13 Şaban 1441 | 6 Nisan 2020 Pazartesi

CANLI DİNLECANLI DİNLE

Siber Zorbalık Etiketli Haberler

Ana Sayfa Haber Etiketler
Çocuklar 'Siber Zorbalık' tehdidi altında
Bilişim teknolojisi 'siber zorbalık' adı verilen yeni bir şiddet türü doğurdu. Uzmanlar, bunun geleneksel şiddet kadar tehlikeli olduğunu belirtirken "Öfke, endişe, yalnızlık, depresyon ve intihar etme gibi ciddi sorunlara yol açabilir" uyarısında bulunuyor.

Dikkat! Çocuklar 'siber zorbalık' kıskacında
Sanal ortamda ‘küçük düşürücü saldırı’ anlamına gelen siber zorbalık, gençler arasında hızla yayılıyor. Bu tehlike yüzünden birçok öğrenci psikolojik çöküntü yaşarken okulu bırakan, intihara kalkışanlar bile var. Lise öğrencileri arasında yapılan bir araştırmaya göre, siber zorbalığa başvuranların oranı yüzde 28’e ulaştı.

Sosyal medya kullanıcıları 'siber zorbalık' mağduru
İletişim Uzmanı Nurhan Demirel, dünya nüfusunun yüzde 42'sinin sosyal medya kullanıcısı olduğunu belirterek, "Bunların yüzde 20'si her gün siber zorbalığa maruz kalıyor." dedi.

Ailelere 'siber zorbalık'la mücadele uyarısı
Dijital gelişmelerle günlük yaşamın parçası haline gelen, özellikle ilkokul ve ortaokul çağındaki çocukların yaşamlarını etkileyen "siber zorbalık" tehdidine karşı ebeveynlerin de sanal dünyayı yakından takip etmesi gerekiyor.

Siber zorbalık
Siber zorbalık teknoloji kullanılarak yapılan zorbalıktır. Bu sorun son yıllarda özellikle genç bireyler üzerinde yıkıcı etki oluşturmaktadır.

Çocuklar kişisel bilgilerini internette paylaşıyor
İnternetin olduğu bir dünyaya doğan Z kuşağı, hayatının büyük bir bölümünü internet ve mobil teknolojilerle geçiriyor. Oynadıkları oyunlarda istismara maruz kalıyor. Tehlikenin farkında olmadan, isim, adres, fotoğraf gibi kişisel bilgilerini başkalarıyla paylaşıyor.