5 Şevval 1439 | 19 Haziran 2018 Salı

CANLI DİNLECANLI DİNLE

baklava Etiketli Haberler

Ana Sayfa Haber Etiketler
'3-5 liraya baklava olmaz, almayın'
Ramazan ayının gelmesi ile tüketimi artan tatlı, şekerlemeler ve şarküteri ürünlerini merdiven altı kaçak üretimle piyasaya sürecek fırsatçılara işaret eden TESK Genel Başkanı Bendevi Palandöken uyardı.

Ucuz şeker ve tatlı sağlığınızdan etmesin
Kilosu 5 liranın altında kaliteli şeker, 15 liranın altında kaliteli baklava satılamaz, satılırsa içinde ne olduğu belli olmaz.

'İki dilim baklava, 1,5 saatlik yürüyüşle yakılıyor'
Diyetisyen Özge Kırmızı, bayramda miktarı ve sıklığı artan et ve tatlı tüketiminden dolayı kalp-damar rahatsızlıkları olanlarla, şeker ve tansiyon hastalarının daha dikkatli olması gerektiğini söyledi. Kırmızı, "İki dilim baklavadan alınan kalori miktarı yaklaşık 412 kaloriyken, yapılan 1 saatlik tempolu yürüyüşle harcanan ortalama enerji miktarı 260 kaloridir." dedi.

Fıstık 90 lira oldu, baklavacının tadı kaçtı
Baklavalarda kullanılan Antep fıstığının kilosu 90 liraya yükseldi. Adana’da bazı tatlıcılar fıstıklı baklavayı bırakıp cevizliye yönelirken, bazıları da ürün yelpazesini genişletip fıstıklı baklavadaki zararlarını bu şekilde kapatmayı hedefliyor

Fıstığın maliyeti tatlı fiyatını artırdı
Ramazan ayı yaz mevsiminde olmasına rağmen tatlı satışlarında artış hissedilmeye başladı. Ancak geçen yıl artan maliyetlerin fiyatlara yansımasıyla, tatlı fiyatlarında yılın başından itibaren yüzde 10-15 arasında fiyat artışı oldu.

Baklavacılar bayram telaşı içine girdi
Gaziantepli baklava üreticileri, Ramazan Bayramı öncesi artan talebi karşılayabilmek amacıyla yoğun şekilde çalışmaya başladı.