23 Şevval 1440 | 26 Haziran 2019 Çarşamba

CANLI DİNLECANLI DİNLE

trafik cezaları Etiketli Haberler

Ana Sayfa Haber Etiketler
Trafik cezaları yeni yılda artıyor
Trafik cezaları, Maliye Bakanlığının yeniden değerleme oranı çerçevesinde yılbaşından itibaren yaklaşık yüzde 10 oranında artacak. Yılbaşından sonra alkollü araç kullananlar 650 lira, kırmızı ışık ihlali yapanlar ile hız limitini aşanlar 154 lira ceza ödeyecek.

Zamlı trafik cezalarının faturası ağır
Trafik cezaları, Maliye Bakanlığının yeniden değerleme oranı çerçevesinde yılbaşından itibaren yüzde 10,26 oranında arttırıldı. Buna göre, servis freni, lastikleri, ışık donanımı noksan, bozuk veya teknik şartlara aykırı olan araçları kullanan sürücülere 72 lira ceza uygulanacak.

Gereksiz korna cezası ‘etkin’ uygulanacak
Başbakanlık, Trafik Güvenliği Eylem Planı’nda, şimdiye kadar caydırıcı şekilde uygulanmayan gereksiz yere korna cezasının etkin şekilde uygulanmasını istedi.

5 bin araca emniyet şeridi uyanıklığı cezası
Trafik Denetleme Şube Müdürlüğü, emniyet şeridi ihlalinin çok olması üzerine TEM Otoyolu’nda başlattığı uygulamayla bir haftada 5 bin araca ceza kesti.

Sakın ehliyetinizini evde unutmayın!
Araç sürücülerine unutkanlıkları pahalıya mal oluyor. “Hemen gidip gelirim' diyerek alelacele evden çıkan sürücüler, ehliyeti evde unutmanın cezası olarak 206 lira ödemek zorunda kalıyor. 11 yaşından küçük çocukları bisiklete bindirmenin cezası ise 95 lira.

Yeni ceza oranları artırıldı
TBMM'de bekleyen 2918 sayılı Karayolları Trafik Kanunu tasarısında, İçişleri Bakanlığı Emniyet Genel Müdürlüğü, 135 maddeden 32'sinde değişiklik yaptı.Kamyon, otobüs, TIR, tanker gibi ağır yük taşıtlarını kullanım süresini aşan sürücülere verilen cezalar 6 kat. Günlük 9 saatten fazla ağır vasıta kullanan sürücülere 72 lira yerine kademeli olarak 154, 319 lira ve üstünde ceza uygulanacak.

Cep telefonuyla konuşanlara ceza yağdı
Bu yılın on ayında trafikte cep telefonu kullanan 348 bin 979 sürücüye ceza kesildi. Araç kullanırken cep telefonuyla görüşmek, sürücünün dikkatinin dağılmasına neden oluyor ve ölümlü kazalara yol açıyor. Cep telefonuyla görüşme sırasında sürücüler, daha fazla hata yapıyor, bazı tehlikeli durumların ya hiç farkına varamıyor ya da önlem almakta geç kalıyor.

Trafik cezaları ihbarlı yazılıyor
Türkiye'de trafik kazalarının sebeplerinin başında sürücü kusurları geliyor. Kural ihlali yapan sürücü ve yayalara para cezası uygulanıyor. Emniyet verilerine göre trafik cezalarının büyük bölümü ihbarlı yazılıyor.

Trafik cezasında peşin ödeme yok
Emniyet Genel Müdürlüğü (EGM) 2918 sayılı Trafik Kanunu taslağında iki önemli değişiklik yaptı. Değişiklik kanunun 115. maddesi üzerinde gerçekleşti. Değişiklikle polisin trafik cezasını peşin tahsil etmesi sonaerecek.

Geciken trafik cezaları işleme alınıyor
Vergi daireleri, çuvalda bekleyen trafik cezalarını sisteme işlemeye başladı. 4 ay içinde tamamlanacak olan bu çalışma sırasında araç sahiplerine sürpriz trafik cezaları gelecek. Yıllar önce kesilen trafik para cezaları sisteme geç işlendiği için araç sahiplerine sürpriz ceza çıkıyor.

Aracını ehliyetsiz kişilere kullandırana para cezası
Trafikte yeni dönem başladı. Pek çok cezada değişikliğe gidildi. Özellikle alkollü ve ehliyetsiz araç kullananlara ağır cezalar uygulanacak. Yeni kurallara göre sadece ehliyetsiz araç kullanan değil, aracın ruhsat sahibi de ceza alacak.

Trafik cezalarına af geliyor
Trafik cezaları ile taşıt vergisine indirim ve af geliyor. Trafik para cezalarını ödemeyen veya dava açanlara, 31 Ekim 2013 tarihine kadar başvuruda bulunmaları halinde, "özel bir avantaj" sağlanacak.

Cezalar 6'ya katlandı
Trafik kurallarını ihlal edenlere kesilen cezalar EDS kemeraları sayesinde beş yıldı 6 kat arttı. Emniyet şeridi, hız, park ihlalinden kesilen ceza 185 milyon lira. Büyükşehir Belediyesi'nin 2007'de uygulamaya koyduğu Elektronik Denetleme Sistemi (EDS) sürücülerin korkulu rüyası oldu. EDS'ler hız ve park yasağı ihlallerini de tespit etmeye başladı.

EDS ve Mobese cezaları sürücü puanına işlenecek
Türkiye'deki trafik cezalarının yüzde 55'lik kısmı elektronik kameralar üzerinden yazılıyor. Elektronik sistemlerin ve araç trafiğinin daha yoğun olduğu büyük şehirlerde bu oran yüzde 70'leri buluyor. Ancak EDS ve MOBESE kameralarından yazılan cezaların sürücü ceza puanına işlenmemesi, caydırıcılık sağlamıyor.

Trafik cezaları yağmur gibi
Emniyet Genel Müdürlüğü, ödeneksizlik nedeniyle biriken trafik cezalarını tek kalemde tebliğ etti. 760 bin sürücüye ceza gitti