|

CANLI DİNLECANLI DİNLE

yaşlı Etiketli Haberler

Ana Sayfa Haber Etiketler
Yollardaki araçların 3'te 1'i yaşlı
Türkiye'de her 3 araçtan biri 15 yaş ve üzerinde bulunuyor. Gelir İdaresi Başkanlığı verilerinden yapılan derlemeye göre, 2012 Temmuz sonu itibariyle Türkiye'de 16 milyon 145 bin 521 adet tescilli araç bulunuyor.

Huzurevinde kalmak bunalıma sebep oluyor
Uzmanlar, Prof. Dr. İsmail Tufan’ın “Yaşlının evi kalesidir. Huzurevi bakımını önermiyorum” açıklamasıyla hemfikir. Prof. Dr. Velittin Kalınkara, “İnsanın alışık olduğu çevrede yaşlanması çok daha iyi” diyor

Yaşlılara yolculukta % 50 indirim
Türkiye genelinde 10 milyondan fazla şehit yakını, gazi, engelli ve yaşlının ilk defa şehir içi ve şehir dışı ulaşımda 'ücretsiz' veya indirimli seyahat edeceği yönetmelik yürürlüğe girdi.

Nüfusun yüzde 8'i yaşlı
Türkiye'de yaşlı istatistikleri açıklandı. Türkiye'de 65 ve üzeri yaşlarda 6 milyon 192 bin 962 kişi bulunuyor. Yaşlıların toplam nüfus içindeki oranı yüzde 8'e karşılık geliyor. Türkiye'nin yaşlı nüfusu, Danimarka, Slovakya, Finlandiya, Norveç, İrlanda ve Bosna Hersek'in ülke nüfuslarını geride bırakıyor.

Yaşlılar, alzheimer ile unutkanlığı karıştırıyor
İrlanda'daki Trinity College uzmanları, yaşlıların yüzde 75'inin alzheimer ile unutkanlığın belirtilerini birbirine karıştırdığını ve bu nedenle tedavi olması gereken birçok yaşlının doktora gitmediğini tespit etti.

Türkiye’de 5.293 ‘asırlık çınar’ var
Türkiye'de "asırlık çınarlar" diye ifade edilen 100 yaş üstü vatandaşların sayısının 5 bin 293 olduğu bildirildi. Türkiye’de, 100 yaş ve üzeri vatandaşların yüzde 85.8’ini kadınlar, 14.2’sini erkekler oluşturuyor. “Asırlık çınar”ların en çok yaşadığı şehirler İstanbul, İzmir ve Ankara.