15 Ramazan 1440 | 20 Mayıs 2019 Pazartesi

CANLI DİNLECANLI DİNLE

TANAP Etiketli Haberler

Ana Sayfa Haber Etiketler
50 milyar metreküplük Türkiye köprüsü
Azeri gazını Türkiye üzerinden Avrupa'ya ulaştıracak TANAP projesi için imzalar atıldı. 7 milyar dolarlık proje bittiğinde 50 milyar metreküp gaz Anadolu'dan geçecek.

Natık Aliyev: 'TANAP büyüyecek'
Azerbaycan Sanayi ve Enerji Bakanı Natık Aliyev, Türkiye üzerinden Avrupa’ya aktaracak Trans Anadolu Doğalgaz Boru Hattı (TANAP) projesinin başladığını, kuyu sayısı arttıkça verilecek doğalgaz miktarının da planlanan rakamları aşacağını söyledi.

Trans Anadolu’ya teşvik geliyor
Bin 800 kilometrelik bölümü Türkiye’yi boydan boya geçecek olan TANAP, büyük ölçekli yatırım teşvik uygulamaları çerçevesinde çeşitli teşviklerden faydalanacak.

TANAP’ta vanalar 30 Haziran’da açılıyor
Mart 2015’te temeli atılan TANAP’ta gaz akışı 30 Haziran’da başlıyor. 11 milyar doları aşan yatırım hedefi bulunan TANAP’ta ciddi tasarruf sağlanarak yatırım 7.99 milyar dolara çekildi.

'Güney Gazı'nın vanası açıldı
Azerbaycan'ın başkenti Bakü’de, Şahdeniz 2 yatağı, Güney Kafkasya Boru Hattı, Trans Anadolu Doğalgaz Boru Hattı (TANAP) ve Trans-Adriyatik Boru Hattı'ndan (TAP) oluşan Güney Gaz Koridoru'nun açılışı gerçekleştirildi.

TANAP'ta sona yaklaşıldı
Azerbaycan'ın Hazar Denizi'nde ürettiği doğalgazın Türkiye ve Avrupa'ya taşınmasını amaçlayan Güney Gaz Koridoru'nun en önemli ayağı olan Trans Anadolu Doğalgaz Boru Hattı Projesi'nde (TANAP) sona yaklaşıldı.

Nabucco yerine TAP Projesi
Azerbaycan doğalgazını, Türkiye sınırından Avrupa pazarlarına taşıyacak boru hattı için nihai karar verildi. Şahdeniz 2 sahasını işleten konsorsiyum, tercihini ‘Nabucco’ yerine Trans-Adriyatik Boru Hattı’ndan (TAP) yana kullandı. Trans Anadolu Doğalgaz Boru Hattı (TANAP) ile Türkiye’ye gelecek olan Azeri gazını Türkiye’nin batı sınırından Avrupa’ya TAP ulaştıracak

TANAP için ilk adım atılıyor
TANAP Projesi'nde, Gürcistan sınırından başlayarak Yunanistan sınırına kadar olacak gaz boru hattı için önyeterlilik ihale ilanına çıkıldı. Azeri Şah Deniz II sahasından üretilecek doğal gazı Türkiye'nin doğusundan batı sınırına kadar taşıyacak TANAP Projesi'nde, Gürcistan sınırından başlayarak Yunanistan sınırına kadar olacak gaz boru hattı için önyeterlilik ihale ilanına çıkıldı.

TANAP'ta ilk kazma 2014 başı vurulacak
Azeri gazını Türkiye üzerinden Avrupa’ya taşıyacak 10 milyar dolarlık TANAP’ta ilk kazma 2014 başının hemen ardından vurulacak.

Nabucco tasfiye ediliyor
Bir zamanlar Avrasya enerji dengelerini değiştirecek bir proje gözüyle bakılan boru hattı projesinin yürütücüsü Nabucco Konsorsiyumu'nun şirketi faaliyetlerine son verdi.

Boru sektörünün gözü TANAP projesinde
Enerji talebi dünya genelinde artıyor. Bu durumun farkında olan büyük firmalar, bazı alanlardan çıkış kararı alarak enerjiyi stratejik sektörleri haline getiriyor. Tüm gözler dünya çapında yapılacak büyük enerji yatırımlarında.

Ukrayna ekseninde AB-Rusya-Türkiye enerji üçgeni
Rusya'nın Türkiye'yi by-pass ederek inşa etmeyi planladığı Güney Akım projesi tehlikeye girdi. Avrupa Birliği'nin artık tek umudu TANAP'ın ev sahibi Türkiye.

TANAP'ın yüzde 72'si tamamlandı
Azerbaycan Cumhurbaşkanı İlham Aliyev, Azerbaycan doğalgazını Avrupa'ya taşıyacak Güney Gaz Koridoru projesinde çalışmaların plana uygun gittiğini belirterek, "Şahdeniz 2 projesinin yüzde 93'ü, Güney Kafkas Boru Hattı'nın yüzde 85'i, TANAP'ın yüzde 72'si tamamlanmış durumda" dedi.

'Dünyaya açılmak için boru hatları şart'
Dünya Petrol Kongresi’ne dört ülkenin devlet başkanı katıldı. Azerbaycan Cumhurbaşkanı İlham Aliyev, dünya petrol ve doğalgaz pazarlarına açılabilmek için boru hatları inşa etmenin zorunlu olduğunu söyledi.

TANAP’ta vana açıldı
Azerbaycan Şahdeniz-2 sahası gazını Türkiye ve Avrupa’ya taşıyacak Güney Gaz Koridoru’nun TANAP etabından Türkiye’ye gaz akışı başlıyor. Resmi açılışı yapılan projeden ilk gaz 30 Haziran’da alınacak.