23 Cemaziyelahir 1441 | 17 Şubat 2020 Pazartesi

CANLI DİNLECANLI DİNLE

Uluslararası Atom Enerjisi Kurumu Etiketli Haberler

Ana Sayfa Haber Etiketler
İran geri adım atmıyor
Uluslararası Atom Enerjisi Kurumu'nun açıkladığı raporun, İran'ın nükleer faaliyetlerinden "bir toplu iğne ucu kadar" geri adım attırmayacağını söyleyen Ahmedinejad, Kurumu'nun ABD'nin tezlerini savunarak, saygınlığına gölge düşürdüğünü söyledi.

UAEK toplantısı sona erdi
Uluslararası Atom Enerjisi Kurumu'nun (UAEK), İran, ABD, ve İsrail'in de yer aldığı grup arasındaki çekişmesine sahne olan Genel Kurul toplantısı sona erdi.

İstanbul'da nükleer müzakereler
Dünya güçleri, İran'la nükleer müzakerelere 15 ay aradan sonra yeniden başlıyor. İstanbul Kongre Merkezi'ndeki müzakerelerde İran'ı Yüksek Milli Güvenlik Konseyi Başkanı Said Celili; karşı tarafı ise AB Dış Politika Yüksek Temsilcisi Catherine Ashton temsil ediyor.

İran'a rahat bir nefes
5+1 ile İran arasında yapılan anlaşma önceki gün itibariye devreye girdi. Anlaşma kapsamında İran’a uygulanan uluslararası yaptırımların gevşemesi, İran’ı etkilediği gibi Türkiye, Hindistan, Çin gibi İran’la enerji ticareti yoğun olan ülkeleri de etkileyecek.

Dünya nükleer enerjiden vazgeçmiyor
Dünya genelinde nükleer enerji kapasitesine orta vadede yaklaşık 60 bin megavat daha eklenerek, bu alandaki kurulu gücün 452 bin megavatı aşacağı tahmin ediliyor.