|

CANLI DİNLECANLI DİNLE

Kurbanlık Etiketli Haberler

Ana Sayfa Haber Etiketler
Kurbanlıklar İstanbul'a 10 Ekim'de giriş yapacak
İstanbul'da Avrupa ve Anadolu yakasına uygun şartları taşıyan kurbanlık hayvanların sevklerine 10 Ekim tarihinden itibaren başlanacak.

Kurbanlıklar 500-5 bin TL arasında
Yaklaşan Kurban Bayramı, et piyasasını hareketlendirdi. Bu yıl bayram dolayısıyla 20 günlük sürede yaklaşık 800 bin büyükbaş, 2,5 milyon adet de küçükbaş hayvan satışı hedefleniyor. Fiyatlar ise geçtiğimiz yıl olduğu gibi 500 TL ile 5 bin TL arasında değişiyor.

Kurbanlıklarda dikkat edilecek noktalar
Zonguldak Gıda Tarım ve Hayvancılık İl Müdürü Necmi Çelik, yaklaşan Kurban Bayramı öncesi vatandaşları kurbanlık hayvanlar konusunda bilgilendirdi. Çelik, kurbanlıkların fiziki kusurunda bir bozukluk olmamasına dikkat edilmesini istedi.

'Hızlı kesin, hayvanı incitmeyin'
Erzurum Müftüsü Yakup Arslan, "Kurbanlıklara eziyet edilmemesi uyarısında bulunarak, ''Kesim işlemi hayvanı en az incitecek şekilde yapılmalı. Mümkün olduğu kadar bu iş, ehil birisi tarafından keskin bir bıçakla, hayvanı en seri şekilde keserek, onun kanını akıtmak suretiyle gerçekleştirilmeli'' dedi.

İç piyasada kurbanlık sevkiyatı başladı
Türkiye'nin önemli hayvancılık merkezlerinden Kars'tan Kurban bayramının yaklaşması dolayısıyla 80 kente günlük ortalama 2 bin büyük ve küçükbaş hayvan sevkiyatı yapılıyor.

Kurban için hayvan sıkıntısı yok
Gıda, Tarım ve Hayvancılık Bakanı Mehdi Eker, Bakanlık ile Türkiye Damızlık Sığır Yetiştiricileri Birliği ortaklığında yürütülen “Çiğ Sütte Kalitenin Desteklenmesi Projesi” kapsamında Balıkesir, İzmir, Bursa, Tekirdağ ve Ankara’da kurulan “Çiğ Süt Analiz” laboratuvarlarının İl Gıda Kontrol Laboratuvar Müdürlüğünde gerçekleştirilen toplu açılış töreninde, Ekim ayında Kurban Bayramı kutlanacağını ve kurbanlık sayısında sıkıntı olmadığını söyledi.

Kurbanlıklar İstanbul'a giriş yaptı
Kurbanlıklar, iznin başlaması dolayısıyla gece saatlerinden itibaren İstanbul'a giriş yapmaya başladı. İstanbul Kurban Hizmetleri Komisyonu'nun kararıyla bugün girişlerine izin verilen kurbanlıklar, saatler 00.00'ı gösterdiğinde Çamlıca gişelerinden İstanbul'a giriş yaptı.

Sağlıklı kurbanlık için bunlara dikkat!
Yaklaşan Kurban Bayramı öncesinde kurbanlıklar pazara çıkmaya başlarken, sağlıklı hayvan seçimi konusunda vatandaşların dikkatli olması istendi. Adnan Menderes Üniversitesi (ADÜ) Ziraat Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Ömer Faruk Durdu, yaptığı açıklamada, hayvanın sağlıklı olup olmadığını anlamak için belirli kriterlerin bulunduğunu, kurbanlık alacak vatandaşların bunları gözönünde bulundurması gerektiğini söyledi.

Bakanlık'tan kurbanlıklar için uyarı
Gıda, Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı'nca, yaklaşan "Kurban Bayramı" nedeniyle kurbanlık hayvan satışı yapacak ve alacak vatandaşların doğru bilgilendirilmesi ve artacak yurtiçi hayvan hareketleriyle bulaşıcı hayvan hastalıklarının yayılmasının önlenmesi için açıklama yapıldı.

Kurban yasaklarına dikkat
Trabzon Müftülüğü, Kurban Bayramı öncesinde kurban kesim fiyatları ve şartlarıyla ilgili alınan kararları açıkladı. Buna göre, kesim ücreti büyükbaş hayvanlar için 250, küçükbaş hayvanlar için 40 lira olarak belirlendi.

Kurbanı incitenlere ceza verilecek
Diyanet İşleri Başkanlığı, Kurban Bayramı'na sayılı günler kala kurbanlıklara nasıl davranılması gerektiğine ilişkin bildiri yayımladı. Kurallara uymayanlar, hayvanlara kasıtlı olarak kötü davrananlar, kurban parasının 4 katına kadar para cezası ödeyecek.

Türkiye’ye yetecek kadar kurbanlık var
Doğu Anadolu Tarımsal Üreticiler ve Besiciler Birliği Başkanı Nazmi Ilıcalı, Türkiye’de ihtiyaçtan daha fazla büyük ve küçükbaş hayvan varlığı bulunduğunu belirterek, canlı hayvan ithalatına gerek olmadığını söyledi. Ilıcalı, yaptığı açıklamada, her yıl kurban bayramı öncesince spekülatörlerin, et tüccarlarının hayvan ithalatını gündeme getirdiğini söyledi.

Kurbanlıklara maliyet zammı
Türkiye Kırmızı Et Üreticileri Merkez Birliği Başkanı Bülent Tunç, yaptığı açıklamada, yem fiyatları başta olmak üzere maliyetlerde önemli artışlar olduğunu söyledi.

'Kurbanlıklara eziyet etmeyin'
Diyanet İşleri Başkanı Mehmet Görmez, Kurban Bayramı’nda hayvanlara eziyet ederek bu ibadeti yerine getirmenin doğru olmadığını belirterek, “Bu ibadeti usulüne uygun ve en güzel şekilde yerine getirmek gerekiyor” dedi.

Kurbanlıklarda 'yaka' farkı!
İstanbul’un iki yakası arasında kurbanlık fiyatlarında fark oluştu. Anadolu’dan Avrupa yakasına kurbanlık geçişine izin verilmediği için, büyükbaş hayvan sayısının az olduğu Avrupa yakasında kurbanlık fiyatları 2 bin lira daha pahalı