7 Ramazan 1439 | 22 Mayıs 2018 Salı

CANLI DİNLECANLI DİNLE

Myanmar Etiketli Haberler

Ana Sayfa Haber Etiketler
Arakan Müslümanları sınırdışı edilecek
Güneydoğu Asya ülkesindeki Myanmar'da yaşayan Arakan (Rohingya) Müslümanlarının çilesi büyüyor. Çetelerin son saldırılarıyla bir kez daha katliamlar yaşayan, uzun yıllardır baskı ve zulüm altında yaşayan Arakanlar, şimdi de topluca sürgün edilme tehlikesiyle karşı karşıya..

Arakanlı Müslüman mülteci sayısı 90 bini aştı
Myanmar'ın batısında bulunan Arakan bölgesinde Budistlerin Müslüman halka yönelik başlattığı katliam sürüyor. Bölgeden sağlıklı haber alınamazken, ölü ve yaralı sayısındaki belirsizlik endişelerin boyutunu yükseltiyor.

İİT, Myanmar'a heyet gönderiyor
İslam İşbirliği Teşkilatı (İİT) Myanmar'da Müslümanlara karşı yapılan baskıları ve insan hakları ihlallerini yerinde incelemek üzere bu ülkeye resmi bir heyet gönderiyor.

22 bin Müslüman evlerini terketti
Bir haftada içinde 22 bin Müslüman canını kurtarmak için evini terk etmek zorunda kaldı. Müslümanlara ait 4 bin 500 ev ise yakıldı. Adının açıklanmasını istemeyen bir hükümet yetkilisi ise, bu haftaki olaylarda 84 kişinin öldüğünü belirtti. Myanmar'da 21 Ekim Pazar günü Rakhine Budistler yeniden katliama girişmiş ve Müslüman nüfus Bangladeş sınırına doğru yeni bir göç akını başlatmıştı.

BM'den Myanmar'da uluslararası soruşturma çağrısı
Birleşmiş Milletler (BM) İnsan Hakları Özel Raportörü Yanghee Lee, Myanmar'da Arakanlı Müslümanlara (Rohingyalar) karşı insan hakları ihlalleri için uluslararası "hızlı, ayrıntılı, bağımsız ve tarafsız soruşturma başlatılması" çağrısında bulundu.

Myanmar hükümetine Arakanlı çocuklar çağrısı
Yayımlanan bir raporla, Myanmar hükümetinin Arakan eyaletindeki çocukları tüm şiddet olaylarından korumak için acil tedbirler almakla yükümlü olduğunu bildirildi.

Myanmar'da 89 kişi hayatını kaybetti
Myanmar'ın batısındaki Arakan bölgesinde, Müslümanlar Ekim ayı sonunda yeniden Budistlerin saldırılarına hedef oldu. 30 Ekim'e kadar süren vahşette, resmi rakamlara göre 89 kişi öldü, 136 kişi yaralandı.

Myanmar'da 6.6 büyüklüğünde deprem
Myanmar'da 6.6 büyüklüğünde deprem meydana geldiği bildirildi. ABD'de depremleri izleyen US Geological Survey adlı kuruluş, depremin merkez üssünün ikinci büyük şehir olan Mandalay kentinin kuzeybatısı olduğunu açıkladı.

Myanmar için daha fazla yardım çağrısı
BM, Myanmar'ın Arakan eyaletindeki şiddet yüzünden yerlerinden olan 110 binden fazla kişiye acil insani yardımda bulunmak için milyonlarca dolar daha gerektiğini bildirdi.

Myanmar'a özel temsilci
İslam İşbirliği Teşkilatı, Arakan Müslümanları için özel temsilcisi atadı. İslam İşbirliği Teşkilatı'ndan yapılan açıklamada, Genel Sekreter Ekmeleddin İhsanoğlu'nun, Endonezya Kızılay Başkanı Yusuf Kalla'yı Myanmar Özel Temsilcisi olarak atadığı bildirildi.

BM'den Myanmara uyarı
BM Genel Kurulu'nda Myanmar konusunda oy birliğiyle kabul edilen BM kararında, hükümetten Rohingya Müslümanlarının tüm insani haklarının korunması istendi.

Kamplar hapishaneyi andırıyor
BM Myanmar Özel Raportörü Tomas Ojea Quintana, Myanmar'da yapılan reformlara rağmen insan hakları ihlallerinin devam ettiğini söyledi.

Arakan'da ölü sayısı yükseldi
Myanmar'ın Arakan bölgesinde Müslüman ve Budist gruplar arasında çıkan çatışmalarda ölenlerin sayısı 20'ye yükseldi Ulusal Demokrasi Birliği Milletvekili Win Htein, Myanmar'ın orta kesiminde yer alan Meikhtila kasabasında, son iki günde en az 20 kişinin hayatını kaybettiğini, olaylar sırasında 5 caminin ateşe verildiğini belirtti.

Myanmar'daki Türk camisine kundaklama girişimi
Myanmar'da bazı Budist grupların Müslümanlara yönelik başlatmış olduğu saldırılar devam ediyor. Camileri ve Müslümanların evlerini ateşe veren Budistler, dün sabah da 260 yıl önce Türkler tarafından inşa edilen Shan Eyaleti'nin Mine Tauk kasabasındaki camiyi ateşe verme girişiminde bulundu.

Myanmar'da Müslümanlar evlerini terk ediyor
Myanmar'da Budist saldırılarının ülkenin en büyük şehri olan Yangon'a kadar ulaşması üzerine, burada yaşayan Müslümanların canlarını kurtarmak için şehri terk etmeye başladığı bildirildi. Öte yandan ülkede telefon ve sosyal medya aracılığıyla hızla yayılan İslam karşıtı söylemler ve haberler hakim. Ayrıca motosikletli çeteler kasaba kasaba dolaşarak Müslümanların sürülmesi için halka baskı yapıyor.