|

CANLI DİNLECANLI DİNLE

Uykusuzluk Etiketli Haberler

Ana Sayfa Haber Etiketler
Uykusuzluk kişiliği değiştiriyor
Uzmanlar, uyku bozukluklarının kişilik değişikliklerine yol açabileceğini, kişiyi depresyona itebileceğini söyledi.

Uykusuzluk yaşlılığı hızlandırıyor
Afyon Kocatepe Üniversitesi(AKÜ) Öğretim Üyesi Prof. Dr. Recep Aslan, uykusuzluğun yaşlılığı hızlandırdığını söyledi. Prof. Dr. Aslan, her insanın bir ritmi olduğunu vurgulayarak, "Kimi insan 8 saatlik, kimi de 9 saatlik bir uyku sonucunda yataktan dinç olarak kalkar." dedi.

Uykusuz şoför refleks kaybına uğruyor
Uykusuzluk, kişilerin güvenli sürüş için kritik olan performanslarını olumsuz yönde etkilediğinden en önemli kaza nedenlerinden biri olarak biliniyor.

Uykusuzluk beyinde zehir etkisi oluşturuyor
Uykusuzluk çekenlerin vücutlarında bulunan toksinlerin normal uyuyanlara göre daha yüksek olduğu, uykuyla temizlenmesi gereken bu maddelerin vücutta zehir etkisi yaptığı bildirildi. Selçuk Üniversitesi (SÜ) Tıp Fakültesi Psikiyatri Anabilim Dalı Öğretim Üyesi Doç. Dr. Yavuz Selvi, yaptığı açıklamada, uyku üzerine çeşitli çalışmaları bulunduğunu söyledi.

Uykusuzluk Hafızayı Etkiliyor
Gece gözlerine uyku girmeyenlerin ezber konusunda daha başarısız olduğu belirlendi. ABD'deki California Üniversitesi'nden bilim adamları, gece uyku sorunları çekenlerin ve iyi uyuyanların beyin faaliyetlerini inceledi.

Çocuklar neden uykusuz?
ABD’deki Berkeley Üniversitesi’nin araştırmasına göre odasında akıllı telefon ve tablet bilgisayara erişimi olan çocuklar, buna sahip olmayanlara kıyasla daha az uyuyor.

Uykusuzluk sanılandan tehlikeli olabilir
İngiliz Independent gazetesinde yayımlanan bir haberde uykusuzluğun sağlığa tahmin edilenden fazla tehlikeli sonuçları olduğu ileri sürüldü. Uykusuzluğun yargı bozukluğu, ruhsal durumda dengesizlik, yüksek tansiyon, kilo alma ve halüsinasyon görme gibi sağlık sorunlarına neden olduğu belirtildi.

Kalp krizi öncesi bu belirtilere dikkat
Alabama Üniversitesi'nden Dr. Joseph Fritz kalp krizi gelmeden önce ortaya çıkan belirtileri sıraladı. Göğüste daralma, uykusuzluk, gerginlik, öksürmek, halsizlik ve kusmak gibi şikâyetlerin hem kadınlarda hem de erkeklerde görülen belirtilerden olduğunu söyleyen Fritz, bu semptomların asla hafife alınmaması çağrısında bulundu.

Uykusuzluk ciddi bir problem
Obezite, diyabet, hipertansiyon, kanser salgını derken nur topu gibi yeni bir salgınımız daha dünyaya geldi: Uykusuzluk ve/veya uyku problemleri!

Uyku öncesi telefon kullanımı hastalıklara davetiye!
Hayatın önemli bir parçası haline gelen akıllı telefonların kontrolsüz kullanımı önemli sağlık sorunlarını da beraberinde getiriyor.

Uykusuzluk trafik kazası nedeni
Fizyoloji Ana Bilim Dalı Öğretim Üyesi Levent Öztürk, direksiyon başında uyuklamaya bağlı trafik kazası geçiren veya kaza tehlikesi atlatan şoförlerin oranının yüzde 15-17 olduğunu bildirdi.

Uykusuzluk hastalıkları artırıyor
Modern dünyanın en büyük sorunlarından biri olan uykusuzluk, insan sağlığında ciddi rahatsızlıklara yol açıyor. 500 bin kişi üzerinde yapılan yeni bir araştırma uykusuzluğun kalp krizi ve inme riskini 5’te 1 oranında artırdığını ortaya koydu.

Mavi ışık biyolojik saatimizi bozuyor
Kullanımı her geçen gün artan elektronik cihazların ekranlarından yayılan mavi ışık, çeşitli sağlık sorunlarına zemin hazırlıyor. Göz sağlığını tehdit eden mavi ışığa gece vakti maruz kalmak biyolojik saatimizi bozarak kanser, kalp, şeker hastalığı ve obeziteye davetiye çıkarıyor.

Uyku süresi dinç olmayı nasıl etkiler?
Bazılarımız uykuyu her ne kadar zaman kaybı olarak görse de, fiziksel ve ruhsal sağlığımız için iyi bir uyku son derece önemli. Peki ya uykuyla sorunumuz varsa...

Uykusuzluk unutkanlığı tetikleyebilir
Birçok insan gün içinde bazen isimleri, rakamları, yapılacak işlerini unutabiliyor. Stres ve yoğun iletişim trafiği beynin yakın bellek merkezini aşırı şekilde zorluyor.