10 Şaban 1439 | 26 Nisan 2018 Perşembe

CANLI DİNLECANLI DİNLE

Oruç Etiketli Haberler

Ana Sayfa Haber Etiketler
Oruç tutarken kalbinizi koruyun
Bu gece yarısından sonra ilk sahura kalkılacak. Yarın ilk iftar yapılacak. Ancak sahur ve iftar arasındaki uzun süre için uzmanlar uyarıyor.

Oruç ayı Ramazan ilk teravihle başladı
Ramazan ayının başlamasıyla birlikte camilerde teravih heyecanı ve hareketliliği yaşandı. İlk teravih için camileri dolduran vatandaşlar huşu içinde namazlarını kıldı.

Çocukları da oruca alıştırın
Kişiliğin oluşmaya başladığı çocukluk döneminde, çocukların ileriki hayatlarındra bir yetişkin olarak yapmaları istenen davranışların temeli bu dönemlerde atılıyor.

Oruç, hastalıkları önlüyor
Ramazan ayında oruç tutmak fiziksel ve zihinsel sağlığımıza büyük ölçüde katkı sağlıyor. Bedenimizi ve irademizi disipline sokan oruç, gün içinde hoşgörüyle hareket etmeyi öğretirken, zihnimizin de daha pratik çalışmasına fırsat verir.

Kansere karşı orucun faydaları
Bursa'da ‘Sağlıklı Yaşam’ konulu panelde konuşan Dr. Ender Saraç kanseri anlattı. Kanserin bulunmuş radikal bir çaresi olmadığını dile getiren Saraç, kanser için risk faktörlerinden bahsetti.

'Allah, oruç tutun diyor, aç durun demiyor'
Samsun İl Müftüsü Veysel Çakı, "Oruç tutan bir Müslüman eliyle, diliyle, gözüyle, kulağıyla bütün organları ile oruç tutmalıdır. Yani günahlardan da oruçlu olmak, kötülüklerden de oruçlu olmak önemlidir.” dedi.

Orucu diyet olarak görmeyin
Ramazan ayının gelmesiyle beslenme önerilerinde bulunan uzmanlar, orucun diyet yerine geçmeyeceğini belirterek, iftar ve sahurda hafif gıdaların tüketilmesini tavsiye ediyor. Uzman Diyetisyen Derya Zünbülcan, Ramazan ayı boyunca kilo vermek yerine almamaya dikkat edilmesi gerektiğini vurgulayarak, oruç tutmanın zayıflama biçimi olmadığını söyledi.

İftarda sigara damar sistemini bozuyor
Uzmanlar, Ramazan ayında oruç tutan sigara tiryakilerine özellikle iftarda sigara içmemeleri çağrısında bulunuyor.

Oruç Yaşlanmayı Geciktiriyor
Beslenme alışkanlıkları insan sağlığını her geçen gün olumsuz etkiliyor. Gelişen teknoloji de insanoğlunu hareketsizliğe yöneltiyor

Almanya 'oruç'la sağlığı keşfediyor!
Almanya’da ‘oruç tutmak’ için gidilen klinikler gittikçe popülerleşiyor. Daha çok ekonomik durumu iyi olan kişilerin tercih ettiği bu kliniklerde yüksek ücretlere karşın yemek hizmetleri çok ‘kısıtlı’ sunuluyor.

D. Türkistan'da Müslümanlara oruç yasağı
Çin'in kuzeybatısındaki Sincan Uygur Özerk Bölgesi'nde okullar, devlet daireleri ve yerel kamu kurumlarında çalışan Müslümanlara oruç tutmamaları yönünde uyarı yapıldı.

Oruç vücudu yeniliyor
Prof. Dr. Nurselen Toygar, iftar ve sahurda yemek konusunda çok aşırıya kaçılmadığı, bilinçli beslenildiği takdirde orucun saymakla bitmeyecek kadar birçok faydasının olduğunu belirtti. Uzun süren açlığın insan vücudunda, beyin, sinir sisteminde, kalpte sorun çıkartacağı yönündeki söylemlerin gerçekle ilgisinin olmadığını vurgulayan Toygar, orucun bunun tam aksini gerçekleştirdiğini ifade etti.

'Oruç kalbi sağlamlaştırıyor'
Oruç tutmanın kalp sağlığı açısından yararlı olduğu ancak kalp rahatsızlığı bulunanların ramazanda dikkatli olması gerektiği bildirildi.

Türkiye'de Dini Hayat Araştırması
Dini eğilimlerin ve bunların gündelik hayattaki yansımalarının belirlenmesi amacıyla Diyanet İşleri Başkanlığınca yaptırılan "Türkiye'de Dini Hayat Araştırması" tamamlandı.

Kuzey ülkelerde en uzun oruç
Ramazan ayının yaz mevsimine denk gelmesi nedeniyle İsveç, Norveç, Finlandiya gibi kuzey ülkelerinde yaklaşık 22 saat oruç tutulacak.