5 Şevval 1439 | 19 Haziran 2018 Salı

CANLI DİNLECANLI DİNLE

Hac farizası Etiketli Haberler

Ana Sayfa Haber Etiketler
1 yılda 4 milyon kişi hacı olabilecek
Yapılacak 27 milyar dolarlık yatırıla hac kapasitesi 4 milyon kişiye yükselecek. Suudi medyasında çıkan haberlere göre iki yıl önce başlanan proje ile Mescid-i Haram ve diğer kutsal mekanların kapasitesi 2.5 milyondan 2.8 milyona çıkarıldı.

Kabe'de dualara gözyaşları eşlik ediyor
Hac farizasını yerine getirmek üzere kutsal topraklarda bulunan ve ibadetlerini aşırı sıcağa rağmen yerine getirmek için birbirleriyle yarışan 1 milyon 200 bini aşkın Müslüman'ın Kabe-i Muazzama'yı tavafları sırasında dualarına gözyaşları da eşlik ediyor.

Hac kuraları 29 Mayıs'ta çekilecek
Kutsal topraklara gidecek hacı adaylarını belirleyecek kura, 29 Mayıs Salı günü çekilecek. Diyanet İşleri Başkanlığı Hac ve Umre Hizmetleri Genel Müdürlüğü'nden alınan bilgiye göre, Başkanlık Konferans Salonu'nda gerçekleşecek kura çekimi, saat 10.00'da başlayacak.

İlk hac kafilesi yola çıktı
Türkiye'den bu yıl görevliler dahil 61 bin 300 kişi hac farizasını yerine getirmek amacıyla kutsal toprakları ziyaret edecek. Hacı adaylarının bulunduğu ilk kafile 1 Eylül'de törenle uğurlanıyor. Kutsal topraklardan dönüşlerin 8 Ekim'de başlayacağını ve 30 Ekim'de sona...

Kutsal topraklarda ilk dua heyecanı
İslam'ın beş şartından biri olan hac farizasını yerine getirmek için dünyanın dört bir yanından Müslümanlar akın akın kutsal topraklara geliyor. Milyonlarca Müslüman, hac farizasını ifa etmek üzere kutsal topraklara ulaştı. Hac ibadetinin yapılmasına sayılı günler kala Mekke'deki kalabalık gün geçtikçe artıyor. Özellikle Mescid-i Haram'daki yoğunluk dikkati çekiyor.

Hacıların Arafat yolculuğu başladı
Kutsal topraklarda bulunan yaklaşık 2,5 milyon hacı adayı, Kurban Bayramı öncesi Arafat'a çıkmaya başladı. Dün ihrama girerek Arafat yolculuğuna başlayan hacı adayları, bugün ''diriliş ve mahşeri'' yaşayacak.

2 milyonu aşkın Müslüman hacı oldu
Kutsal topraklarda 2 milyonu aşkın Müslüman, hac farizasını yerine getirdi. Arafat ve Müzdelife'deki vakfe dualarının ardından Mina'ya oradan da Cemerat denilen "şeytan taşlama" alanına geçen Müslümanlar, "büyük şeytana" gece yarısından sonra 7 taş attı.