE

Afganistan Etiketli Haberler

Ana Sayfa Haber Etiketler
İşgalciye öfke seli
Afganistan'ın başkenti Kabil'de binlerce kişi, işgalci NATO askerlerinin ülkeden ayrılması talebiyle gösteri düzenledi. Protestonun organizatörlerinden Hafızullah Rasik, işgalin üzerinden 10 yıl geçtikten sonra ülkelerinde tüm gördüklerinin, acı, istikrarsızlık ve yoksulluk olduğunu söyledi.

Afganistan'da İpler kopuyor
Afganistan sınırını NATO ikmallerine kapatan, daha sonra ABD'den insansız Amerikan uçakları için kullandığı üssü boşaltmasını isteyen ve Almanya'daki Uluslararası Afganistan Konferansını boykot eden Pakistan, şimdi de ABD ile askeri irtibat kurduğu merkezlerden çekiliyor.

Afganistan'da uçaklar çocukları vurdu
Afganistan Devlet Başkanı Hamid Karzai'nin makamından yayımlanan bildiride, Kabil'in kuzeydoğu kesiminde yer alan ve Fransız askerlerinin kontrolü altında olan Kapisa bölgesi valiliğinin verdiği bilgiye göre, bölgedeki Geyava köyündeki iki eve düzenlenen saldırı sonucu 7'si çocuk 8 kişinin öldüğü ifade edildi.

ABD Afganistan'da kalıcı üsler kuruyor!
Amerika Birleşik Devletleri, "çekilmeye" hazırlandığı Afganistan'da insansız hava operasyonları için kalıcı askeri üsler ve yeni cezaevleri inşa ediyor. Geçtiğimiz Aralık ayı sonunda sadece çok büyük bir boşluk olan Kandahar'daki hava üssü yakınlarındaki alanda Afganistan'daki Amerikan ordusunun açıklama yapmaktan çekindiği bir inşaat tüm hızıyla yükseliyor.

Bir NATO katliamı daha
Afganistan’ın Logar eyaletinde NATO’nun uçaklarının bir düğün evini vurduğu hava saldırısında aralarında kadın ve çocukların bulunduğu 15 sivil hayatını kaybetti.

Afganistan da sarsıldı: 70 kişi toprak altında
Afganistan'ın başkenti Kabil'in 175 kilometre kuzeyinde dün sabah 5.4 ve 5.7 büyüklüğünde iki deprem meydana geldi.

ABD ikmal yolları için bastırıyor
ABD ile Pakistan arasında Afganistan'daki işgalci NATO birliklerine malzeme taşınan tedarik yollarının tekrar açılması için yapılan görüşmeler, bir kez daha sonuçsuz kaldı.

Afganistan kurtlar sofrası
NATO'nun 20-21 Mayıs'taki Chicago zirvesinde İttifak'ın 2014 sonuna kadar Afganistan'dan çekilme takvimini netleştirmesinin ardından, ŞİÖ'nün 6-7 Haziran'daki Pekin zirvesinden Afganistan'da 'daha etkin bir rol oynama' kararı çıkması, uluslararası arenada büyük ilgi gördü.

Afganistan'da 5 çocuktan biri yetersiz besleniyor
BM Çocuklara Yardım Fonu, Afganistan'da 5 çocuktan birinin yetersiz beslendiğini açıkladı. Ülkeye yaptığı on milyarlarca dolar yardıma rağmen yetersiz beslenme konusunda az gelişme kaydedilebildi

'Afganistan 8'e bölünüyor' iddiası
Koalisyon askerlerinin 2014'te ülkeden çekileceğinin açıklanması ardından, Afganistan'ın geleceği konusunda yapılan tartışmalar yoğunlaşıyor. İngiliz Independet gazetesinin haberine göre Washington ve Londra'da ele alınan planlar arasında ülkenin sekize bölünmesi de var.

ABD Afganistan'daki üsten vazgeçmiyor
ABD, 2014’te tamamen çekilmeyi planladığı Afganistan ’daki 3 bine yakın kişinin bulunduğu Bagram üssünün kontrolünü dün törenle Afgan yetkililere devretti.

11 yıl sonra Afganistan...
ABD ve NATO işgal güçlerinin, 2014 yılı itibariyle ülkeden geri çekilmesi öngörülüyor. ABD öncülüğünde Afganistan'ı işgal eden NATO, yaklaşık 11 yıldır milyonlarca insanı katletti, açlık, zulüm, işkence dolu bir hayata sürükledi.

Tacikistan, Afganistan'a elektrik ihracatını durdurdu
Tacikistan, ülkedeki elektrik kıtlığındandolayı Afganistan'a elektrik enerjisi ihracatını geçici olarak durdurdu.

Afganistan işgali hiç bitmeyecek!
Afganistan için Uluslararası Temas Grubu Başkanı, Almanya'nın Afganistan ve Pakistan Özel Temsilcisi Michael Koch, Afganistan'da 2014 yılında sadece yükümlülüklerinin doğasının değişeceğini ifade ederek, bu yükümlülüklerin o tarihten sonra daha az askeri, daha sivil ve kapasite artırıcı olacağını söyledi.

Afganistan'da işsizlik yüzde 40'a yükseldi
Afganistan İstatistik Merkezinin verilerine göre, 2015 yılından önce Afganistan nüfusunun yüzde 35'i işsizken bu oran 2016 yılı itibariyle yüzde 40'a yükseldi. İşsizlik en çok Kabil, Herat, Nangarhar, Kandahar ve Mezar-ı Şerif gibi büyük kentlerde görülüyor.