2 Cemaziyelahir 1441 | 27 Ocak 2020 Pazartesi

CANLI DİNLECANLI DİNLE

Srebrenitsa Etiketli Haberler

Ana Sayfa Haber Etiketler
'Ölüm yolu'nda barış yürüyüşü
17 yıl önce 8 bin 372 Bosnalı'nın katledildiği Srebrenitsa'dan kaçarken öldürülenleri anmak için barış yürüyüşü dün başladı.

17. yıl dönümü törenleri sona erdi
Bosna-Hersek'in Srebrenitsa kentinde, 11 Temmuz 1995'te Sırp birliklerince işlenen soykırımın 17. anma yıl dönümü törenleri kapsamında, kimlikleri daha önce tespit edilen 520 kurbanın cenazesi kılınan cenaze namazının ardından toprağa verildi.

Bosna'da 'Barış Yürüyüşü' bu yıl daha hüzünlü olacak
Srebrenitsa'da yaşanan soykırımdan kurtulmak isteyen Boşnakların kullandığı orman yolunda her yıl düzenlenen Barış Yürüyüşü'ne, bine yakın kişinin katledildiği ve halen kurbanlara ait eşyaların görülebildiği 13 kilometrelik kısım da eklendi.

Srebrenitsa'ya 'Barış Yürüyüşü' başladı
Srebrenitsa Soykırımı'ndan kaçmak isteyen Boşnakların orman yolundan güvenli bölge Tuzla'ya ulaşmak için kullandığı güzergahta geleneksel olarak düzenlenen "Barış Yürüyüşü" binlerce kişinin katılımıyla Nezuk kasabasından başladı.

Srebrenitsa annelerini üzen tahliye
Bosna'da savaşında, Bosna Sırp Cumhuriyeti Meclis Başkanlığı görevi yapan ve Lahey'de daha birçok suçtan ceza alan Momçilo Krayişnik hakkında tahliye kararı verildi. Bosna'daki savaş sırasında, Bosna Sırp Cumhuriyeti (RS) Meclis Başkanlığı yapan ve Lahey'deki Eski Yugoslavya Uluslararası Ceza Mahkemesinde, Sırp olmayan sivillere yönelik insalık suçu işlemek, insanları sürgüne gördermek, cinayet ve daha birçok suçtan ceza alan Momçilo Krayişnik hakkında tahliye kararı verildi.

Ömür bir gün, acı sonsuz
Srebrenitsa'da, 11 Temmuz 1995'te katledilen 8 bin 372 Boşnak'tan kimlik tespit işlemleri tamamlanan 409'u dün Potoçari'de düzenlenen törenle toprağa verildi. Soykırımın toprağa verilen en küçük kurbanı, doğduğu gün öldürülen bebekti.

Srebrenitsa'da 48 cenaze daha defnedildi
Srebrenitsa soykırımının 18. yıl dönümünde 409 kurbanın cenazesinin ardından önceki gün de ülkenin kuzeybatısındaki Priyedor'da, 1992 yılında katledilen 48 Boşnak'ın cenazesi toprağa verildi. Bosna savaşı sırasında, 1992-1995 yılları arasında öldürülen ve toplu mezarlarda bulunduktan sonra

Hollanda, Srebrenitsa mağdurlarını haklı buldu
Srebrenitsa katliamında hayatlarını kaybeden 3 Bosnalının ölümünde Hollanda'nın sorumluluğu bulunduğuna yönelik kararı Yargıtay da onadı

Srebrenitsa katilleri serbest!
Bosna-Hersek'de tutuklu bulunan 10 Sırp savaş suçlusu, yargılamalarındaki usül hatası nedeniyle tahliye edildi. Tahliye edilen 10 kişiden 6'sı, 8 bin Boşnağın öldürüldüğü Srebrenitsa katliamındaki rolleri nedeniyle 28 ila 33 yıl arasında hapis cezası onanmış isimler.

Hollanda Mahkemesinden Srebrenitsa kararı
Hollanda'da Yüksek Mahkeme, Srebrenitsa'da 1995 yılında yaklaşık 300 Boşnak erkeğin öldürülmesinden Hollanda'nın kısmen(!) sorumlu olduğuna hükmetti.

Srebrenitsalıların cenazeleri defnedilecek
Bosna Savaşı sırasında 11 Temmuz 1995'te yaşanan Srebrenitsa soykırımının 22'nci yılında toprağa verilecek 71 Bosnalının cenazelerini taşıyan tır Srebrenitsa'ya ulaştı.

Srebrenitsa kurbanları uğurlanıyor
Avrupa'da İkinci Dünya Savaşı'nın ardından yaşanan en büyük insanlık trajedisi olarak nitelendirilen Srebrenitsa Soykırımı'nda hayatını kaybeden 35 kurbanın cenazelerini taşıyan konvoy Potoçari Anıt Mezarlığı'na ulaştı.

Srebrenitsa tazminatında sona gelindi
Srebrenitsa mağdurlarına verilecek tazminat miktarı önümüzdeki hafta belirlenecek. Hollanda hükümetinin, yargıtayın geçen sene onayladığı, 1995’teki Srebrenitsa soykırımında hayatlarını kaybeden üç Bosnalının ölümünde bu ülkenin sorumluluğu bulunduğu kararıyla bağlantılı verilecek tazminat miktarını belirlemeye çalıştığı bildirildi.

Srebrenitsa'da bu yıl 161 cenaze kaldırılacak
8 bin 372 Boşnak'ın katledildiği Srebrenitsa'daki soykırımın 19. yıl dönümünde Potoçari Mezarlığı'nda bu yıl kimliği tespit edilen 161 kurbanın cenazesi toprağa verilecek

19 yıl geçti unutulmadı, unutulmayacak
İkinci Dünya Savaşından sonra Avrupadaki en büyük insanlık trajedisi olan Srebrenitsa soykırımından kaçmak isteyen Boşnakların kullandığı ve ölüm yolu olarak bilinen orman yolunda, dünyanın farklı ülkelerinden gelen binlerce kişinin katılımıyla üç gün sürecek Barış Yürüyüşüne (Marş Mira) Türkiye'den de çok sayıda vatandaş katılıyor.