6 Şevval 1439 | 20 Haziran 2018 Çarşamba

CANLI DİNLECANLI DİNLE

İsraf Etiketli Haberler

Ana Sayfa Haber Etiketler
İsraf ekonomisi çöktü
Yıllardır lüks içinde yaşayan Batı'nın gözde şehirlerinde hayat giderek daha zorlaşıyor. Belediyeler borç batağında ve birer birer iflas ediyor.

İsrafa karşı seferberlik
Ekmek israfının önlenmesi amacıyla TBMM Dilekçe Komisyonu’nun bünyesinde oluşturulan Alt Komisyon, toplumsal bilinci arttırmak için yapılacak çalışmaları diğer kurum ve kuruluşlara da ‘yayma’ kararı aldı.

Her gün İzmir'in nüfusu kadar ekmek çöpe atılıyor
Prof. Dr. Aziz Akgül, Türkiye'nin milli gelirinin yaklaşık dörtte birini israf ettiğini belirterek, israfın maliyetinin 250 bin liraya tekabül ettiğini bildirdi.

'Kıtlık değil, israf var'
Kızılay Başkanı Kerem Kınık,“Dünyada bütün insanlığı 3-4 kere besleyecek, refahını ve mutluluğunu temin edecek kaynak olmasına rağmen maalesef bugün dünyayı kabaca ikiye böldüğümüzde Kuzey’in fazla tüketmekten kaynaklanan obeziteler, şeker hastalıkları ve kanserlerle boğuştuğu, Güney’in ise açlıklarla boğuştuğu bir dünya düzeni var” dedi.

Ramazan geliyor...
Allah’a (C.C.) kul, Resul-ü Ekrem Efendimiz’e (S.A.V.) ümmet olmakla mükellef her mümin; dünya ve ahirette kurtuluşa erebilmek için, kendisine verilen ömrünü İlahi hudutlar dâhilinde tamamlamakla mükelleftir.

'İsraf edilen ekmekle yılda 60 hastane 120 okul yapılabilir'
Türkiye Fırıncılar Federasyonu Başkanı Halil İbrahim Balcı, Türkiye'de ekmek israfının önlenmesine yönelik olarak başlatılacak kampanyaya ilişkin, ''Bu kampanyanın amacı israfı önlemek, çocuklarımıza okul çağında ekmek israfının önemini anlatmak, ekmeğin israf edilmemesi gerektiğini ifade etmek'' dedi.

1,3 milyar tonluk israf
Afrikalıların evine giren yiyeceğin daha fazlası, gelişmiş ülkelerde çöpe gidiyor. Birleşmiş Milletler Çevre Programı (UNEP), dünya genelinde her yıl 1,3 milyar tonu bulan yiyecek israfının önüne geçmek için uluslararası bir kampanya başlattı.

2 milyar ekmek çöpe gidiyor
Kırıkkale Ticaret Borsası Başkanı Harun Sümer yaptığı açıklamada, bir yılda çöpe atılan 2.1 milyar ekmeğin parasal değerinin 1.5 milyar lira olduğunu belirtti. Kırıkkale Ticaret Borsası Başkanı Harun Sümer, Ticaret Borsası’nda düzenlediği basın toplantısında, son yıllarda Türkiye’de israfın artmasının sivil toplum örgütlerini de harekete geçirdiğini belirterek, şöyle konuştu:

Yalıtımsız Çatılar Enerji Israfına Yol Açıyor
Çatı Sanayi ve İşadamları Derneği Yönetim Kurulu Başkanı Nazım Yavuz, Türkiye’de yaklaşık 9 milyon binanın 8 milyonunun çatı yalıtımının yetersiz, yok veya ömrünü tamamlamış durumda olduğunu söyledi. Yavuz, yaptığı açıklamada, binalardaki cephe yalıtımlarının performans sağlayabilmesinin çatıların yalıtılmasına bağlı olduğunu anlattı.

'İsraf azalırsa açlık da azalır'
Toprak Mahsulleri Ofisi (TMO) Genel Müdür Yardımcısı Refik Kayhan Ünal, dünyada 842 milyon insanın her akşam yatağına aç girdiğini, çoğu çocuk 10 milyon insanın da açlıktan hayatını kaybettiğini belirterek, “Oysa israfın 4’te 1 oranında azaltılması halinde açlık çeken insanların gıda ihtiyacı karşılanabilir” dedi.

Ekmek israfında büyük düşüş
Gıda, Tarım ve Hayvancılık Bakanı Mehdi Eker, "Ekmek İsrafını Önleme Kampanyası" çerçevesinde israfın günde 6 milyon adet ekmekten 4.9 milyona, yılda 2 milyar 170 milyon adetten 1 milyar 790 milyon adete düşürüldüğünü açıkladı.

'Açık büfe yiyeceklerde üçte iki israf ediliyor'
Mersin İl Sağlık Müdürü Doç. Dr. Mustafa Kemal Başaralı, “açık büfe” yiyeceklerin üçte ikisinin israf edildiğini belirtti. Başaralı, yazılı açıklamasında, açık büfelerde çok fazla yiyeceğin bir arada görüldüğünü ve “Her şeyden tatmalıyım” düşüncesiyle aynı türden yiyeceğin fazla miktarda tabağa alındığını kaydetti.

490 milyon kişi yemek bulamıyor
Bir yanda yiyecek israfı had safhaya ulaşırken diğer yanda açlık giderek artıyor. Dünyada 490 milyon kişi yemek bulamıyor

Ramazan'da ekmek ve pide israfı!
Ekmek israfı konusundaki tüm mücadelelere rağmen her gün tonlarca ekmek çöpe atılıyor. Bursa’da çiftliklerde oluşan ekmek dağları, israfın Ramazan ayında bile devam ettiğini gözler önüne serdi. Bir tarafta ekmek bulamadığı için hayatını kaybeden insanlar varken, tonlarca bayat ekmeğin oluşturduğu görüntü yürek burktu.

Yaş sebze-meyvenin yüzde 20’si çöpe gidiyor
Türkiye’de yıllık yaklaşık 50 milyon tonun üzerinde yaş meyve ve sebze üretildiği, bu miktarın yüzde 10-20’sinin bir şekilde çöpe gittiği kaydedildi. Buna çözüm için doğru strateji ve üretim planlaması gerekiyor.