|

CANLI DİNLECANLI DİNLE

sanayi üretimi Etiketli Haberler

Ana Sayfa Haber Etiketler
Sanayi üretimi arttı
Sanayi üretimi Eylül ayında beklentilerin iki kat üzerinde arttı. Üretim artışı yüzde 12 olarak gerçekleşti. Türkiye İstatistik Kurumu Eylül ayı sanayi üretim rakamlarını açıkladı. Piyasa beklentisi, Eylül ayı için yüzde 6 civarında artış olacağı yönündeydi.

Yumuşak iniş aralığa kaldı
Sanayi üretimi 2011 yılının kasım ayında, bir önceki yılın aynı ayına göre, yüzde 9,6 olan piyasa beklentisinin altında, yüzde 8,4 artış gösterdi. Sanayi üretimi aylık bazda ise bir önceki aya göre yüzde 8,6 azaldı. Ekonomistlerin önemli bir bölümü, sanayide beklenen yavaşlamanın net sinyallerinin kasım ayında alınmadığını aralık ayında güçlü baz etkisi nedeniyle yavaşlama olacağını ileri sürdü.

Sanayi üretimi martta arttı
Sanayi üretimi martta, geçen yılın aynı ayına göre yüzde 7,6, bir önceki aya göre yüzde 0,2 arttı.

Sanayi üretimi arttı
Takvim etkisinden arındırılmış sanayi üretim endeksi martta yıllık bazda yüzde 2,8 arttı. Mevsim ve takvim etkisinden arındırılmış sanayi üretimi ise bir önceki aya göre yüzde 1,3 yükseliş gösterdi.

Sanayi cirosunda artış
Türkiye İstatistik Kurumu (TÜİK), Sanayi Ciro ve Sipariş endeksleri, Eylül 2012 sonuçlarını açıkladı. Buna göre, Sanayi Üretim Anketi kapsamında yer alan imalat sanayi ile madencilik ve taşocakçılığı kısımlarında bulunan işyerlerinden 2005=100 temel yıllı oluşturulan Sanayi Ciro Endeksi, 2012 yılı Eylül ayında geçen yılın aynı ayına göre yüzde 4,9 arttı.

Ekim'de sanayi üretimi düştü
Türkiye İstatistik Kurumu (TÜİK), 2012 yılı Ekim ayına ilişkin sanayi üretim endeksi sonuçlarını açıkladı. Buna göre, Ekim ayında geçen yılın aynı ayına göre madencilik ve taşocakçılığı sektörü endeksi yüzde 3,9, imalat sanayi sektörü endeksi yüzde 5,9, elektrik, gaz, buhar ve iklimlendirme üretimi ve dağıtımı sektörü endeksi ise yüzde 5,1 azaldı.

Sanayi üretiminde sürpriz düşüş
Büyümenin öncü göstergesi sanayi üretimi ekimde eksi çıktı. Türkiye İstatistik Kurumu (TÜİK) verilerine göre, sanayi üretim endeksi ekim ayında geçen yılın aynı ayına göre yüzde 5,7 azaldı.

Sanayi üretimi kasımda yüzde 11 arttı
Sanayi üretim endeksi, 2012 yılı Kasım ayında 2011 yılının aynı ayına göre yüzde 11,3 arttı. Türkiye İstatistik Kurumu (TÜİK), 2012 yılı Kasım ayına ilişkin sanayi üretim endeksi sonuçlarını açıkladı. Buna göre, sanayi üretim endeksi, Kasım ayında 2011 yılının aynı ayına göre yüzde 11,3 arttı.

Sanayi üretimi azaldı
Türkiye İstatistik Kurumu'nun verilerine sanayi üretimi Aralık ayında bir önceki yılın aynı ayına göre yüzde 3,8 düşüş gösterdi.

Şubat ayı sanayi üretim verileri açıklandı
Sanayi üretim endeksi, 2013 yılı Şubat ayında geçen yılın aynı ayına göre yüzde 4.4, bir önceki aya göre ise 1.5 arttı. Türkiye İstatistik Kurumu (TÜİK), 2013 yılı Şubat ayı sanayi üretim endeksi sonuçlarını açıkladı.

Mart ayında sanayi üretimi yüde 0,9 azaldı
Daralma imalat sanayideki yüzde 1,4'lük daralmadan kaynaklandı. Şubat ayında sanayi üretimi yüzde 1,5 artış yaşanmıştı.

Sanayi üretimi arttı
Türkiye İstatistik Kurumu, Nisan ayı sanayi üretim endeksini açıkladı. Buna göre, mevsim ve takvim etkisinden arındırılmış sanayi üretimi, 2013 yılı Nisan ayında bir önceki aya göre yüzde 1, 3 artış yaşandı.

Sanayi üretim artışına temkinli yaklaşım
Bahçeşehir Üniversitesi Öğretim Üyesi Dr. İsmet Demirkol, ikinci çeyrekte sanayi üretimi ve imalat sanayinde toparlanmanın güçlü olduğunu ve ılımlı büyümenin devam ettiğini belirterek, 2013 hedefi olan yüzde 4 büyüme rakamına ulaşmak için ise yeterli olmadığını söyledi.

Sanayi üretimi rakamları açıklandı
Üretim, Mayısta bir önceki aya göre % 0,6 azaldı, bir önceki yıla göre %1 arttı. Mevsim ve takvim etkisinden arındırılmış sanayi üretimi, 2013 yılı mayıs ayında bir önceki aya göre yüzde 0,6 azalırken, takvim etkisinden arındırılmış sanayi üretimi ise geçen yılın aynı ayına göre yüzde 1 arttı.

Sanayi üretimi arttı
Sanayi üretimi, temmuzda geçen yılın aynı ayına göre yüzde 4,6, bir önceki aya göre yüzde 0,9 arttı. Türkiye İstatistik Kurumu (TÜİK) Temmuz ayı Sanayi Üretim Endeksini açıkladı. Buna göre sanayi üretimi Temmuz ayında, geçen aya göre, yüzde 0,9 arttı.