5 Şevval 1439 | 19 Haziran 2018 Salı

CANLI DİNLECANLI DİNLE

hacı adayları Etiketli Haberler

Ana Sayfa Haber Etiketler
Hac kuraları sevinç gözyaşlarıyla çekildi
2012 yılı Hac kuraları, Diyanet İşleri Başkanlığı Konferans Salonu'nda düzenlenen törenle çekildi. Diyanet İşleri Başkanı Prof. Dr. Mehmet Görmez'ın yanı sıra çok sayıda konuğun katıldığı törene başvuruda bulunan yüzlerce vatandaş da iştirak etti.

8 Türk hacı adayı hayatını kaybetti
Diyanet İşleri Başkanlığı ve seyahat acenteleri aracılığıyla kutsal topraklara giden 8 Türk vatandaşı çeşitli nedenlerle hayatını kaybetti.

Hac için 1 milyon kişi sırada
Diyanet İşleri Başkan Yardımcısı Ekrem Keleş, Türkiye'de 1 milyon 163 bin kişinin hac görevini yerine getirmek için sıra beklediğini bildirdi.

Irak'ta bekletilen Türk hacı adaylarına geçiş izni
Irak'ta araçları durdurulan ve Musul yakınlarında bekletilen Türk hacı adaylarının 200 otobüslük konvoyunun geçişine izin verildiği bildirildi.

Türk hacı adayları 5 saat bekletildi
Irak vizesi almadıkları gerekçesiyle Suudi Arabistan sınırından geri çevrilen ve 2 gündür Irak'ın kuzeyinde bekletildikten sonra vizeyi alıp yola çıkan yaklaşık bin 500 Türk hacı adayının, Tikrit şehri yakınında 5 saat bekletildiği bildirildi.

Kabe'de 'Mahşer' provası yapıldı
Hac vazifelerini yerine getirmek üzere Mekke'de bulunan hacı adayları, Arafat'a çıkmaya günler kala yatsı namazında Kabe'yi doldurdu. Yüzbinlerce hacı adayı avlularda boş yer bırakmadı.

15 bin Hacı adayının haccı seneye kalabilir
Suudi Arabistan'ın hac kotalarını düşürmesi üzerine yaklaşık 75 bin hacı adayından kura ile belirlenecek 14 bin 800 kişinin haccı seneye ertelenebilir.

Kurayla elenecek hacı adaylarına müjde
Diyanet tarafından yapılacak son kurada elenmesi beklenen 14 bin hacı adayı önümüzdeki yıl kura olmadan hacca gidecek

Hacı adayları gün saymaya başladı
Bu yıl hac farizasını yerine getirmek için kutsal topraklara gidecek hacı adayları, gün saymaya başladı. İlk kafilenin 12 Eylül'de yola çıkacağı kutsal yolculukta son kafilenin 9 Ekim'de yurttan ayrılacağı belirtildi. Kabe'deki genişletme çalışmalarından dolayı kota indirimine gidilmesinden dolayı ikinci bir kuranın çekildiği 2013 yılı hac organizasyonuyla kutsal topraklara gidecek hacı adayları için heyecan sürüyor.

Hira Mağarası Hacı Adaylarını Duygulandırıyor
Peygamber Efendimize ilk vahyin geldiği Nur Dağı'ndaki Hira Mağarası'nı ziyaret eden hacı adayları duygu dolu anlar yaşıyor. Hacı adayları sabaha karşı yola çıkıp yaklaşık bir saatlik tırmanışın ardından sabah namazını Peygamberimiz Hazreti Muhammed'in (s.a.v) ayak bastığı yerlerde eda ediyorlar.

Refah Sınır Kapısı hacı adayları için açıldı
Gazze'deki Filistin Hükümeti Sınır Kapıları İdaresi Müdürü Mahir Ebu Subhe, Mısır yönetiminin Filistinli hacı adaylarını taşıyan ilk kafilenin geçişi için Refah Sınır Kapısı'nı açtığını, 786 hacı adayının otobüslerle sınır kapısından geçmeye başladığını belirtti.

Duaların kabul olduğu mekan Hacca hazırlanıyor
Mekke'den Arafat bölgesine giden yollarda bakım çalışmaları hızlandırılırken, Arafat'ta da çadırların kurulması ve mekanın vakfe için hazır hale getirilmesi çalışmaları tüm hızıyla sürüyor. Türk hacı adaylarının da aralarında bulunduğu farklı ülkelerden gelenlerin hac günleri öncesinde bu mekanlara ilgisi dikkati çekerken...

Hacılar, Hz. Peygamber'e kucak açan şehirde
Kurban Bayramı'nın ardından kutsal topraklarda hac coşkusu sürerken, kutsal yolculuğa Mekke'den başlayan hacılar, Medine-i Münevvere'ye gelmeye başladı. Mekke'den Medine'ye gelen hacılar, öncelikle Hz. Muhammed s.a.v 'in hicret ettikten sonra inşa ettirdiği Mescid-i Nebevi'yi ziyaret ediyor.

7 yıldır bekleyen hacı adayları müftülüklere koştu
Yedi yıldır hacca gidebilmek için sabırla bekleyen 55 bin hacı adayı, kuradan çıkmanın sevinci ile kesin kayıt yaptırmak için müftülüklere akın etti.

Hacı adaylarına çipli pasaport uyarısı
On binlerce hacı adayı Ramazan Bayramı'ndan sonra kutsal topraklara seyahat heyecanı yaşayacak.