21 Ramazan 1440 | 26 Mayıs 2019 Pazar

CANLI DİNLECANLI DİNLE

Mülteciler Etiketli Haberler

Ana Sayfa Haber Etiketler
Mültecilere bir engel de Bangladeş'ten
Bangladeş Hükümeti, geçen yıllar içinde şiddet olaylarından kaçarak Bangladeş'e sığınan Rohingya Müslümanlarının sayısının 500 bin civarında olduğunu bildirdi.

Avusturya mültecilerin cebindeki paraya el koyuyor
Avusturya’daki mülteciler için zor bir dönem daha başlıyor. Hükümetin imzaladığı yeni sözleşmeyle, ülkede yaşayan göçmen ve mültecilerin, iltica başvurusunda bulunur bulunmaz üzerlerindeki nakit paraya el konulacak.

Avrupa mültecileri hiçe sayıyor
Almanya'dan başlayarak tüm Avrupa'yı etkisi altına alan mülteci krizi hükümetlerde tartışmalara yol açarken, binlerce masum insan bu tartışmalar arasında yaşam mücadelesi veriyor.

Macaristan’da mültecilerin dolaşımı yasaklandı
Alınan kararla yasal ya da yasa dışı yollardan Macaristan’a girerek iltica başvurusunda bulunan mülteciler, başvurularının Macar yetkililer tarafından cevaplanana kadar kaldıkları kamptan dışarı çıkamayacaklar.

Dünyada en çok mülteci Türkiye'de
BM Mülteciler Yüksek Komiserliği'nin (BMMYK) verilerine göre, kriz bölgelerinden kaçanların sayısı geçen yıl rekor seviyeye ulaştı. 2016 yılı sonunda kendi ülkesi içinde ya da ülke sınırları dışına kaçan toplam 65 milyon 600 binkişinin evini terk etmek zorunda kaldığı kayıtlara geçti. Buna göre her dakika 20 kişi mülteci konumuna düşüyor.

Binlerce kişi kendi ülkesinde mülteci oldu
Birleşmiş Milletler İnsani İşler Koordinasyon Ofisi (UNOCHA), Pakistan'ın Afganistan sınırındaki Tirah, Kurram, Orakzai ve Hayber bölgelerinde düzenlenen operasyonlar ve çatışmalar sebebiyle 47 bin 550 kişinin ülke içinde mülteci statüsüne düştüğünü açıkladı.

Mültecilerin sorunları, Aşkabat'ta görüşülüyor
Türkmenistan'ın başkenti Aşkabat'ta "Müslüman dünyasında mülteciler" konulu uluslararası konferans yapılıyor. İslam İşbirliği Teşkilatı'nin (İİT) himayesi altında yapılan konferansa, Türkiye'yi temsilen Kalkınma Bakanı Cevdet Yılmaz katılıyor.

Üç devlet anlaştı, aç ve susuz 8 bin mülteci kurtarılıyor
Endonezya, Malezya ve Tayland'ın denizde günlerdir aç ve susuz teknelerde bekleyen 8 bin Arakanlı Müslüman ve Bangladeşliye geçici sığınma hakkı tanıma konusunda anlaşmasından saatler sonra 430 mülteci, Endonezya'nın Açe bölgesindeki balıkçılar tarafından kurtarıldı.

6 ayda 80 bin göçmen
BM Mülteciler Yüksek Komiserliği’nin verilerine göre savaş, çatışma, işkence ve kötü muamele nedeniyle evlerini terk etmek zorunda kalan insan sayısı 2014 yılı sonu itibarıyla tüm dünyada 59.5 milyonu buldu.

Almanya’da mültecilere rahat yok
Almanya’nın Baden Württemberg eyaletindeki Wertheim kentinde, mültecilerin barındırılması için hazırlanan bir spor salonu kundaklandı.

Mülteciler Avrupa’nın göbeğinde açıkta kaldı
Avrupa’ya mülteci akını her geçen gün artarken, geçişlerdeki kısıtlamalar nedeniyle mülteciler geceyi yağmurun altında geçirdi. Balkanlar’dan kuzeye doğru ilerleyen mülteciler, yeni kontrol noktaları ve getirilen kıstlamalar nedeniyle geceyi soğuk havada ve yağmurun altında geçirdi.

Mülteciler donduruluyor!
Macaristan’ın sınıra çektiği jiletli tel sebebiyle Slovenya’ya gelen binlerce kişi kayıt yapılması için beklemek zorunda kalıyor. Göçmenler arasında küçük çocuklar ve yaşlılar da var. Hırvat polisinin sınırı kapatması sebebiyle önceki gece de yaklaşık 5 bin kişinin sınır kapısında beklediği açıklandı.

Avrupa mültecileri küçük düşürüyor
Azerbaycan Cumhurbaşkanı İlham Aliyev, Avrupa ülkelerini sığınmacı krizinde iyi sınav vermedikleri için eleştirerek, “Avrupa sığınmacılara, Müslüman mültecilere eziyetler çektiriyor, onların onurunu küçük düşürüyor” dedi.

AB’den mülteciler için Türkiye’ye 3 milyar euro
Avrupa Komisyonu, mülteci kriziyle mücadele etmek için 3 milyar euro fona sahip olacak ‘Refugee Facility for Turkey’ (Türkiye için Mülteci Tesisi) adı verilen bir mekanizma kurulacağını açıkladı.

Türkiye’den gidecek mültecileri kimin alacağı belirsiz
Avrupa Birliği ve Türkiye arasında imzalanan ortak eylem planında üye devletlerin Türkiye’den 400 bin mülteciyi alması üzerinde uzlaşılmıştı. Ancak hiçbir ülke, Almanya Şansölyesi Merkel’in ‘gönüllüler koalisyonu’na katılmıyor.