16 Muharrem 1441 | 15 Eylül 2019 Pazar

CANLI DİNLECANLI DİNLE

Tuz Gölü Etiketli Haberler

Ana Sayfa Haber Etiketler
Tuz Gölü için kırmızı alarm!
Türkiye'nin önemli tuz kaynağı, Şereflikoçhisar yakınlarındaki Tuz Gölü kirletilmeye devam ediyor. Tuz Gölü'nün çevresinde bulunan yerleşim birimleri ve tuzlaların gölü hızla yok etmelerinden sonra şimdi de yerli ve yabancı turistler için yapılan konaklama tesisleri Tuz Gölü'nü atıklarıyla kirletmeyi sürdürüyor.

Tuz Gölü küçülüyor
Konya, Ankara ve Aksaray illerinin sınırları içerisinde yer alan Türkiye'nin ikinci büyük gölü olan Tuz Gölü son yıllarda hızla küçülüyor.

Tuz Gölü daha da küçülecek
Su Vakfı Başkan Prof. Dr. Şen: "Konya Ovası'ndaki bilinçsiz tarımsal sulama nedeniyle Tuz Gölü her geçen gün çekiliyor. Burada yer altı sularına yüklenildikçe Tuz Gölü daha da küçülecek''

Tuz Gölü 2015’te yok olabilir!
Kapladığı alan bakımından Türkiye’nin ikinci büyük sulak alanı ve Lut Gölü’nden sonra dünyanın en tuzlu ikinci gölü olan Tuz Gölü her yönüyle özel ilgi bekliyor. Konya, Aksaray ve Ankara illeri arasında uzanan Tuz Gölü Türkiye’nin tuz ihtiyacının yarısından fazlasına cevap veriyor. Türkiye’nin en sığ gölü özelliğini de koruyan Tuz Gölü’nün derinliği yaz kış 20 santimi geçmiyor.

İlk milli füze Tuz Gölü'nde test edildi
TSK'nın Alçak İrtifa Hava Savunma Füze Sistemi Projesi kapsamında, yurt içinde geliştirilen ve üretilen füzelerin ilk deneme atışları başarıyla gerçekleştirildi. Savunma Sanayii Müsteşarlığından yapılan yazılı açıklamada, proje çerçevesinde yurt içinde geliştirilen ve üretilen füzelerin ilk deneme atışlarının Tuz Gölü atış sahasında yapıldığı bildirdildi.

Tuz Gölü'nde dört sondaj kuyusu açıldı
Tuz Gölü'nün güneyinde 1 milyar metreküp doğalgazın depolanacağı Yeraltı Doğalgaz Depolama Projesi kapsamındaki 12 sondaj kuyusundan dördü açıldı.

Tuz Gölü yok olma riskiyle karşı karşıya
Flora ve faunasıyla dünyanın en önemli doğal alanlarından birisi olan Tuz Gölü’nün çevresindeki aşırı tuzlanmanın yüzde 32’ye ulaştığı, havzada bulunan 28 bin su kuyusundan 16 bininin kaçak olduğu, yeraltı sularında ise son 33 yılda 14 metre azalma meydana geldiği ortaya çıktı.

Tuz Gölü doğalgaz deposu 2016'da hazır
Tuz Gölü'nün altına 640 milyon dolara inşa edilecek doğalgaz depolama tesisinin ilk bölümü iki yıl sonra ikinci fazı da 2019 yılında devreye alınacak.

Tuz Gölü binlerce flamingoya ev sahipliği yapıyor
Kuş varlığı yönünden Türkiye'nin en zengin gölleri arasında yer alan Tuz Gölü, her yıl binlerce flamingoya ev sahipliği yapıyor.

Tuz Gölü doğal gaz deposu genişliyor
Doğal gaz ihtiyacını ithalatla karşılayan Türkiye, depolama faaliyetlerine ağırlık vererek hem ilave ihtiyaçlarını karşılayacak, hem de sisteme gaz verme kapasitesini artıracak.