19 Zilhicce 1440 | 20 Ağustos 2019 Salı

CANLI DİNLECANLI DİNLE

Etiyopya Etiketli Haberler

Ana Sayfa Haber Etiketler
Afrika'nın büyüyen ekonomisi Etiyopya
Nijerya'dan sonra Afrika'nın en kalabalık ikinci ülkesi olan Etiyopya, verilere göre Afrika'nın en hızlı büyüyen ekonomisi. Denize erişimi olmaması sebebiyle Cibuti Limanı’na bağımlı olan Etiyopya, komşulara bağlanan yeni otoyol ve demiryollarıyla bölgesinde ekonomik bir merkez olmak için çaba sarf ediyor.

Etiyopya ve Eritre 20 yıl sonra yeniden bir arada
Etiyopya Başbakanı Abiy Ahmed, komşu Eritre ile barışın tesis edilebilmesi ve iki ülke yakınlaşmasının ileri taşınması için başkent Asmara’yı ziyaret ediyor. İki ülkenin liderleri yaklaşık 20 yılın ardından ilk defa bir araya geliyor.

Etiyopya ve Sudan arasında demiryolu hattı
Etiyopya ve Sudan, iki ülke arasında demiryolu hattı inşa edilmesi ve serbest ekonomik bölge kurulması konularında anlaşmaya vardı.

Etiyopya ile Mısır arasında Nil Nehri gerilimi
Etiyopya'nın Nil üzerinde baraj inşa etme planına Mısır'dan tepki geldi.

Mısır'dan Etiyopya'ya uzlaşma uyarısı
Mısır Cumhurbaşkanı Muhammed Mursi, "Rönesans Barajı inşa edilmeden önce Mısır, Etiyopya ve Sudan arasında uzlaşıya varmak zorunludur" dedi.

Etiyopya'da acil gıda yardımına ihtiyaç artabilir
Doğu Afrika ülkesi Etiyopya'da gıda yardımına ihtiyaç duyan insan sayısının gelecek aylarda artabileceği bildirildi.

Etiyopya'da 7,7 milyon kişi gıda yardımına muhtaç
Etiyopya Ulusal Afet Risk Yönetimi Komisyonu Sözcüsü Abebe Zewdie, Oromo, Amhara ile Güney Ulusları ve Halkları eyaletlerinin bazı bölgelerinde ciddi su kıtlığı yaşandığını, hasatlarda düşüş olduğunu söyledi.

Etiyopya'da 8,5 milyon kişi gıda yardımına muhtaç
Etiyopya'da gıda yardımına ihtiyaç duyanların sayısının 8,5 milyona ulaştığı bildirildi.Etiyopya Ulusal Afet Risk Komisyonu, Birleşmiş Milletlere (BM) bağlı kuruluşlar ve uluslararası sivil toplum kuruluşlarıyla birlikte hazırlanan "insani ihtiyaç" raporunda, ülke genelinde gıda yardımına ihtiyaç duyan insanların sayısının 7,8 milyondan 8,5 milyona çıktığı ifade edildi.

Etiyopya için 'acil eylem' çağrısı
Etiyopya'nın güney bölgelerinde 700 bin kişinin daha açlığın eşiğine sürüklendiği belirtilerek, uluslararası topluma yardım çalışmalarını hızlandırma çağrısı yapıldı. Yetkililer, bahar yağmurlarının düşük seviyede olmasının güney Etiyopya'da 700 bin kişiyi daha açlıkla yüz yüze bıraktığını belirttti.

Necaşi'nin türbesi bize emanet
Hazreti Muhammed(s.a.v.)'in, ''O, ülkesinde kimseye zulmedilmeyen kraldır'' diyerek övdüğü, zulüm ve baskıdan kurtulmak için Mekke'den hicret eden ilk Müslümanlara ülkesinin kapılarını açan dönemin Habeşistan Kralı Necaşi Eshame'nin Etiyopya'daki türbesi, Türkiye tarafından restore edilecek.

Etiyopya, Türk şirketlerini vergisiz yatırıma çağırıyor
Etiyopya Cumhurbaşkanı Mulatu Wirtu ve Başbakanı Hailemariam Desalegn, Türk yatırımcıları ülkelerine yatırıma çağırdı. Türkiye’den ekonomi gazetecileri ile buluşan Wirtu ve Desalegn, Etiyopya’nın son 10 yılda çift haneli büyüdüğünün ve bu hızda büyümeye devam edeceğinin altını çizerek, ...

Etiyopya'dan Türk işadamlarına yatırım çağrısı
Etiyopya Büyükelçiliği Müsteşarı Goitom Kahsay Hagos, ülkesinde 3,5 milyar dolarlık yatırım yapan 400 civarında Türk işadamı olduğunu belirterek, "Bu bizim için yeterli değil. Daha çok Türk firmasının yatırım yapmasını bekliyoruz" dedi.

Etiyopya, Türk yatırımcılarını bekliyor
Gıda, enerji, ucuz işgücü ve tüketim açısından önümüzdeki 100 yılda dünya ekonomisinin en stratejik kıtası olması beklenen Afrika'da onlarca ülke kıyasıya bir rekabete girişmiş durumda.

Güney Sudan’dan Etiyopya’ya mülteci akını
Güney Sudan’daki iç çatışmalardan kaçarak komşu Etiyopya’ya sığınan sivillerin sayısı 165 bine ulaştı. BM Mülteciler Yüksek Komiserliği Temsilcisi Alex Kishara, bu kadar büyük bir göç dalgasını beklemediklerini belirtti.

Etiyopya'da kuraklık, 8 milyon kişi yardım bekliyor
BM İnsani Yardım Koordinasyon Ofisi, Dünya Gıda Programı ofisinden yapılan açıklamada, ülkede etkili olan kuraklıktan etkilenenlerin sayısının giderek arttığı ve acil insani yardıma muhtaç insan sayısının 8,2 milyona ulaştığı kaydedildi.