2 Cemaziyelahir 1441 | 27 Ocak 2020 Pazartesi

CANLI DİNLECANLI DİNLE

ek yerleştirme Etiketli Haberler

Ana Sayfa Haber Etiketler
Ek yerleştirmede son gün
Üniversitelerin boş kalan kontenjanlarına yapılacak ek yerleştirme başvuruları bugün sona eriyor. 2011-2012 öğretim yılı için merkezi yerleştirmede boş kalan, yerleştirilen adayların kayıt yaptırmaması nedeniyle boşalan ve 2011-ÖSYS Yükseköğretim Programları ve Kontenjanları Kılavuzu yayımlandıktan sonra açılan yükseköğretim programlarının kontenjanlarına 2011-ÖSYS sonuçlarına göre ÖSYM tarafından ek yerleştirmede bugün son gün.

100 bin adaya üniversite imkanı
Üniversiteye giremeyen 100 bin aday için ek yerleştirme ekim ayında başlıyor. YÖK üniversitelerde açık kontenjanları ekim ayının ilk haftasında açıklayacak.

ÖSYS ek yerleştirme 27 Eylül'de
ÖSYM, 2012-ÖSYS sonuçlarına göre ek yerleştirme yapılacağını bildirdi. Adaylar, 2012- ÖSYS Ek Yerleştirme tercihlerini, 27 Eylül-1 Ekim 2012 tarihleri arasında başvuru merkezleri aracılığıyla veya internet üzerinden bireysel olarak yapacaklar.

Ek yerleştirme tercih süresi bugün sona eriyor
Ölçme, Seçme ve Yerleştirme Merkezi (ÖSYM)'nden yapılan açıklamada 27 Eylül 2012 tarihinde başlayan 2012-ÖSYS Ek Yerleştirme için tercih işlemlerinin, 1 Ekim 2012 tarihinde sona ereceği hatırlatıldı.

273 binden fazla üniversite adayı için ikinci fırsat
Tercihlerde açıkta kalan öğrenciler için ikinci bir şans olan ek yerleştirme başvuruları başladı. Üniversite adaylarına ikinci şans tanıyan ek yerleştirme tercihleri 5 Eylül’e kadar devam ediyor.

SBS'de 35 bin boş kontenjan
Milli Eğitim Bakanlığı'nın ortaöğretime geçiş için son kez yaptığı Seviye Belirleme Sınavı (SBS) ile 624 bin 490 öğrenci asil listeden yerleşti. 904 bin öğrenci tercih yaparken ortalama tercih sayısı 8 oldu.

Ek yerleştirme başvuruları 25 Eylül'de başlıyor
Yükseköğretim programlarının kontenjanlarına 2013-ÖSYS (Öğrenci Seçme ve Yerleştirme Sistemi) sonuçlarına göre Ölçme Seçme ve Yerleştirme Merkezi (ÖSYM) tarafından ek yerleştirme yapılacak. Ek yerleştirme için tercihler 25-30 Eylül'de alınacak.

Üniversite kayıtları sonrası sıra ek yerleştirmede
Üniversitelerdeki 839 bin 490 kontenjandan 710 bin 982’sine yerleşmeye hak kazanan adayların üniversiteli olması için bugün son gün. Kayıtlar bittikten sonra, hiçbir bölümü kazanamayanlar için yeni bir dönem başlayacak.

Üniversitelere ek yerleştirmeler başlıyor
Ünıversitelere tercihte yerleşemeyen adaylardan 128 bin 508'i için bugünden itibaren yeni bir süreç başlıyor. Bugün başlayacak ek yerleştirmeden herhangi bir bölüme tercih yapıp yerleşemeyen, tercih yapmayan ve sınavsız geçiş hakkı olan tüm adaylar yararlanabilecek.

Ek yerleştirme başvuruları başladı
Merkezi yerleştirmede üniversitelerin ön lisans ya da lisans programlarından birini tercih edip de yerleşemeyen adaylar için ikinci fırsat olan ek yerleştirme tercihleri bugün başladı; 20 Eylül’de sona erecek.

280 bin üniversite adayına bir fırsat daha
Merkezi yerleştirmede üniversitelerin ön lisans ya da lisans programlarından birini tercih edip de yerleşemeyen adaylar için ikinci fırsat olan ek yerleştirme tercihleri, 20 Eylül’e kadar yapılabiliyor.

Sınavlı liselere son ek yerleştirme
MEB'den yapılan açıklamada, kamu kaynaklarının etkin ve verimli kullanılması, daha çok öğrenciye, isteklerine uygun okulda eğitim imkanı sunulması ve okulların kapasitelerinin en üst seviyede kullanılması amacıyla 9-16 Eylül'de yeniden tercih alındığı belirtildi.

Üniversiteler yine dolmadı
Ek yerleştirmelerin de tamamlanmasının ardından 14 üniversitenin fizik, kimya ve biyoloji gibi bölümlerine bir öğrenci kaydı bile almadığı ortaya çıktı.

Üniversiteye kayıt yaptıramayanlara başvuru imkanı
Yükseköğretim Yürütme Kurulu, 2018 YKS ek yerleştirme sonucunda kayıt yaptıramayanlara 26 Ekim'e kadar mazeretlerini belirten belgeleri ile yükseköğretim kurumlarına başvurma imkanı getirdi.

Üniversite ek yerleştirme tarihleri belli oldu
Üniversitelere yapılacak ek yerleştirmeler için tercihlerin 18 Eylül'de alınmaya başlanacağı, 25 Eylül'de sona ereceği bildirildi. Ölçme Seçme ve Yerleştirme Merkezinden (ÖSYM), üniversitelere yapılacak ek yerleştirmeler için tercihlerin 18 Eylül'de alınmaya başlanacağı, 25 Eylül'de sona ereceği bildirildi.