17 Zilhicce 1440 | 18 Ağustos 2019 Pazar

CANLI DİNLECANLI DİNLE

Sürücü adayları Etiketli Haberler

Ana Sayfa Haber Etiketler
Sürücü adayları kurslarda direksiyon eğitimi alamıyor
Milli Eğitim Bakanlığı tarafından yürürlüğe konan ve sürücü kurslarının kursiyer kayıtlarını bildirmesi için zorunlu tutulan Modül Sistemi, ehliyet almak isteyen vatandaşların direksiyon derslerine girememesine sebep oluyor.

Sürücü sınavında yeni kurallar başladı
Sürücü adayları, ehliyet almayı zorlaştıran yeni düzenlemeye göre ilk direksiyon sınavına girdi. Direksiyon eğitimi sınavına girecek adaylar, değerlendirme kriterleri arasında ilk kez yer alan “aracı geri viteste kullanma, araçların arasına park etme” yeteneklerine göre de değerlendirilecek.

Sürücü adaylarını 'düz vites' ve 'park etme' zorladı
Türkiye genelinde geçen yıl 1 milyon 7 bin 197 kişi ehliyet almaya hak kazandı. Direksiyon sınavında başarısız olan 567 bin 280 adayın ise en çok düz vites arabalarda kalkış yaparken moturu iki kez stop ettirmesi ve park etme hatalarını yaptığı belirlendi.

Sürücü adayları 'geri parka' takıldı
Türkiye Sürücü Kursları ve Eğitimcileri Konfederasyonu (TUSEKON) Genel Başkanı İsmail Yılmaz, "Ehliyet sınavında ilk seferde başarısız olan sürücü adaylarının yaklaşık yüzde 60'ı geri yanaşarak iki araç arasına tek seferde aracını park edemediği, yüzde 20'si rampada aracı stop ettirdiği, yüzde 20'si de hatalı sollama, şerit ihlali ve diğer kusurlardan kalıyor" dedi.

Yeni ehliyetlere deneyim şartı geliyor
Karayolları Trafik Yönetmeliği'nde Değişiklik Yapılmasına Dair Yönetmeliğin 1 Ocak 2016'da uygulanmaya başlanmasıyla bu tarihten sonra sınıfına göre ehliyet alacaklara deneyim şartı getiriliyor.