18 Recep 1440 | 25 Mart 2019 Pazartesi

CANLI DİNLECANLI DİNLE

oy kullanma Etiketli Haberler

Ana Sayfa Haber Etiketler
Batı Balkanlar'da oy kullanma işlemi sona erdi
Batı Balkan ülkeleri Bosna Hersek, Makedonya, Kosova, Sırbistan ve Arnavutluk'ta yaşayan Türk seçmenlerin 24 Haziran'daki Cumhurbaşkanı ve 27. Dönem Milletvekili Genel Seçimi için oy kullanma işlemi sona erdi.

10 adımda oy kullanma rehberi
24 Haziran’daki çifte seçimde vatandaşlar, tüm yurtta 08.00 - 17.00 saatleri arasında oy kullanacak. Oy verme kabinine gidecek olan seçmen, cumhurbaşkanına ve milletvekillerine yönelik tercihte bulundukları iki ayrı oy pusulasını aynı zarfa koyarak sandığa atacak.

İlk tura göre Mısırlılar 'Evet' dedi
Mısır'da dün ilk turu yapılan anayasa referandumunun resmi olmayan ilk sonuçlarına göre 'evet' oyları, 'hayır' oylarından fazla çıktı. 10 ilde yapılan referandumda, toplam 6 bin 376 seçim merkezinden 6 bin 327'sinde oy sayım işlemi tamamlandı.

Sandıktan önce son bilgiler
Seçmenler oylarını il genel meclisi, belediye başkanlığı, belediye meclis üyeliği, büyükşehir belediye başkanlığı ve muhtarlıklar olarak sırasına göre kullanacak. Oy pusulaları turuncu, mavi ve mor renkli zarflara konulacak.

Türkler oy kullanmasın diye sınırı kapatacaklar!
Kurban Bayramı’na denk gelen Bulgaristan seçimlerinde Türk karşıtı iki parti Türk oylarını engellemek için sınırı kapatacaklarını ilan etti. İki yıldır siyasi kriz yaşayan Bulgaristan, 5 Ekim’de Türk karşıtlığının zirve yaptığı bir seçime hazırlanıyor.

Yurt dışında oy işlemi sona erdi
Yüksek Seçim Kurulunun (YSK) aldığı karar uyarınca 8 Mayıs’ta başlayan 25. Dönem Milletvekili Genel Seçimleri için yurt dışında oy verme işlemi dün sona erdi.

Myanmar'da Müslümanlara oy kullanma hakkı yok
Bu haftasonu seçimlerin yapılacağı Myanmar'da Müslüman azınlığın büyük bir kısmı seçme ve seçilme hakkından mahrum bırakılıyor. Radikal Budistlerin baskısına maruz kalan Rohingya Müslümanları'nın çoğu, hükümet tarafından "vatansız" statüsüne alındığı için oy kullanma veya aday olma gibi haklardan yararlanamıyor.