|

CANLI DİNLECANLI DİNLE

Etiyopya Etiketli Haberler

Ana Sayfa Haber Etiketler
Afrika'nın büyüyen ekonomisi Etiyopya
Nijerya'dan sonra Afrika'nın en kalabalık ikinci ülkesi olan Etiyopya, verilere göre Afrika'nın en hızlı büyüyen ekonomisi. Denize erişimi olmaması sebebiyle Cibuti Limanı’na bağımlı olan Etiyopya, komşulara bağlanan yeni otoyol ve demiryollarıyla bölgesinde ekonomik bir merkez olmak için çaba sarf ediyor.

Etiyopya ve Eritre 20 yıl sonra yeniden bir arada
Etiyopya Başbakanı Abiy Ahmed, komşu Eritre ile barışın tesis edilebilmesi ve iki ülke yakınlaşmasının ileri taşınması için başkent Asmara’yı ziyaret ediyor. İki ülkenin liderleri yaklaşık 20 yılın ardından ilk defa bir araya geliyor.

Etiyopya ve Sudan arasında demiryolu hattı
Etiyopya ve Sudan, iki ülke arasında demiryolu hattı inşa edilmesi ve serbest ekonomik bölge kurulması konularında anlaşmaya vardı.

Etiyopya'da acil gıda yardımına ihtiyaç artabilir
Doğu Afrika ülkesi Etiyopya'da gıda yardımına ihtiyaç duyan insan sayısının gelecek aylarda artabileceği bildirildi.

Etiyopya'da 7,7 milyon kişi gıda yardımına muhtaç
Etiyopya Ulusal Afet Risk Yönetimi Komisyonu Sözcüsü Abebe Zewdie, Oromo, Amhara ile Güney Ulusları ve Halkları eyaletlerinin bazı bölgelerinde ciddi su kıtlığı yaşandığını, hasatlarda düşüş olduğunu söyledi.

Necaşi'nin türbesi bize emanet
Hazreti Muhammed(s.a.v.)'in, ''O, ülkesinde kimseye zulmedilmeyen kraldır'' diyerek övdüğü, zulüm ve baskıdan kurtulmak için Mekke'den hicret eden ilk Müslümanlara ülkesinin kapılarını açan dönemin Habeşistan Kralı Necaşi Eshame'nin Etiyopya'daki türbesi, Türkiye tarafından restore edilecek.

Etiyopya ile Mısır arasında Nil Nehri gerilimi
Etiyopya'nın Nil üzerinde baraj inşa etme planına Mısır'dan tepki geldi.

Mısır'dan Etiyopya'ya uzlaşma uyarısı
Mısır Cumhurbaşkanı Muhammed Mursi, "Rönesans Barajı inşa edilmeden önce Mısır, Etiyopya ve Sudan arasında uzlaşıya varmak zorunludur" dedi.

Etiyopya, Türk şirketlerini vergisiz yatırıma çağırıyor
Etiyopya Cumhurbaşkanı Mulatu Wirtu ve Başbakanı Hailemariam Desalegn, Türk yatırımcıları ülkelerine yatırıma çağırdı. Türkiye’den ekonomi gazetecileri ile buluşan Wirtu ve Desalegn, Etiyopya’nın son 10 yılda çift haneli büyüdüğünün ve bu hızda büyümeye devam edeceğinin altını çizerek, ...

Etiyopya'dan Türk işadamlarına yatırım çağrısı
Etiyopya Büyükelçiliği Müsteşarı Goitom Kahsay Hagos, ülkesinde 3,5 milyar dolarlık yatırım yapan 400 civarında Türk işadamı olduğunu belirterek, "Bu bizim için yeterli değil. Daha çok Türk firmasının yatırım yapmasını bekliyoruz" dedi.

Etiyopya'da 8,5 milyon kişi gıda yardımına muhtaç
Etiyopya'da gıda yardımına ihtiyaç duyanların sayısının 8,5 milyona ulaştığı bildirildi.Etiyopya Ulusal Afet Risk Komisyonu, Birleşmiş Milletlere (BM) bağlı kuruluşlar ve uluslararası sivil toplum kuruluşlarıyla birlikte hazırlanan "insani ihtiyaç" raporunda, ülke genelinde gıda yardımına ihtiyaç duyan insanların sayısının 7,8 milyondan 8,5 milyona çıktığı ifade edildi.

Etiyopya için 'acil eylem' çağrısı
Etiyopya'nın güney bölgelerinde 700 bin kişinin daha açlığın eşiğine sürüklendiği belirtilerek, uluslararası topluma yardım çalışmalarını hızlandırma çağrısı yapıldı. Yetkililer, bahar yağmurlarının düşük seviyede olmasının güney Etiyopya'da 700 bin kişiyi daha açlıkla yüz yüze bıraktığını belirttti.

Etiyopya 45 bin vatandaşını ülkeye getirdi
Etiyopya, son 6 ayda farklı ülkelerde kaçak yaşayan 44 bin 500 vatandaşını ülkeye getirdiğini açıkladı. Vatandaşlarının yurt dışına yasal yollarla gitmesi için çalışma başlatıldığını dile getiren Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Meles Alem, yabancı topraklardaki vatandaşların ülkesine sağ salim dönmesi için çabaların süreceğini ifade etti.

İki ülkede uçak kazası 171 ölü
Dün, iki ülkede meydana gelen uçak kazalarında toplam 171 kişi hayatını kaybetti. Etiyopya Havayolları’na ait bir yolcu uçağı, Kenya’nın başkenti Nairobi’ye yaptığı uçuş sırasında düşerken, kazadan kurtulan olmadığı bildirildi.

Etiyopyalı Müslümanlar teravihte caddelere taşıyor
Teravih namazları için ibadethanelere akın eden Etiyopyalı Müslümanlar, camilere sığamadıkları için caddeleri trafiğe kapatıyor