4 Cemaziyelahir 1441 | 29 Ocak 2020 Çarşamba

CANLI DİNLECANLI DİNLE

Okul servisleri Etiketli Haberler

Ana Sayfa Haber Etiketler
Okul servislerine ek ücret vermeyin!
İstanbul'da okul servis taşımacılığı yapan firma ya da şoförlerin, Ulaşım Koordinasyon Merkezi (UKOME) tarafından belirlenen okul servis ücret tarifesine uymadıkları, ücret tarifesinin üstünde fiyat talep ettikleri bildirildi.

İstanbul'da servislere plaka düzenlemesi
Türkiye'de 80 bin civarında servis aracı bulunuyor. Bunun 35 binini okul servisleri oluşturuyor. Okul servislerinin 17 bini İstanbul'da bulunuyor. İstanbul'daki korsan servis sayısının 2 bin 500 civarında olduğu, Türkiye genelinde ise bunun 5 bini bulduğu öngörülüyor.

Velilere 'korsan servis' uyarısı
TESK Genel Başkanı Palandöken, "Yeni eğitim öğretim döneminde veliler, ilgili meslek odasına kayıtlı olmayan servis araçlarını tercih etmemeli" dedi.

Servis ücretlerinde pazarlık dönemi
Ulaşım Koordinasyon Merkezi (UKOME) okul servislerindeki taban ve tavan ücretlerini belirledi. Yeni uygulamayla İstanbul'da veliler ve taşımacılar arasında pazarlık usulüyle belirlenebilecek servis taşıma ücretlerinin taban fiyatı 140, tavan fiyatı ise 345 lira olarak sabitlendi

Okul servislerine 5 yılda 100 bin trafik cezası
Emniyet yetkililerinden alınan bilgiye göre, polis, çocukların eğitim ve öğretim hayatlarını huzur ve güven ortamı içerisinde sürdürebilmesi için okul servis araçlarını sıkı denetimlere tabi tutuyor.

Okul servislerinde güvenlik önlemleri
Okul servis araçlarında her öğrenci için “üç nokta emniyet kemeri” ve “oturmaya duyarlı sensör” zorunlu olacak. Servislerin bağlı olduğu firma sahipleri de güvenlik soruşturmasından geçirilecek. Araçlarda takip sistemi bulunacak.

Okul servislerine çeki-düzen
İçişleri, Milli Eğitim, Ulaştırma, Denizcilik ve Haberleşme ile Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığı’nca hazırlanan "Okul Servis Araçları Yönetmeliği Bilgilendirme Toplantısı"nda ortak açıklama yapıldı. Yeni yönetmelik taslağında bazı düzenlemeler şöyle:

Servislere kamera ve takip zorunluluğu 2018’de başlayacak
Öğrenci taşıyan servislerde yaşanan sıkıntılar üzerine, yeniden hazırlanan ve servis şoförleri ile araçlara ilişkin çeşitli yükümlülükler getiren Okul Servisleri Yönetmeliği, yayınlandı.

Okul servislerinde denetim yapılıyor
Okul öncesi ve 1. sınıf öğrencilerinin uyum haftası kapsamında ders başı yaptığı okullarda, okul servislerine "süper denetim" dönemi resmen başladı. Önümüzdeki hafta başlayacak yeni eğitim öğretim dönemiyle tam zamanlı denetimleri de hızlandıracak olan polis, okul taşıtlarını denetleme görevini okul idaresi ile koordineli yürütecek.

Servis araçlarına yakın takip sistemi
2018-2019 eğitim öğretim yılıyla birlikte okul servislerinde de yeni bir dönem başladı. Servis araçları teknik donanımdan rehber personeline, şoför profilden güzergâhına kadar farklı kurum ve kuruluşları tarafından denetime altında olacak.

Okul servisleri denetlendi
Eğitim-öğretim yılının ikinci döneminin ilk gününde Trafik Denetleme Şube Müdürlüğü’ne bağlı ekipler, okul servislerine yönelik denetim yaptı.

Okul çevresi ve servislere denetim
Emniyet Genel Müdürlüğü ve Jandarma Genel Komutanlığı, 81 ilde eş zamanlı okul çevreleri, servis araçları ve genel trafik denetimi uygulaması gerçekleştirdi. 48 bin 576 personelin katıldığı uygulamada 34 bin 259 okul servisi denetlendi.

Okul servislerine kameralı takip
Türkiye Şoförler ve Otomobilciler Federasyonu Başkanı Fevzi Apaydın, servis taşımacılığı ve servis işletmeciliğinin çok önemli olduğunu ifade ederek, Türkiye’nin geleceğini taşıyan öğrenci servislerine gereken ilginin gösterilmesi gerektiğini söyledi.

Okul servis araçlarına yakın takip
İçişleri Bakanlığı, öğrencilerin servislerle okula huzur ve güven içinde ulaştırılmaları ve ebeveynlerin çocuklarını trafik güvenliği endişesi yaşamadan okula göndermelerini sağlamak için koordinasyon toplantıları yapılması talimatı verdi.

Okul servislerine yakın takip
Yeni eğitim öğretim döneminde okul servisleri de dört koldan denetlenecek. Servis araçları teknik donanımdan rehber personeline, şoför profilden güzergâhına kadar farklı kurum ve kuruluşlar tarafından denetim altında olacak. Geçen yıl servis araçlarına zorunlu takip sistemi konulması şartı da getirilmişti.