17 Ramazan 1440 | 22 Mayıs 2019 Çarşamba

CANLI DİNLECANLI DİNLE

Erozyon Etiketli Haberler

Ana Sayfa Haber Etiketler
Toprak kaybının maliyeti
Toprak üretkenliğinin kaybının ekonomik bir karşılığı bulunuyor. Dünyada kaybolan toprakların bedeli her yıl 400 milyar $'a ulaşıyor.

Erozyona ''yonca''silahı
Dünyada erozyonla mücadelede nadir başarılı örneklerden biri olan Konya'nın Karapınar ilçesindeki Erozyonla Mücadele Sahası'nda, erozyon riski yüksek seviyelere çıkan 3 bin 750 dekar alan, yonca ekimi yapılarak 4 yılda kurtarıldı.

Yılda 750 milyon ton toprak kaybediyoruz
Dünyada bir yılda tüm ülkelerin kaybettiği toprak 23-24 milyar ton. Türkiye'nin ise 750 milyon ton civarında toprak kaybediyor. Meraların yüzde 64'ünde, tarım arazilerinin ise yüzde 58'inde erozyon söz konusu. Erozyonun yüksek olmasında en büyük neden yanlış arazi kullanımı ve uygulanan yanlış tarım teknikleri.

Erozyon Türkiye’yi yok ediyor
2013-2017’yi kapsayan Erozyonla Mücadele Eylem Planı ile Türkiye’de 1 milyon 400 bin hektar alanda ağaçlandırma ve erozyon kontrolü çalışması gerçekleştirilecek.

'Toprağımızın üretkenliği azalıyor'
"Türkiye de tarım arazilerinin yüzde 59’u, meraların yüzde 64’ü ve orman arazilerinin yüzde 54’ü erozyonun yıkıcı etkisi altında. Erozyona maruz kalan tarım ve mera alanlarının büyüklüğü İngiltere boyutlarına yaklaşıyor.”

Gelişen ülke paralarında erozyon durmuyor
Küresel ekonomide yaşanan gelişmeler ve petrol fiyatlarındaki hareket, gelişen ülkelerin para birimlerinin dolar karşısında baskı altında kalmasına neden oldu.