|

CANLI DİNLECANLI DİNLE

NATO Etiketli Haberler

Ana Sayfa Haber Etiketler
'Türkiye doğru yapmadı'
İran Cumhurbaşkanı Mahmud Ahmedinejad, Türkiye’nin topraklarında yerleştirilmesine izin verdiği NATO füze kalkanı sisteminin İsrail’i İran füzelerine karşı korumaya yönelik olduğunu belirtti.

İşgalciye öfke seli
Afganistan'ın başkenti Kabil'de binlerce kişi, işgalci NATO askerlerinin ülkeden ayrılması talebiyle gösteri düzenledi. Protestonun organizatörlerinden Hafızullah Rasik, işgalin üzerinden 10 yıl geçtikten sonra ülkelerinde tüm gördüklerinin, acı, istikrarsızlık ve yoksulluk olduğunu söyledi.

Türkiye'ye 'Süper Cobra' satışına onay
ABD Kongresi, Amerikan deniz piyadelerinin envanterinden Türkiye'ye 3 adet AH-1W 'Super Cobra' taarruz helikopteri satışını onayladı.

Sehven katliam!
NATO Şemsiyesi altına Pakistan'ın sınır karakollarına geçtiğimiz cumartesi günü hava saldırısı düzenleyen ve Pakistan Ordusu'na mensup 24 askeri öldüren ABD'nin 'yanlışlıkla yaptık' dosyası bir hayli kabarık.

NATO'nun bombaladığı bölgenin görüntüleri yayınlandı
Pakistan ordusu, 24 askerin yaşamını yitirdiği NATO sınır ötesi harekatından bir gün sonra bölgede çekilmiş görüntüler yayınladı. Saldırı sırasında hedef alınan tepelerdeki iki karakol noktasında meydana gelen yıkım, yükselen dumanlar ve enkaza dönen yapılar görüntülerde yer alıyor. Dağınık haldeki kum torbaları, demir tenteler, enkazda dolaşan askerler ve beyaz bir bayrak dikkat çekiyor.

'Kalkan' YAŞ gündeminde
Topraklarını NATO'nun füze kalkanı sistemine açan Türkiye, Rusya ve İran tepkisinin ardından alarma geçti. 'Uzun menzilli füze sistemi' alımını YAŞ gündemine alındı.

Afganistan'da İpler kopuyor
Afganistan sınırını NATO ikmallerine kapatan, daha sonra ABD'den insansız Amerikan uçakları için kullandığı üssü boşaltmasını isteyen ve Almanya'daki Uluslararası Afganistan Konferansını boykot eden Pakistan, şimdi de ABD ile askeri irtibat kurduğu merkezlerden çekiliyor.

Pakistan'da ABD saldırısı: 15 ölü
Pakistan'da Amerikan insansız hava aracı saldırısı sonucu 15 kişi öldü. İnsansız hava araçları tarafından son 3 gün içinde düzenlenen 3 ayrı saldırıda ölenlerin sayısı da 27'ye çıktı.

Bir NATO katliamı daha
Afganistan’ın Logar eyaletinde NATO’nun uçaklarının bir düğün evini vurduğu hava saldırısında aralarında kadın ve çocukların bulunduğu 15 sivil hayatını kaybetti.

ABD ikmal yolları için bastırıyor
ABD ile Pakistan arasında Afganistan'daki işgalci NATO birliklerine malzeme taşınan tedarik yollarının tekrar açılması için yapılan görüşmeler, bir kez daha sonuçsuz kaldı.

Afganistan kurtlar sofrası
NATO'nun 20-21 Mayıs'taki Chicago zirvesinde İttifak'ın 2014 sonuna kadar Afganistan'dan çekilme takvimini netleştirmesinin ardından, ŞİÖ'nün 6-7 Haziran'daki Pekin zirvesinden Afganistan'da 'daha etkin bir rol oynama' kararı çıkması, uluslararası arenada büyük ilgi gördü.

NATO yine sivilleri vurdu
Gur valiliği sözcüsü Abdulhay Hatibi, Uluslararası Güvenlik ve Destek Gücü'ne (ISAF) bağlı askerlerin, Gur vilayetinin Bibiyan ilçesinde düzenlediği hava saldırısında, 5 masum sivilin hayatını kaybettiğini söyledi.

11 yıl sonra Afganistan...
ABD ve NATO işgal güçlerinin, 2014 yılı itibariyle ülkeden geri çekilmesi öngörülüyor. ABD öncülüğünde Afganistan'ı işgal eden NATO, yaklaşık 11 yıldır milyonlarca insanı katletti, açlık, zulüm, işkence dolu bir hayata sürükledi.

Afganistan işgali 10 bin askerle devam edecek
ABD hükümetinin, Afganistan'dan Uluslar arası işgal kuvvetlerinin 2014 sonuna kadar tamamen geri çekilmesinden sonra 10 bin askerini geride bırakacağı bildirildi. 'Wall Street Journal' gazetesinin isim vermeden yüksek rütbeli askeri kaynaklara dayanarak verdiği haberde, şu anda Afganistan'daki birliklerin başkomutanlığını yapmakta olan General John Allen'in talebleri doğrultusunda hareket edileceği belirtilti.

Patriotlar yola çıktı
NATO'nun talebi doğrultusunda gönderilmesine onay verdiği, Türkiye'nin Suriye sınırına konuşlandırılacak Patriot savunma sistemleri yola çıktı.