|

CANLI DİNLECANLI DİNLE

The General Islamic Congress Etiketli Haberler

Ana Sayfa Haber Etiketler
İSLÂM GENEL KONGRESİ BEYANNAMESİ -1931
6 Şaban 1350 / 10 Aralık 1931 Salı günü düzenlenen dördüncü oturumda Kongre tarafından bu beyanname kabul edilmiştir: Madde 1: Dünyanın her yerinden Müslümanların katılımıyla düzenli ve genel bir kongre düzenlenecek ve bu kongre İslam Genel Kongresi olarak anılacaktır. Madde 2: Kongrenin hedefleri şunlardır:

SAĞDUYULU İTTİFAK ÇAĞRISI…
Tedirginlik nedeni güncel gelişmelere sağduyulu bir ittifak zemini oluşturması bakımından 1931’deki İslam Birliği Genel Kongresi’nin kararları dikkate şayandır. Körüklenmekte olan mezhep gerginliğini engellemenin yollarından biri de İslam Birliği Genel Kongresi’nde alınan kararların günümüze uyarlanmasından geçmektedir. İslam kardeşliğinin sağlanması için alınan kararlar şöyleydi:

دعوت به اتحاد راست گرا
تشکیل اتحاد راست گرا برای از بین بردن نگرانی ناشی از مسائل روز سیاسی اسلامی در دنیا، تصمیمات اتخاذ شده توسط کنگره جهانی اسلامی در سال 1931 میلادی برای ایجاد زمینه های این حرکت بسیار موثر و شایان توجه است. راه جلوگیری از ایجاد تنش در بین مذاهب اسلامی، استفاده کردن از تصمیمات گرفته شده در کنگره جهانی اسلام است.

نداء الاتفاق من خلال الفطرة السليمة
إن قرارات المؤتمر الإسلامي العام المنعقد عام 1931م تعتبَر قرارات لافتة للأنظار من خلال تأسيسها أرضية للاتفاق النابع من الفطرة السليمة حيال التطورات الراهنة الباعثة على القلق. فالطريق لمنع التوتر الطائفي الذي يحدث في الآونة الأخيرة يمر في يومنا الحالي عن تطبيق القرارات الصادرة عن المؤتمر الإسلامي العام.