|

CANLI DİNLECANLI DİNLE

alkol Etiketli Haberler

Ana Sayfa Haber Etiketler
Tehlike içeri girdi
Alkol, sigara ve uyuşturucu toplumumuzda yaralar açmaya devam ediyor. Birçok yuva bu kötü alışkanlıklar yüzünden yıkılma eşiğine geliyor. Televizyonlarda sigaranın buzlanmasına rağmen içki şişelerinin açık bir şekilde gösterilmesi kabul edilemez bir durum.

Yeni yasal düzenlemeler hayata geçiriliyor
Yatırımların ve istihdamın teşviki, bölgesel gelişmişlik farklarının azaltılması, stratejik yatırımların desteklenmesi, esnafa yönelik iyileştirmeler, mükelleflere kolaylıklar getirilmesine yönelik düzenlemeleri de içeren yasa Resmi Gazete’de yayımlandı.

Alkol tüketimi 7 yılda 4 katına çıktı
2003'te 500 milyon litre olan alkollü içki satışları 7 yılda 1 milyar 902 milyon litreye ulaştı. Türkiye'de alkol reklamlarının serbest olması tüketimi teşvik ediyor.

Kolada şeker ve alkol gerçeği
19 kola ürününün çoğunda litre başına 20 küpe eşit şekere rastlandı. Lightlardaki tatlandırıcılar sağlığa zararlı çıktı.

'Alkol, kansorejen bir madde'
Türkiye Yeşilay Cemiyeti Başkanı Prof. Dr. İhsan Karaman, bu yıl yayınlanan bir literatürle alkolün kanser yapmada herhangi bir emniyet limitinin olmadığının kanıtlandığını belirtti. Az oranda emniyet limitinin bile kanseri tetiklediğini vurgulayan İhsan Karaman, “Herhangi bir alt limiti olmayan az oranda alkolden kanserden kaçınmak için tümü ile kaçınılması, gerekmektedir.”dedi.

Alkolde yeni dönem başlıyor
Kamuoyunda tartışmalara yol açan alkol satışını yasaklayan düzenleme bugün yürürlüğe giriyor.

Avrupa, alkolle mücadeleyi yıllardır sürdürüyor
Birçok Avrupa ülkesinde gece alkol satışı yasak. Avrupa Birliği üyeleri arasında İskandinav ülkeleri alkol kontrolünde ön sıralarda.

'Suçların yüzde 70'inin temelinde içki var'
Avustralya'nın Yeni Güney Galler (NSW) Eyaleti Emniyet Genel Müdürü Andrew Scipione, 2011 yılını değerlendirerek, özellikle Sidney'de son zamanlarda artan suç olaylarına dikkat çekti. Sidney'de en önemli problemin alkol ve buna bağlı olarak işlenen suçlar olduğunu ifade eden Scipione, ister trafik kazaları ister cinayet veya gasp olsun, işlenen her 10 suçtan 7'sinin temelinde alkolün yattığını belirtti.

'Dizilerde alkol teşvik ediyor'
'Türkiye dindarlaşıyor' söyleminin arttığı son günlerde, milyonlarca insanın seyrettiği televizyon dizilerinde alkol ve içki propagandası had safhada. Televizyonlarda alkol reklâmı yasak olmasına rağmen, en çok izlenen dizilerin her bölümünde mutlaka bir içki sahnesi yer alıyor.Sonuç, Türkiye'de alkol tüketimi son 4 yılda 80 milyon litre arttı. Kişi başına alkol tüketimi 1930'lu yıllarda bir litre iken bugün tam 28 katına ulaştı.

Alkol ve sigara, ağız kanseri riskini artırıyor
Ondokuz Mayıs Üniversitesi (OMÜ) Diş Hekimliği Fakültesi Periodontoloji Anabilim Dalı Öğretim Üyesi Prof. Dr. Umur Sakallıoğlu, erkeklerde kadınlara oranla iki kat daha fazla ağız kanseri görüldüğünü, bunun nedenlerinin başında alkol ve sigara tüketiminin geldiğini bildirdi.

Alkol ve sigara pankreas kanserini tetikliyor
Uzmanlar, en hızlı yayılan türler arasında yer alan ve erken teşhisi zor olan pankreas kanserinden korunmak için alkol ve sigaradan uzak durulması gerektiğini bildirdi.