17 Recep 1440 | 24 Mart 2019 Pazar

CANLI DİNLECANLI DİNLE

marmaray Etiketli Haberler

Ana Sayfa Haber Etiketler
Marmaray’da iki bin yıllık camlar
Marmaray metro inşaatı projesi kapsamında Sirkeci’de yapılan arkeolojik kazılarda, Roma, Bizans ve Osmanlı’dan günümüze ulaşan iki bin yıllık cam sanatının izlerine rastlandı. Devam eden kazılarda elde edilen kalıntılar, Osmanlı döneminde cam sanatının ulaştığı noktayı da ortaya koydu.

Marmaray 2 kıta arasında 265 milyon yolcu taşıdı
Marmaray ile bugüne kadar 265 milyon yolcu, Asya ile Avrupa kıtaları arasında dört dakikada seyahat etti.

Marmaray'da sefer sayıları artıyor
Ulaştırma, Denizcilik ve Haberleşme Bakanı Ahmet Arslan, "Marmaray’da 17 aydır devam eden altyapı çalışmalarının tamamlanmasıyla sefer sayısı hafta içi 219’dan 333’e çıkarılıyor" dedi.

Marmaray'da test sürüşü 1 Ağustos'ta
Yapımına 2004'te başlanan Marmaray Projesi'nde sona yaklaşıldı. İnşaat çalışmaları yüzde 95 oranında tamamlanan projede, 1 Ağustos'ta test sürüşü yapılması planlanıyor.

Marmaray'da test sürüşü başlıyor
İstanbul'un iki yakasını deniz altından birleştirecek olan ve bitim tarihi 29 Ekim 2013 olarak planlanan Marmaray projesinde önümüzdeki ay test sürüşleri başlayacak.

Marmaray'da son 100 gün
İki kıtayı birbirine bağlayan asrın projesi Marmaray 100 gün sonra açılacak. 29 Ekim'de hizmete alınacak hatta, ilk deneme sürüşü ise 12 gün sonra yapılacak. 2004 Ağustos ayında çalışmaları başlayan ve iki kıtayı birbirine bağlayan asrın projesi Marmaray'da sona yaklaşıldı.

Vagonlar hazır
Marmaray'da kullanılmak üzere Güney Kore'den getirilen 5 yeni vagon İstanbul'a geldi. Yeni vagonlarla birlikte Haydarpaşa'daki sayı 60'a ulaştı.

Marmaray açıldı
Asya ile Avrupa kıtaları arasında denizin altından kesintisiz demiryolu ulaşımı sağlayacak Marmaray açıldı.

Marmaray hattında geceleri yük taşıyacak
Ulaştırma Denizcilik ve Haberleşme Bakanı Ahmet Arslan, İstanbul’daki banliyö hatlarının devreye girmesinden sonra Marmaray’ın gece yolcu taşımadığı saatlerde, yük taşıyacağını söyledi.

TCDD Marmaray'ı animasyon film ile anlatacak
Türkiye Cumhuriyeti Devlet Demiryolları (TCDD) Genel Müdürlüğü, Marmaray'ın tanıtımını içeren ve ne kadar güvenli olduğunu anlatan animasyon film hazırlattı

Havalimanı metrosu Marmaray'a bağlanıyor
İstanbul'daki raylı sistemler arası büyük entegrasyon sağlayacak olan 'Aksaray- Yenikapı' metro hattı 9 Kasım'da hizmete açılacak. Yeni hatla Kartal'dan yola çıkan bir kişi, Atatürk Havalimanı'na kadar raylı sistemle seyahat edebilecek.

Yenikapı-Aksaray metro hattı açılıyor
Havalimanını Marmaray ve Hacıosman metrosuna bağlayacak olan Aksaray - Yenikapı bağlantısı Pazar günü hizmete giriyor. Hat ile Kartal - Atatürk Havalimanı arası 81 dakikaya inecek.

Marmaray 18 ayda 75 milyon yolcu taşıdı
Asya ile Avrupa kıtaları arasında deniz altından kesintisiz demiryolu ulaşımı sağlayan Marmaray, kısa sürede İstanbullular'un vazgeçilmezi oldu. Sirkeci-Üsküdar arası ulaşımı 4 dakikaya düşüren sistemle bugüne kadar 75 milyon yolcu taşındı. Yolcu sayısı giderek artarak da günde ortalama 180 bin kişiye ulaştı. Yabancı turistler de sisteme yoğun ilgi göstermeye başladı.

En büyük batık müze için onay
İstanbul'da, Marmaray kazılarıyla ortaya çıkan 36 batık tekne ile 45 bine yakın eserin sergilenmesi için yapılması planlanan müzeye onay verildi.

Marmaray İstanbul nüfusunun 7 katı yolcu taşıdı
Ulaştırma, Denizcilik ve Haberleşme Bakanı Yıldırım, Marmaray'ın açılışının yapıldığı Ekim 2013'ten bugüne kadar geçen iki yıllık sürede 105 milyon yolcu taşındığını söyledi.