|

CANLI DİNLECANLI DİNLE

Akıllı telefon  Etiketli Haberler

Ana Sayfa Haber Etiketler
Akıllı telefonda bilgi hırsızlığına dikkat!
Akıllı telefon kullanıcılarına, kişisel bilgilerini korumak için internette arama yaptıktan sonra tarihçeyi silmeleri ve yükledikleri uygulamalarda hesaplarını açık bırakmamaları öneriliyor.

Akıllı telefon yaya ölümlerini arttırıyor
ABD'de yeni yayınlanan bir rapora göre 2016'da 6 bine yakın yaya yürürken hayatını kaybetti. Bu rakam son 7 yılda dörde katlandı. Araştırmacılar bunun ne büyük sebebinin akıllı telefon kullanımı olduğu görüşünde.

Deprem bilgileri cepte
Başbakanlık Afet Acil Durum Yönetimi Başkanlığı (AFAD) Deprem Dairesi Başkanı Dr. Murat Nurlu, kurum tarafından deprem bilgilerinin akıllı telefonlarda görülmesi için bir yazılım çalışması yapıldığını belirterek, “Mart ayı sonunda akıllı telefonlarda bu deprem bilgi sistemi devreye girecektir” dedi.

Fransız bakanlara akıllı telefon yasaklandı
ABD Ulusal Güvenlik Dairesi’nin (NSA) gizlice dünyayı izlediğinin ortaya çıkması Fransız bakanlara akıllı telefon kullanımını yasaklattı.

Akıllı telefonlar miyop hastalığını tetikliyor
Akıllı telefonlar standart okuma mesafesi olan 40-50 santimetreden yakında tutuluyor ve miyopinin ortaya çıkmasında ve ilerlemesinde risk faktörü olabiliyor.

Gençlik 10 dakikada bir telefonda
İngiltere'de yapılan bir araştırmaya göre gençler her 10 dakikada bir telefonlarını kontrol ediyor. Her 20 kişiden biri telefonunu günün her dakikasında mutlaka görüyor.

Çalışanlar tatilde de işlerinden kopamıyor
Mobil telefon ve internet kullanımı çalışma şekli ve zamanını da değiştiriyor. Bir insan kaynakları danışmanlık şirketinin iş dünyası eğilimleri araştırması, dünyada çalışanların yarısının tatilde de iş hayatından koparmadığını ortaya koyuyor.

Çocukların 'akıllı' düşmanı
İnternetin cep telefonlarına kadar inmesiyle birlikte bilgisayar ve internet kullanım yaşı da hızla küçülüyor. Yeni doğmuş bebeklerin elinde bile artık akıllı telefonlar bulunuyor. Bu kadar teknoloji kullanımı iyi gibi görünse de uzmanlar uyarıyor.

'Dijital diyet' için yeni uygulama
Almanya'nın Bonn Üniversitesi araştırmacıları internet kullanım alışkanlıklarını ölçmek için yaptıkları bilimsel bir araştırmaya bir akıllı telefon uygulaması da ekledi.

Günde 150 kez telefon ekranına bakılıyor!
Bir insanın günde ortalama 150 kez, yani 6.5 dakikada bir akıllı telefonlara bakarak geçirmesi sosyal sorumluluk projelerini hareketlendirdi

6,5 saat ekran başında geçiyor
30 farklı ülkede çoklu ekran kullanım ve davranışı hakkında yapılan araştırmanın sonuçlarına göre; Türkiye’deki çoklu ekran kullanıcıları – TV, akıllı telefon ve/veya tablet sahibi olan/ erişimi olan – 5 saat içinde, 6,5 saatlik medya tüketiyor.

Çocuklara 2 yaşına kadar telefon kullandırmayın
Akıllı telefon ve tabletlerle miyopluk arasına bağlantı tespit edildi. Uzmanlar, 2 yaşına kadar çocukların bu aletlerle oynamamasını önerdi

Telefonlar akıllanıyor hafızalar zayıflıyor
Uzmanlar, akıllı telefonların, insanların özel ve iş hayatına etkilerini değerlendirdi. Psikolog Levent Duran, teknolojinin, hayatın daha iyi kontrol edilebilmesini sağlamak için var olduğunu belirtti.

‘Cep’teki açık kapanmıyor
İthal edilen akıllı telefonların cari açık üzerindeki olumsuz etkisini engellemek için getirilen taksit yasağı işe yaramıyor. 2014’ün ilk 9 ayındaki akıllı telefonların satış adedi geçen yıla göre kısmen gerilese de harcanan para hızla artmaya devam ediyor.

Mesajlaşmak omurgaya 25 kg yük bindiriyor
Akıllı cep telefonunu kullanan her bir birey bir günde ortalama 3 saatini cep telefonuna bakarak geçiriyor. Kişinin eğik durarak geçirdiği zaman omurilikte tamir edilemez hasarlara yol açıyor