17 Zilhicce 1440 | 18 Ağustos 2019 Pazar

CANLI DİNLECANLI DİNLE

kanser riski Etiketli Haberler

Ana Sayfa Haber Etiketler
Kilolu bebek doğurmak kanser riskini tetikliyor
ABD'de yapılan bir araştırmaya göre kilolu bebek doğurmak hormon üretimini etkilediği için meme kanseri riskini artırıyor.

Dondurulmuş patateste tehlike
Milyonlarca insanın tükettiği dondurulmuş patates cipsinin yeterince pişmediği için kansere neden olduğu ortaya çıktı. Amerika’da yapılan çalışmada evlerde ve fast food restoranlarda tüketilen dondurulmuş patates kızartmasının kanser riski taşıdığı ortaya çıktı.

Aç kalmak kanser riskini azaltıyor
Doç. Dr. Ömer Yılmaz, açlık ve kanser riski arasında dikkat çekici bağlantılar saptandığına işaret etti. Yılmaz, 1900’lü yılların başından beri açlık ve insan sağlığına etkileri konulu çalışmaların yürütüldüğüne değinerek, açlık süresince kandaki şeker miktarının azaldığının, vücuttaki yağın yakıldığının tespit edildiğini hatırlattı.

Yağlar kanser riskini artırıyor
Yanık ve atık yağ toplayan bazı korsan firmaların, bu yağları içine toz bir madde atarak yeniden esas rengine dönüştürdüğünü söyleyen Doç. Dr. Canfeza Sezgin, "Bu, başta kanser olmak üzere kalp damar hastalığı, yüksek kolesterol gibi rahatsızlıkların görülme riskini artırıyor" dedi.

Sigara kullanımı azalırsa kanser de azalır
Sigara kullanımı önümüzdeki 10-20 yılda silinirse, neredeyse hiç akciğer kanseri vakası görülmeyeceği belirtildi. Prof. Dr. Mustafa Özdoğan, sigarasız bir toplum, sağlıklı beslenme ve spor alışkanlığı ile kanserlerin yüzde 50’sinin yok olacağını söyledi.

Türkiye'de her yıl 175 bin kişiye kanser teşhisi konuyor
Bursa İl Halk Sağlığı Müdürü Resul Özbek, Türkiye’de her yıl yaklaşık 175 bin kişiye kanser teşhisi konulduğunu söyledi.

Gazlı içeceklerde kanser riski
Gazlı içeceklere kızıl kahverengi rengini veren kimyasalın kansere neden olabileceği uyarısı yapıldı.

Abur cuburlar kanser riskini artırıyor
Yeni araştırmalara göre çok fazla abur cubur yemek kanser olma riskini arttırıyor. Yoğun enerji içeren bu yiyecekleri yemek bazı hastalık risklerini yüzde 10 arttırıyor.

Günde 2 saat TV izleme kanser riski taşıyor!
28 yıldır 90 bin kadının televizyon alışkanlığını inceleyen bilim insanları, günde 2 saat TV izlemenin bağırsak kanseri riskini yüzde 70 artırdığını ortaya koydu.

Gereksiz röntgen çekimi kanser riskini artırıyor
Gazi Üniversitesi Gazi Eğitim Fakültesi Kimya Eğitimi Anabilim Dalı Öğretim Üyesi Prof. Dr. İbrahim Uslu, kanser vakalarının gereksiz çekilen röntgenler nedeniyle arttığını savundu.

Gazlı içecekler yaşlandırıyor
Yoğun şeker ihtiva eden gazlı içecekler, vücuttaki hücreleri 4.6 yıl yaşlandırıyor, kanser riskini artırıyor ve dişleri çürütüyor. Yapılan bir derleme, gazlı içeceklerin sanılandan fazla zararı olduğunu ortaya çıkardı.

'Fast food' 15 günde kanser riskini artırıyor
Tüketilen gıdalarla kanser riski arasındaki ilişkiyi araştıran ABD'li bilim insanları çarpıcı sonuçlara ulaştı. Buna göre fast food tarzı (hamburger, patates kızartması, pizza v.b.) gıdalarla beslenen insanların bağırsak kanserine yakalanma riski, lifli gıdalar tüketenlere göre çok daha yüksek çıktı.

Sigarayı bırakmanız için 4 hayati neden
Bir nefes sigara ile vücuda giren yüzlerce zehirli madde, zamanla tüm organlara zarar veriyor ve fiziksel aktivitelerde zorlanmaya da neden oluyor. Sigarayı bırakmak ilk olarak rahat bir nefes almayı sağlarken, yaşam kalitesinde de birçok olumlu değişiklik sağlıyor.

'Şekerli içecekler kanser riskini artırıyor'
Fransız bilim insanlarının yaptığı araştırma, günde fazladan 100 mililitre şekerli içecek tüketmenin, kansere yakalanma riskini yüzde 18 artırdığını gösterdi.